Intel i9 – specyfikacja, dane techniczne i proponowane modele komputerów

Autor: Piotr

Intel Core i9 to dziewiąta generacja procesorów przeznaczona do komputerów stacjonarnych, przede wszystkim dla graczy. Procesory z tej rodziny są bardzo wydajne i dynamiczne. Co więcej, znakomicie poradzą sobie także w przypadku użytkowników biznesowych.

dwóch mężczyzn gra w gry na komputerach stacjonarnych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzuje się procesor Intel i9;
 2. czy Intel Core i9 to wydajny procesor;
 3. jaki model komputera z procesorem Intel i9 warto kupić.

Intel Core i9 – dane techniczne, specyfikacja, rodzaje

mężczyzna gra na komputerze

Intel Core i9 to rodzina procesorów, w której skład wchodzi sześć głównych modeli. Co więcej, powstała seria X wzbogacona o 14 modeli (m.in. Intel Core i9-7900x) przeznaczonych przede wszystkim do tworzenia grafik, gier komputerowych oraz obsługi wirtualnej rzeczywistości. Najważniejsze cechy procesorów z serii Intel Core i9 to:

 • wysoka wydajność, która sprawdzi się podczas grania w gry i tworzenia grafik,
 • możliwość szybkiej i dynamicznej pracy (z tego względu procesory te świetnie nadają się do różnych usług biznesowych),
 • szybsze ładowanie gier,
 • możliwość edytowania filmów w 4K.

Procesor Intel Core i9 bardzo dobrze poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami, a oglądanie filmów i szybkie przełączanie się po programach i stronach internetowych nie stanowi żadnego problemu. Można uznać, że taki procesor nadaje się praktycznie do wszystkiego, a więc przeznaczony jest dla graczy, użytkowników domowych, pracowników biurowych, grafików. Należy jednak zaznaczyć, że spore znaczenie mają inne podsystemy w komputerze, na przykład karta graficzna oraz pamięć operacyjna. Słabe podzespoły bowiem sprawią, że procesor nie będzie działać wystarczająco wydajnie. Można wyróżnić sześć głównych rodzajów procesorów:

 • Intel Core i9-9900T (8 rdzeni, 16 wątków, 16 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 4,40 GHz),
 • Intel Core i9-9900 (8 rdzeni, 16 wątków, 16 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 5,00 GHz),
 • Intel Core i9-9880H (8 rdzeni, 16 wątków, 16 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 4,80 GHz),
 • Intel Core i9-9880HK (8 rdzeni, 16 wątków, 16 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 5,00 GHz),
 • Intel Core i9-9900K (8 rdzeni, 16 wątków, 16 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 5,00 GHz),
 • Intel Core i9-8950HK (6 rdzeni, 12 wątków, 12 MB pamięci cache, częstotliwość maksymalna 4,80 GHz).

Liczba wątków oraz rdzeni w wyżej opisanych procesorach sprawia, że możliwa jest wielozadaniowość, dlatego jednocześnie można przeglądać strony internetowe, włączyć film lub muzykę, a także grę w tle. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, którym zależy na pracy wielowątkowej. Można uznać, że jest to procesor przyszłościowy, którego możliwości obliczeniowe wykraczają poza maksymalne wykorzystanie przez obecne oprogramowanie. Z tego względu ten procesor jest polecany profesjonalistom i zawodowym graczom.

Polecane procesory
 • 1 719 zł
 • 859 zł
 • 1 529 zł
 • 1 269 zł
 • 1 899 zł

Jaki model komputera z procesorem Intel Core i9 warto wybrać?

procesor

Na rynku dostępne są modele komputerów stacjonarnych i laptopów z procesorem Intel Core i9, przy czym należy zaznaczyć, że są to raczej droższe sprzęty. Wśród proponowanych modeli można wyróżnić:

 • Dell XPS 15 9570 15,6'' i9-8950HK - 16GB RAM - 512GB Dysk - GTX1050Ti Max-Q Grafika - Win10 – laptop dedykowany przede wszystkim graczom, a także profesjonalnym grafikom oraz różnym specjalistom. Sprzęt posiada nie tylko doskonały i wydajny procesor, ale też pamięć 16 GB oraz możliwość błyskawicznego przesyłu danych dzięki USB 3.1.
 • HIRO 303 H79EU i9-9900K 32GB 3TB 480GB SSD RTX2080Ti W10 – komputer stacjonarny stworzony przede wszystkim dla graczy, którym zależy na wydajności, dynamicznej rozgrywce i bezawaryjności. Na takich komputerach rywalizują ze sobą e-sportowcy na całym świecie, dlatego każdy profesjonalny gracz powinien zaopatrzyć się w komputer, który posiada procesor najnowszej generacji i świetną kartę graficzną.
 • NTT Game W390GI9-P01EU Intel® Core™ i9-9900K 32GB 1TB + 240GB SSD RTX2060 6GB W10 – komputer stacjonarny idealny dla graczy, którego główną zaletą jest wydajny procesor i pamięć RAM 32 GB. Ponadto pojemny dysk (1000 GB) pozwala na komfortowe przechowywanie gier, filmów i zdjęć.
 • Dell Inspiron G5 5587 15,6" Intel® Core™ i9-8950H - 16GB RAM - 1TB + 256GB Dysk - GTX1060 Grafika - Win10 – laptop przeznaczony dla graczy oraz grafików, który pozwala na pracę na najwyższym poziomie. Dysk SSD zwiększa prędkość, a aplikacje uruchamiają się dużo szybciej. Cena tego laptopa z procesorem Intel Core i9 jest bardzo atrakcyjna, zwłaszcza że urządzenie ma wbudowaną dobrą kartę graficzną i 16 RAM pamięci.
 • Warto pamiętać o tym, że wyżej wymienione laptopy mogą sprawdzić się w każdej sytuacji, chociaż osoby, którym zależy przede wszystkim na przeglądaniu stron internetowych, pisaniu tekstów lub graniu w prostsze gry, mogą zdecydować się na tańszy sprzęt z równie dobrym jakościowo, chociaż mniej wydajnym procesorem. Użytkownicy, którym zależy na szybkości, wydajności i dynamicznej pracy, powinni jednak wybrać laptop z procesorem z rodziny Intel Core i9.

  Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
  Dodaj do Facebooka Kopiuj link

  Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

  połączenie interaktywne

  Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

  Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

  TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
  Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
  Więcej informacji o bezpieczeństwie

   
  Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

   
  Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów