Nagrywanie filmów telefonem – na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon wideo

W dzisiejszych czasach, by nagrać film dobrej jakości nie trzeba już mieć profesjonalnej kamery, czy kosztownej lustrzanki z dodatkowymi obiektywami. Udowodniło to wielu youtuberów, którzy postawili na nagrywanie smartfonami. Jak udało im się stworzyć materiały porównywalne z tymi robionymi profesjonalnym sprzętem? Wybrali telefony z odpowiednimi obiektywami, rozwiniętymi funkcjami wideo, specjalistycznym oprogramowaniem i odpowiednią stabilizacją obrazu.

Profesjonalny obraz, a nagrywanie telefonem – o obiektywach smartfonów

Wybierając telefon do nagrywania wideo, warto przyjrzeć się specyfikacjom jego matrycy i obiektywu. To głównie od nich będzie zależeć jakość przyszłych nagrań.

Użytkownicy często wybierają smartfony o jak największej ilości megapikseli, błędnie zakładając, że im jest ich więcej, tym lepsza będzie rozdzielczość zdjęć i filmów. Jednak w praktyce sama ilość megapikseli oznacza niewiele, ponieważ za wygląd obrazu bardziej odpowiada matryca. A dokładnie stosunek jej wielkości do ilości megapikseli obiektywu. By uzyskać najlepszy obraz, trzeba wybrać sprzęt o jak największej matrycy i jak najmniejszej liczbie megapikseli (oczywiście w granicach rozsądku, z nagraniami 1,3 megapiksela nie da się przecież wiele zrobić).

Z tego wniosek, że telefon z mniejszą matrycą może być całkiem sprawny przy kręceniu wideo, o ile będzie miał jednocześnie odpowiednio pomniejszoną liczbę megapikseli. Pojedyncze piksele są wtedy na tyle duże, że nagrywane obrazy pozostają wyraźne i szczegółowe.

W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej, że nie każdy telefon o rozdzielczości 18 czy 16 megapikseli będzie zapewniał wysoką jakość nagrań. Co więcej, może się okazać, że model o obiektywie 13 megapikseli robi znacznie lepsze zdjęcia. Obecnie za telefon z najlepszą na rynku matrycą do nagrywania wideo uważa się model LG V30. Dodatkowo ma on przesłonę f/1,6 gwarantującą większą jasność aparatu. Jest to szczególnie istotne przy tworzeniu wideo na niedoświetlonej przestrzeni. Rejestrując wideo smartfonem, często kręci się przy świetle dziennym lub nie ma przy sobie lamp, które oświetliłyby nagrywane postacie i sceny.

Co ciekawe poza wąskokątnym aparatem głównym o powyższej specyfikacji, model LG V30 ma także drugi obiektyw szerokokątny (o rozdzielczości 13 megapikseli i z przesłoną f/1,9). Umożliwia on uzyskanie nowej jakości i bardziej artystycznej perspektywy poprzez tworzenie ciekawszych zbliżeń i filmowanie dużych obiektów w całości nawet z małych odległości.

Jak ułatwić nagrywanie filmów smartfonem – autofocus i stabilizacja obrazu w telefonie

Poza wydajną matrycą i obiektywem o dobrej rozdzielczości idealny smartfon do nagrywania wideo powinien mieć także szybki autofocus i odpowiednią stabilizację obrazu. Odpowiadają one za dobre ogniskowanie ostrości i stabilność ujęć. Jest to szczególnie ważne przy nagrywaniu „z ręki”, bez statywu. Dobrymi parametrami w tej dziedzinie mogą poszczycić się modele LG G5, LG V10, oraz najnowszy LG V30. Ten ostatni model posiada superszybki autofocus z detekcją fazy i trzyosiową stabilizacją obrazu. Umożliwiają one rejestrację obrazu w wysokiej rozdzielczości 4k, czyli czterokrotnie wyższej od Full HD.

