Zasilacz UPS do serwera – jaki model warto wybrać?

Autor: Joanna

Zakup zasilacza awaryjnego to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Jest to jeden z ważniejszy elementów, który chroni urządzenia w czasie awarii. Dzięki zasilaczowi UPS nie stracimy zasilania i zapewnimy bezpieczeństwo podczas przepięć czy nagłych skoków w napięciu. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane najczęściej w firmach lub małych serwerowniach, ale znajdziemy je także w domach osób pracujących lub grających na komputerze. Zobacz, jak wybrać najlepszy model zasilacza UPS.

Widok na serwerownię z zasilaniem zapasowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest zasilacz UPS
 2. czemu przyjrzeć się podczas zakupu zasilacza UPS
 3. jakie modele zasilaczy UPS warto kupić

Czym jest zasilacz UPS?

Dłoń, nad którą widnieje ikona naładowanej baterii

UPS (z ang. uninterruptible power supply), czyli awaryjny zasilacz, wygląda jak niewielkie pudełko, które ma wbudowany akumulator. Odpowiada za dostarczanie zapasowego źródła prądu w razie awarii. Dodatkowo chroni sprzęt przed uszkodzeniem podczas gwałtownych skoków napięcia. Dobrym przykładem jest komputer stacjonarny, który podczas zaniku napięcia nagle się wyłącza. Przez to narażamy podzespoły na niepotrzebne spięcia, a ponadto tracimy pliki, które właśnie edytowaliśmy. Zasilacz UPS ma w takich chwilach zabezpieczać sprzęt.

Gdzie najczęściej wykorzystujemy tego typu urządzenie? Można śmiało powiedzieć, że… wszędzie! Zasilacze UPS to popularny sprzęt awaryjny, który wykorzystywany jest zarówno przez zwykłych użytkowników czy graczy, jak i w większych przedsiębiorstwach i serwerowniach. Jest chętnie wybierany przez osoby, które po prostu chcą zabezpieczyć swoje urządzenia przed uszkodzeniem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zasilacza UPS?

Kupując zasilacz UPS, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim rodzaj zasilacza bezprzerwowego. Wyróżniamy 3 typy zasilaczy UPS:

 • Offline jest to zasilacz o prostej budowie. To urządzenie monitoruje napięcie i dopiero kiedy wykryje ewentualny skok napięcia, odcina prąd, a inne urządzenia zaczynają korzystać z zasilania awaryjnego UPS. Ten typ zasilacza jest nieco mniej wydajny niż online.
 • Online zdecydowanie bardziej popularny typ zasilacza awaryjnego. Odizolowuje on całkowicie wszystkie inne sprzęty od napięcia wejściowego. Dodatkowo przetwarza prąd podwójnie. Cechuje się stabilnością i odpornością na ewentualne skoki napięciowe. Jego największą wadą są gabaryty – jest duży i ciężki. Ponadto pracuje dosyć głośno.
 • Line interactive jest to zasilacz typu offline, jednak w wersji nieco rozszerzonej. Ma zdecydowanie krótszy czas reakcji niż standardowa wersja offline. Dodatkowo jest znacznie tańszy od zasilacza online.

Warto przyjrzeć się mocy zasilacza UPS. Powinna ona zapewniać dostęp do napięcia wszystkim urządzeniom, które posiadamy i które chcemy zabezpieczyć. Należy obliczyć średnie zapotrzebowanie wszystkich urządzeń i wybrać zasilacz awaryjny o nieco większej wydajności. Ważne jest także zainteresowanie się kształtem napięcia wyjściowego. Najlepszy zasilacz to taki, który ma kształt napięcia o wyglądzie sinusoidy. Kolejną ważną cechą zasilaczy bezprzewodowych jest czas podtrzymania akumulatora – średnio od 5 do 10 minut. Warto zainteresować się także samą pojemnością akumulatora wbudowanego w zasilacz UPS. Ostatnim, jednak równie ważnym, parametrem jest czas przełączania. Od tej cechy zależy to, jak szybko zasilacz zareaguje na awarię. Im wartość reakcji jest niższa, tym lepiej.

 • 849 zł
 • 619 zł
 • 339 zł
 • 669 zł
 • 249 zł

Jakie modele zasilaczy UPS polecamy?

Czarny zasilacz UPS na białym tle

Zakup odpowiedniego modelu zasilacza UPS zależy od tego, jaki sprzęt chcemy zabezpieczyć w razie nagłej awarii. Pierwszym modelem, który polecamy, jest GT POWERbox 650 VA. Sprzęt ma moc skuteczną (inaczej rzeczywistą moc zasilania) 360 W. Moc pozorna wynosi natomiast 650 VA. Jest to zasilacz wolnostojący, polecany do zabezpieczania komputerów osobistych, bankomatów czy stanowisk DTP, kwalifikowany jako line interactive z funkcją zimnego startu. Drugą propozycją, którą rekomendujemy, jest Green Cell UPS03 1000 VA. W porównaniu do poprzednika ten model ma moc skuteczną 600 W oraz moc pozorną 1000 VA. Jest to urządzenie line interactive. Ma przebieg napięcia w kształcie sinusoidy.

Warto zwrócić uwagę na modele offline, np. APC ES 400 VA. Jest to urządzenie o nieco innej konstrukcji niż wcześniej wspomniane – składa się z 8 gniazd wyjściowych. Jego czas podtrzymania przy 100% obciążeniu to 5 min, przy 50% – 18 min. Czas przełączania zajmuje tylko 8 ms. Drugim modelem z serii offline, który polecamy, jest EATON Ellipse Eco EL650 FR. Ma moc skuteczną 400 W oraz pozorną – 640 VA. Został wyposażony w system zabezpieczenia przeciwprzepięciowego oraz odpowiednie sygnalizatory pracy – diody LED i dźwięki. Jego czas przełączania wynosi 5 ms, podtrzymania przy 100% obciążenia – 2 min, 50% – 9 min.

Zasilacze UPS z serii online są najdroższe, ale dużo bardziej wydajne niż offline. Pierwszą propozycją jest Power Walker VFI 1000 C LCD. To urządzenie ma moc skuteczną aż 800 W, a pozorną – 1000 VA. Jest znacznie większe niż zasilacze offline. Cechuje się jednak konstrukcją, która ułatwia pracę – jest wyposażone w wyświetlacz LCD. Ponadto ma sinusoidalny kształt przebiegu napięcia. Ostatnim już modelem, który rekomendujemy, jest CyberPower OLS2000E. To niezwykle wydajny zasilacz, który ma wiele systemów zabezpieczeń – przeciążeniowe, przepięciowe i przeciwzakłóceniowe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link