Data publikacji: 4 września 2014
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak etykieta energetyczna pomaga wybrać odpowiedni odkurzacz?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

1 września 2014 roku zmieniło się prawo regulujące sprzedaż odkurzaczy w Unii Europejskiej. Zmiany oznaczają również konieczność umieszczania etykiet energetycznych dla odkurzaczy wprowadzanych do sprzedaży po 1 września. Dzięki nim będzie nam łatwiej porównać skuteczność poszczególnych modeli.


Co to oznacza?

- w ofercie sklepów pozostają odkurzacze wprowadzone przed 1 września, ale oferowane są do wyczerpania zapasów (docelowo można będzie nabyć w sklepach jedynie urządzenia spełniające nowe wymogi),
- pojawiają się nowe urządzenia, spełniające nowe wymogi unijnych regulacji i będą one oznaczane etykietami energetycznymi.

Jakie będą nowe odkurzacze?

Nowe urządzenie będą bardziej oszczędne. Od 1 września maksymalna moc silnika to 1600W. Aby osiągnąć taką samą lub większą skuteczność odkurzania przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy, nowe odkurzacze będą znacznie staranniej wykonane.
Odkurzacze zostaną uszczelnione, żeby nie tracić mocy na zasysanie powietrza przez nieszczelności w obudowie, podobnie wszelkie złącza szczotek, które również mogły powodować straty.  Same szczotki odkurzaczy zmienią kształty , zostaną obniżone, uszczelnione.

 

Dodatkowo skuteczność odkurzania nowych urządzeń, głośność pracy i zużycie energii będziemy mogli ocenić i porównać na podstawie etykiet.


Wymogi od dnia 1 września:

- roczne zużycie energii jest mniejsze niż 62,0 kWh/rok,
- znamionowa moc wejściowa jest mniejsza niż 1 600 W,
- wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (dpu c ) wynosi co najmniej 0,70,
- wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (dpu hf ) wynosi co najmniej 0,95.
Ograniczenia te nie mają zastosowania do odkurzaczy z filtrem wodnym.
 

Proponowane Towary:

Electrolux Classic Silence ZCS2240VEL
Zelmer Pluser ZVC265SP
Bosch ProPower 2.0 BGB45335
Dzięki przejrzyście pokazanym informacjom na etykiecie energetycznej porównanie parametrów poszczególnych modeli będzie dużo łatwiejsze i szybsze, co powinno znacznie ułatwić wybór odkurzacza
 
Warto zwrócić uwagę, że klasa efektywności energetycznej to tylko jeden z wskaźnikowi wcale nie musi oznaczać, że urządzanie oznaczone najwyższą klasą „A” jest skuteczne w odkurzaniu.

Jak sprawdzić skuteczność?

Oprócz klasy efektywności energetycznej należy zwrócić uwagę również na efektywność usuwania zanieczyszczeń czy stopień reemisji kurzu (wskaźnik czystości powietrza wydostającego się z odkurzacza). Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie bez znaczenia będzie również dźwięk pracy urządzenia. W przyszłości więc przy wyborze odkurzacza duże znaczenie będzie miała dolna część etykiety.

Klasa skuteczności odkurzania - od A do G
Im wyższa klasa skuteczności, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów. 

Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów.

A oznacza najwyższą skuteczności, ale warto zwrócić uwagę, że rożnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie, np.: klasa A w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu, klasa B - od 87 do 91%.

W przypadku podłóg twardych klasa A oznacza zebranie co najmniej 111% kurzu (wartości wskażnika zbierania kurzu mogą być powyżej 100%, gdyż nasadka na podłogach twardych odkurza także kurz po jej bokach). Więcej >>

Poziom hałasu
Poziom głośności jaki wytwarza odkurzacz, mierzony w decybelach. Odkurzacz z niższym poziomem hałasu, będzie mniej dokuczliwy podczas domowych porządków.

Klasy reemisji kurzu, czyli jak czyste jest powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz - od A do G
Jakość filtrów zastosowanych w odkurzaczu jest jednym z głównych czynników, od których zależy klasa reemisji kurzu. Czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza jest szczególnie istotna dla alergików. Jeśli zaliczasz się do tejgrupy, szukaj odkurzaczy z reemisją kurzu w klasie „A“ i wysoką skutecznością filtra, np. antyalergiczny HEPA 13. Więcej >>


Roczne zużycie energii (kWh/rok)

Ilość energii jaką średnio odkurzacz zużyje w ciągu roku użytkowania, wyliczona na podstawie 50 odkurzań na powierzchni 87 m2. Rzeczywista wartość zależy od tego, jak odkurzacz jest używany.


Klasa efektywności energetycznej - od A do G

To wypadkowa zużycia energii oraz skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych. Klasa efektywności energetycznej jest oznaczona w skali od A (moc silnika ok 850 W) do G ( moc silnika do 1600 W) i zobrazowana strzałkami w różnych kolorach. Skala rozpoczyna się od litery A, która oznacza urządzenia o najwyższej efektywności (wysoką skuteczność odkurzania, przy niskim zużyciu energii). Więcej >>
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
63 6
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

5 typów słuchawek sportowych, dzięki którym pobiegniesz jeszcze szybciej i dalej

Muzyka skutecznie odwraca uwagę od wysiłku fizycznego i pomaga lepiej utrzymać tempo w czasie biegania. Zobacz, którym typem biegacza jesteś (lub niebawem będziesz) i odnajdź typ słuchawek sportowych dla siebie.
Zobacz więcej   

Jak odmienić swoją codzienność? Poznaj 8 sposobów, jak być fit z opaską sportową

Zastanawiasz się, ile codziennie robisz kroków w drodze do pracy? Chcesz sprawdzić swoje tętno podczas treningu lub dowiedzieć się, ile powinieneś ćwiczyć by spalić ulubiony deser? Poznaj zalety opaski sportowej.
Zobacz więcej   

Znajdź nas