Bezpieczeństwo danych
Smartfony i smartwatche
Nie każdy wie, że można z Androida korzystać inaczej – bezpiecznie.
Android One – co to jest? To taki Android, jakiego znamy najlepiej, czyli ten ze Sklepem Google Play i aplikacjami: Chrome, Gmail, Mapy czy YouTube. Tę wersję Google oddaje w ręce producentów nadal za darmo, ale wymaga od nich, aby aplikacje Google były eksponowane w urządzeniu w odpowiedni sposób.
Ten rodzaj oprogramowania, to nie tylko gwarancja szybkich aktualizacji. Z racji tego, że producent smartfonu nie ingeruje znacznie w oprogramowanie, to najwięcej pracy związanej z jego rozwojem spoczywa na Google. A to oznacza, że producent Androidów One może (i musi) zapewnić długie wsparcie swoich smartfonów.
Wiemy już, że spore znaczenie ma to, jaki smartfon kupimy. Jednak bez względu na to, co wybierzemy, możemy podjąć szereg działań, które zwiększą bezpieczeństwo.
Po pierwsze – zabezpieczenie ekranu. Zabezpieczenia biometryczne – czytnik linii papilarnych lub zaawansowany skan twarzy/oka – jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż najbardziej podstawowa blokada skanem twarzy.
W smartfonach mamy ogromną ilość prywatnych informacji. Nasze kontakty, wpisy w kalendarzu, archiwum rozmów (często z wielu lat), korespondencja prywatna i służbowa, zdjęcia nasze, zdjęcia naszych partnerów życiowych, zdjęcia dzieci, zdjęcia rodziny, zdjęcia znajomych. Warto zadbać o to, żeby te dane nie dostały się w niepowołane ręce. Z pomocą przychodzi jednak szyfrowanie danych. Aby zaszyfrować smartfon z Androidem należy w menu wpisać w menu w wyszukiwarkę hasło „zaszyfruj” lub „szyfrowanie” i postępować dalej według wskazań na ekranie.
Warto też pomyśleć o szyfrowaniu rozmów. Wiele komunikatorów nie ma tej funkcji, więc warto zainstalować sobie taką aplikację samodzielnie.
Polecane produkty