Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

System operacyjny - komputery

System operacyjny to oprogramowanie, które zarządza całym systemem komputerowym. Umożliwia uruchamianie programów oraz pozwala na kontrolę reszty zadań na komputerze.
Nadzoruje także komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera, zapis plików na dysku twardym oraz drukowanie lub wyświetlanie informacji na ekranie.

Do najpopularniejszych systemów operacyjnych należą: Windows, Mac OS X, Chrome OS i Linux.


Windows 8.x Dowiedz się więcej►
Charakterystyczny ekran startowy Windows 8.x bazuje na prostym, graficznym układzie. Znajduje się na nim szereg kafelków, które w każdej chwili można łatwo spersonalizować. Dodatkowo, w sklepie Windows, znajdują się tysiące aplikacji, rozszerzające możliwości urządzenia. Windows 8.1 pozwala jednocześnie otworzyć wiele aplikacji, a ich układ na ekranie można indywidualnie dostosować do swoich aktualnych potrzeb.
 
  Windows 10
Nowy system Windows 10 łączy w sobie najlepsze cechy Windows 7 oraz Windows 8.x. Został stworzony przy współudziale społeczności miłośników Windows, których uwagi zostały uwzględnione przy projektowaniu nowego systemu. Jedną z cech jest powrót do menu Start. Jednocześnie nadal pozostaje możliwość ustawienia charakterystycznych dla poprzedniej wersji "kafelków". Windows 10 jest najbardziej zaawansowanym systemem operacyjnym od Microsoft, dającym wiele możliwości jego użytkownikom.
 
  OS X
System operacyjny tworzony przez Apple i instalowany w komputerach tej firmy. Pochodzi z rodziny uniksowych systemów operacyjnych. System ten jest stale udoskonalany, charakterystyczną cechą są coroczne aktualizacje.
 
  Chrome OS
System operacyjny firmy Google, działający głównie na zasadzie aplikacji internetowych. Chrome OS opiera się na jądrze Linux, a jego kod źródłowy jest otwarty. Do korzystania z funkcjonalności systemu konieczny jest dostęp do internetu.
 
Linux
Jest to rodzina systemów uniksowych opartych na jądrze Linux. Systemu Linux są systemami otwartymi, dzięki czemu ich kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany przez twórców systemów. Istnieje wiele rodzajów systemów Linux, najpopularniejszymi z nich są m.in. Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva.

 

Jeśli nie wiesz jaki system operacyjny wybrać, skorzystaj z poradnika
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację