Data publikacji: 22 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Chłodzenie komputera – jaki sprzęt wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Wentylatory, radiatory, system wodny – jest wiele rodzajów chłodzenie komputera. Sprawdź, jak chłodzić komputer w sposób efektywny i jak dobrać dodatkowe chłodzenie komputera.

Chłodzenie komputera – montaż wentylatora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego chłodzenie komputera jest istotne,

- jaki sprzęt wybrać do chłodzenia komputera,

- na jakie cechy chłodzenia zwracać uwagę.

Dlaczego chłodzenie komputera jest istotne?

Dobór wydajnego chłodzenia do komputera jest równie ważny jak wybór płyty głównej, procesora, karty graficznej czy pamięci RAM. Dlaczego?
Każdy podzespół generuje ciepło. Im wyższa temperatura panuje w środku obudowy, tym gorzej dla Twojego komputera. Brak odpowiedniego chłodzenia może sprawić, że Twój sprzęt będzie działał wolniej i mniej wydajnie.
Wysoka temperatura może się też przyczynić do spadku żywotności poszczególnych elementów. Mogą też występować tzw. artefakty, czyli błędy podczas wyświetlania grafiki. Zbyt rozgrzany komputer może samoczynnie się wyłączać, a także pracować niestabilnie.
Spowolnienie komputera to jeden z efektów. Drugim jest komfort Twojej pracy czy grania. Dobre chłodzenie komputera to też takie, które pracuje możliwie cicho.
Jakie wyróżniamy urządzenia do chłodzenia komputera? Dwa zasadnicze to radiatory, czyli miedziane lub aluminiowe bloki umożliwiające wymianę ciepła między danym sprzętem a otoczeniem, oraz wentylatory, które wymuszają obieg powietrza.

Jaki sprzęt wybrać do chłodzenia komputera?

Wodne chłodzenie komputera Cooler Master MasterLiquid ML240R RGBJak chłodzić komputer w efektywny sposób? Zacznij od wyboru obudowy. W jej przedniej części powinien znajdować się wentylator, który będzie wciągał chłodne powietrze z zewnątrz, a w tylnej powinien być umiejscowiony kolejny, który będzie odprowadzał ciepło.
Dobrym rozwiązaniem jest też wentylator w górnej części obudowy, który będzie wyciągał ze środka rozgrzane powietrze. W ofercie RTV Euro AGD znajdziesz szereg obudów z wmontowaną odpowiednią liczbę wiatraków, np. SilentiumPC Regnum RG4F Frosty White.
Do obudowy, którą już masz, możesz dobrać dodatkowe wentylatory. Przykładowo zestaw SilentiumPC Sigma PRO Corona RGB 120 3 pack nie tylko poprawi przepływ powietrza wewnątrz komputera, ale sprawi też, że sprzęt będzie prezentował się efektowniej dzięki podświetleniu LED na wiatrakach.
Ważnym aspektem jest chłodzenia procesora. Standardowe, które producent dołącza do zestawu, będzie oczywiście na tyle dobre, aby umożliwić Ci komfortową pracę. Jeśli jednak jesteś bardziej wymagający i wiesz, że będziesz poddawał komputer większym obciążeniom (grając w gry, pracując z programami graficznymi), zainwestuj w zestaw chłodzący taki jak np. SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2.
Możesz też zainstalować dodatkowe chłodzenie pamięci RAM. Często przypomina on mostek, na którym znajdują się dwa wentylatory w górnej części, jak w przypadku Corsair Dominator Platinum RGB (CMDAF2).

PORADA EKSPERTA

Alternatywą dla wentylatorów i radiatorów jest komputer chłodzony cieczą. System w takim komputerze pracuje w obiegu zamkniętym. Ciecz odbiera ciepło ze sprzętu, a następnie jest schładzana i pompowana znów w kierunku podzespołów celem obniżenia ich temperatury.

Proponowane produkty:
SilentiumPC Grandis 2 XE1436 <%– –%>
SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 <%– –%>
SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 <%– –%>
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 <%– –%>
SilentiumPC Spartan 3 PRO RGB HE1024 <%– –%>

Na jakie cechy chłodzenia zwracać uwagę?

Montaż chłodzenia komputeraPrzy wyborze chłodzenia do procesora zwracaj uwagę na typ gniazda procesora, do którego jest dopasowany. Co jeszcze jest ważne? Radiator z rurkami cieplnymi (heatpipes) będzie wydajniejszy od standardowego.
Wentylator powinien mieć system automatycznej regulacji obrotów, dopasowujący szybkość pracy wiatraka do aktualnego obciążenia. Zestaw do procesora o niewielkich gabarytach (np. o wysokości 155 mm), pozwoli Ci na większą elastyczność w kwestii planowania rozkładu wnętrza komputera.
Co do samych wentylatorów, zarówno montowanych w obudowie, jak i przy procesorze, kieruj się zasadą: im większe, tym lepsze. To samo dotyczy liczby łopatek. Najlepsze parametry zapewnią te wentylatory, które mają ich 11 lub więcej, chociaż nie brakuje rzecz jasna wiatraków np. z siedmioma łopatkami, które chłodzą efektywnie.
Dlaczego wielkość wentylatora i liczba łopatek są ważne? Duży wentylator z większą liczbą łopatek (najlepiej zakrzywionych) może pracować przy niższych obrotach. Dzięki temu chłodzenie Twojego komputera będzie cichsze, system będzie cechował się wyższą kulturą pracy i będzie miał dłuższą żywotność.
Do chłodzenia obudowy możesz wybrać trzy wentylatory 140-milimetrowe. W kontroli temperatury procesora sprawdzi się wnetylator o średnicy 120-140 mm. Duże, 200-milimetrowe wiatraki służą głównie jako sprzęt do wciągania do obudowy zimnego powietrza z zewnątrz.
Chcesz wiedzieć więcej o regulacji temperatury? Przeczytaj nasz poradnik Komputer chłodzony cieczą – jak to działa.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas