Płatności
Smartfony i smartwatche
Czym różni się ekran w tanim telefonie od ekranu w sztandarowym modelu? Podstawową różnicą między wyświetlaczami jest technologia, w której zostały wykonane. Kupując telefon za mniej niż 1500 zł możemy w zasadzie być pewni zakupu urządzenia z ekranem IPS LCD, czyli wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.
Droższe urządzenia posiadają zaś wyświetlacze typu AMOLED, czyli takie, w których każdy piksel jest indywidualnie podświetlany.
Nie każdy przepada za silnie nasyconymi barwami w niedrogich AMOLED-ach, szczególnie gdy zależy nam na wiernym odwzorowaniu kolorów, np. podczas oglądania zdjęć czy filmów. Tutaj w niedrogich smartfonach zazwyczaj lepiej spisują się ekrany LCD, które oferują bardziej naturalne kolory i niewiele gorsze kąty widzenia.
Ekrany nowoczesnych smartfonów emitują też mniej szkodliwego światła niebieskiego. Na szczęście aby ograniczyć jego zgubny wpływ, nie musimy kupować bardzo drogiego telefonu – tańsze modele również posiadają wbudowany filtr światła niebieskiego. Jego zastosowanie wpływa co prawda na wyświetlane kolory, ale jeśli spędzamy ze smartfonem dużo czasu, zastosowanie takiego narzędzia może się okazać zbawienne dla wzroku.
Mówiąc szczerze, w 2019 r. bardzo trudno jest kupić telefon, który miałby zły wyświetlacz. Teraz kupując smartfon w cenie powyżej 800/1000 zł możemy mieć pewność, że kupujemy urządzenie z pięknym ekranem.
Polecane produkty