Jak wybrać dobre chłodzenie komputera?

Autor: Joanna

Chłodzenie komputera może wpływać na hałas generowany podczas jego działania oraz wydajność, ponieważ podzespoły mogą się przegrzewać. Dodatkowo odpowiednia temperatura umożliwia podkręcanie procesora lub karty graficznej. Warto więc wybrać sprzęt, który w zupełności spełni nasze oczekiwania pod każdym z tych względów. Obecnie na rynku można znaleźć wentylatory, radiatory oraz różne rodzaje systemów z cieczą. Co najlepiej kupić?

Chłodzenie komputera – montaż wentylatora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co wpływa chłodzenie komputera
  2. jakie parametry są ważne przy zakupie chłodzenia
  3. jaki sprzęt warto wybrać

Na co wpływa chłodzenie komputera?

Wodne chłodzenie komputera Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

Elementy chłodzące w komputerze są bardzo ważne. Wpływają na kilka parametrów istotnych przy późniejszym korzystaniu ze sprzętu. Wszystkie podzespoły generują pewne ciepło. Zasada jest tu dość prosta: im wyższa temperatura w obudowie, tym gorzej dla całego urządzenia. Komputer często działa po prostu wolniej, kiedy któraś z części się przegrzewa, co jest konsekwencją zbyt słabego chłodzenia.

Nieodpowiednia temperatura zmniejsza także żywotność sprzętu. Dotyczy to wszystkich podzespołów komputera. Dodatkowo nierzadko występują „artefakty”, czyli błędy w wyświetlaniu grafiki. Zwykle przyczyną tego jest przegrzewanie karty graficznej. Komputer, który nie jest należycie chłodzony, może się wyłączać lub samoczynnie resetować. Jednak nie tylko wydajność cierpi, kiedy posiadamy słaby sprzęt chłodzący.

Sama wygoda korzystania z komputera zostaje zaburzona przez głośne wentylatory. Może to być mocno uciążliwe podczas grania, oglądania filmu, słuchania muzyki czy pracy. Warto więc zainwestować w wydajne, ale też stosunkowo ciche urządzenie. Dotyczy to głównie wentylatorów, gdyż radiatory oraz chłodzenia wodne są bezgłośne.

  • 159,99 zł
  • 219 zł
  • 749 zł
  • 319 zł
  • 119,99 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Montaż chłodzenia komputera

Wybór sprzętu do chłodzenia komputera nie jest tak trudny, jak się wydaje. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Obecnie na rynku znajdziemy radiatory, wentylatory i systemy oparte na cieczy. Równie ważna okazuje się obudowa. To właśnie ona odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza. Poleca się wybrać model, który posiada opcję montażu wentylatorów z tyłu, u góry, a także z przodu. W ten sposób zapewnimy możliwie najlepsze rozwiązanie. Poza tym miejsce na zasilacz powinno być na dole – jest to znacznie wygodniejsze przy montażu, bardziej estetyczne oraz lepiej wpływa na temperaturę podczas działania.

Bardzo ważne jest też zainstalowanie odpowiednich wentylatorów. Najlepsze wyjście to rozdzielenie ich równomiernie między przodem, górą i dołem obudowy. Zapewni to możliwie najlepszą cyrkulację. Chłodne powietrze będzie wdmuchiwane z przodu, a ogrzane wyrzucane z tyłu i w górę. W ten sposób komponenty nie będą się tak mocno przegrzewać. Przed ich zakupem należy zawsze sprawdzić parametry wentylatorów, takie jak obroty na minutę oraz poziom hałasu. Niektóre modele wyposażone są ponadto w oświetlenie LED.

Oczywiście istotne są również chłodzenia karty graficznej i procesora. To 2 niezwykle istotne elementy komputera, które generują najwięcej ciepła. Warto więc zainwestować w sprzęt dobrej marki, który jest często polecany. Powinniśmy jeszcze zadbać o to, aby był on kompatybilny z naszymi podzespołami. Dobre chłodzenie powinno także generować możliwie jak najmniej hałasu, co dotyczy i wymienionych elementów. Do tego wszystko musi być kompatybilne z obudową, która nie może być po prostu zbyt mała.

Na rynku można znaleźć także rozwiązania oparte o ciecz. Należy wtedy zakupić cały zestaw, za pomocą którego możemy chłodzić wszystkie komponenty komputera. To bardzo wygodne, niesamowicie wydajne i bezgłośne rozwiązanie. Będzie to jednak znacznie droższy sprzęt niż standardowe wentylatory czy radiatory. Chłodzenie wodne można dość znacząco personalizować pod względem designu według własnych preferencji.

Jaki sprzęt warto wybrać?

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do chłodzenia jest oczywiście wentylator. Producenci ciągle udostępniają nowe modele, które różnią się niektórymi parametrami. Wybór zależy głównie od kompatybilności z obudową, poziomu hałasu, a także obrotów na minutę. To wszystko określa, czy dany produkt będzie dobry dla naszego komputera. Dobrze jest zwrócić uwagę na kilka często polecanych komponentów do chłodzenia, takich jak: SilentiumPC Corona HP RGB 120 mm, be quiet! Pure Wings 2 140mm oraz SilentiumPC Stella HP ARGB 120 PWM. Wszystkie te modele dostaniemy za około 50 złotych. Są one dobrej jakości i posiadają odpowiednie parametry. W ten sposób niewielkim kosztem możemy wyposażyć całą obudowę w konieczne chłodzenie.

Dobrym pomysłem jest też spojrzenie na wydajne chłodzenia procesorów, na przykład SilentiumPC Fortis 3 RGB HE1425 oraz SilentiumPC Spartan 3 PRO RGB HE1024. Są to bardzo dobre modele, wyposażone w wentylator oraz radiator. Dzięki nim temperatury nie będą zbyt wysokie, nawet jeśli podkręcamy procesor. Należy jednak sprawdzić, czy każde z tych urządzeń będzie kompatybilne z naszym sprzętem. Przy chłodzeniu procesora zwracajmy również uwagę na poziom hałasu oraz obroty na minutę wentylatora.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link