USB Lightning czy USB-C – co jest lepsze?

Autor: Agnieszka

Świat smartfonów i innych urządzeń mobilnych ciągle się rozwija. Producenci starają się jeszcze bardziej ulepszyć proces zarówno ładowania, jak i przesyłania danych. Obecnie najczęściej stosowanymi rodzajami złącz w smartfonach z Androidem są złącza USB-C. W produktach firmy Apple mamy natomiast złącze Lightning. Które z nich jest lepsze?

Kabel USB-C i USB Lightning.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Lightning i USB typu C – co to za złącza
  2. jaką przewagę ma USB Lightning
  3. w czym lepsze jest złącze USB-C

Lightning i USB typu C – co to złącza?

Kabel z końcówką USB C podpięty do laptopa.

USB Lightning jest złączem dedykowanym w produktach firmy Apple. Wykorzystują je wszystkie smartfony począwszy od modelu iPhone 5. Poza tym znajdziemy je również w iPodach. Złącze to pozwala podłączać wszystkie urządzenia oparte na systemach od iOS 6 do iOS 13. Jego premiera miała miejsce w 2012 roku, a więc stosunkowo niedawno. Złącze wykorzystuje jedynie 8 pinów, zamiast standardowych 30. Różnicę widać także w kształcie. Jest ono smuklejsze, mniejsze i, co bardzo istotne, dwustronne, co eliminuje błędy popełniane w czasie podłączania. Znajdziemy je m.in. w modelach iPhone Xs, iPhone 11 czy w iPadach czwartej generacji i iPadach mini.

Złącze USB-C jest powszechnie wykorzystywane od jakiegoś czasu. Powoli zaczyna wypierać nieco starsze wersje USB, np. 3.0 czy 2.0. Największą popularność USB-C widać w przypadku nowych smartfonów, które pojawiają się na rynku. Zdecydowana większość produktów jest wyposażona właśnie w to wejście i niewiele wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał ulec zmianie. Warto zaznaczyć, że USB-C jest całkowicie nowym typem złącza. Powoduje to, że nie jest ono kompatybilne z poprzednimi wersjami, zatem nie będzie można podłączyć przewodów USB A lub B. W konsekwencji starszych modeli smartfonów nie będziemy mogli podłączyć do złącza USB typu C i na odwrót – nowe kable nie będą kompatybilne ze starszymi typami wejść w naszych smartfonach. Jedną z zalet złącza USB-C jest to, że nie zajmuje ono aż tak dużo miejsca jak poprzednie typy. USB-C jest symetryczne, dzięki czemu nie ma powodu do obracania wtyczki, gdyż z obu stron będzie ona pasowała. Przy złączach USB-C dobrze zwrócić uwagę na prędkość przesyłu danych, która jest zdecydowanie wyższa niż np. w przypadku złącz USB 3.0. USB-C umożliwia również przesyłanie plików wideo nawet w rozdzielczości 4K. Trzeba też zwrócić uwagę na technologię USB Power Delivery, która jest odpowiedzialna za jeszcze szybsze ładowanie urządzeń. Plusem tej technologii jest możliwość obsługi natężenia na poziomie 5 A i napięcia 20 V. Wiele zalet złącza w tym standardzie sprawia, że choć korzysta ono z nowych wtyczek, niekompatybilnych z innymi, starszymi urządzeniami, jest to nowa technologia. Znacznie usprawnia ona nie tylko sam proces ładowania, ale i wpływa pozytywnie na codzienną eksploatację urządzenia.

  • 14,99 zł
  • 19,99 zł
  • 39,99 zł
  • 44,99 zł
  • 19,99 zł

Jaką przewagę ma Lightning nad USB-C?

iPhone leżący na blacie stołu, obok znajduje się kabel z końcówką USB Lightning.

Jeśli zastanawiamy się, na jakie złącze postawić – USB C vs Lightning, warto wiedzieć, w jakiej płaszczyźnie jedno z nich zyskuje przewagę nad drugim. Lightning jest mniejszy niż USB-C, co na pewno należy zaliczyć jako atut tego rozwiązania. Oczywiście, oba złącza są symetryczne, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że Lightning jest dużo bardziej kompaktowe. Ma to zdecydowanie wpływ na konstrukcje i wykorzystanie wolnej przestrzeni w urządzeniach w przyszłych modelach. Zwróćmy uwagę na fakt, że firma Apple ma w planach całkowitą likwidację złącz i gniazd w swoich urządzeniach. Dlatego też synchronizacja wszelkich danych odbywa się przy użyciu chmury, a ładowanie indukcyjne być może stanie się jeszcze popularniejsze. Lightning jest opcją, którą można śmiało uznać za przejściową, przed całkowitym usunięciem złączy i gniazd np. w smartfonach. Apple w pełni kontroluje rynek Lightning, zatem firma sama może decydować, które akcesoria wspierają systemy operacyjne. Dzięki wydawanym licencjom mamy pewność, że nie trafimy na niskiej jakości, podrobiony towar, który może uszkodzić np. laptop lub komputer stacjonarny.

Na jakiej płaszczyźnie USB-C jest lepsze od Lightning?

Dużą zaletą złącza USB-C jest to, że nie ma większych problemów z kompatybilnością ładowarek. Większość firm zdecydowała się na zastosowanie w urządzeniach standardu micro USB. USB-C z reguły jest stosowane w nieco droższych smartfonach, np.: Xiaomi Mi Note 10 6/128 w kolorze białym, perłowym Huawei P40 czy srebrnym Samsungu Galaxy A71.

Złącze USB typu C w urządzeniach powoduje, że mamy jeden standard złącza zarówno do słuchawek, jak i innych akcesoriów, znajdujących się bezpośrednio w zestawie lub takich, które można dokupić.

Złącze USB-C jest też dużo szybsze od złącza Lightning, biorąc pod uwagę transmisję danych. Ponadto urządzenia z systemem operacyjnym Android i złączem USB-C ładują się dużo szybciej aniżeli iPhone’y. Na rynku da się kupić kilka sprawdzonych kabli USB-C, m.in. Reinston EKT21 o długości 2 m lub Reinston EKT14 USB-C o długości 1,2 m.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link