Filmowanie ruchu smartfonem – telefony z nagrywaniem 4k

Możliwość zapisu w jakości 4k pozwala na tworzenie wideo o rozdzielczości 30 klatek na sekundę oraz nagrań slow motion o rozdzielczości 1080p w 120 klatkach na sekundę. W praktyce oznacza to możliwość nagrywania szybkiego ruchu – nawet tańca i sportów wyczynowych. Dzięki zwiększonej dynamice szczegóły na filmach stworzonych w jakości 4k są dobrze widoczne i bardziej wyraźne. Obraz jest ostry, nie rozmazuje się i można go porównać do profesjonalnych nagrań drogimi kamerami.

Chcesz robić zdjęcia i nagrywać filmy w kinowej jakości? Wybierz smartfon LG V30>>

Technologia 4k to także możliwość tworzenia ciekawych efektów artystycznych. Zaawansowanych efektów przyspieszenia i spowolnienia ruchu oraz nagrywania w zwolnionym tempie przy zachowaniu wysokiej jakości koloru i najdrobniejszych detali.

Efekty artystyczne a nagrywanie smartfonem – oprogramowanie i Cine Log

Szukając dobrego smartfona wideo, nie można zapominać także o oprogramowaniu, ponieważ może ono znacznie przyspieszyć pracę nad filmem i uatrakcyjnić końcowe efekty. Warto sprawdzić między innymi, czy telefon ma możliwość nagrywania obrazu już z nałożonymi efektami i czy pliki można zapisać tak, by dało się je edytować w postprodukcji. W modelu LG V30 korzystać możemy m.in. z filtru klimatów barwowych oraz możliwości przełączenia nagrywania na tryb ręczny.

Filtr klimatów barwowych pozwala nałożyć na nagrywany materiał gotowe presety i podkolorowania oraz dostosować ich winietę i siłę. Wybraną modyfikację można włączyć dosłownie w czasie nagrywania filmu. Pozwala to tworzyć obraz z filtrem na żywo i ogranicza pracę, jaką trzeba wykonać w postprodukcji. Użytkownik od razu otrzymuje gotowy produkt o podwyższonych wartościach artystycznych.

Z kolei tryb ręczny opiera się na ustawieniach preferencji. Podobnie jak w aparacie można na nim dostosować ISO (czułość matrycy) i ostrość. Oprogramowanie pozwala też wybrać, czy chcemy fokus manualny, czy automatyczny. Praca w trybie manual jest trudniejsza, ale pozwala na osiągnięcie bardziej zaawansowanych efektów. By ułatwić „ręczne” ogniskowanie ostrości, model posiada dodatkową opcję focus picking. Telefon w intuicyjny sposób zaznacza przestrzeń, która aktualnie jest w ostrości, co jest znacznym ułatwieniem dla osób początkujących. Oczywiście dostępna jest także standardowa możliwość dopasowania balansu bieli i temperatury barw nagrywanego materiału.

Co ciekawe w modelu LG V30, dzięki opcji Cine Log możliwy jest też zapis materiału w płaskim profilu kolorystycznym, czyli najszerszym zakresie tonalnym. Gwarantuje to widoczność szczegółów zarówno w cieniu, jak i świetle. Finalnie zapewnia odpowiednią ostrość i dobre wyeksponowanie detali. Daje także większe możliwości edycji w postprodukcji.

Dźwięk a filmy tworzone na telefonie

Telefon powinien mieć możliwie jak najlepszy konwerter dźwięku (DAC), by nagrywane brzmienia były wyraźne, nieprzytłumione i nie ulegały zniekształceniom. Jednym z najnowocześniejszych jest występujący w LG V30 Quad DAC. Ten czterokanałowy przetwornik przekształca dźwięk bezstratnie. Co więcej, znacząco podnosi niektóre jego parametry. Pozwala na nagrywanie bogatszych linii dźwiękowych i zapisywanie bardziej szczegółowych melodii. Co ciekawe, jego właściwości można w każdej chwili wyłączyć. To przydatne szczególnie razie problemów z wyłapywaniem niechcianych odległych dźwięków lub niepotrzebnych brzmień w tle.

Smartfon – idealny sprzęt do nagrywania filmów na Youtube

Nagrywając smartfonem, nie trzeba mieć przy sobie ciężkiego sprzętu. Telefon można łatwo schować w kieszeni i zabrać go ze sobą wszędzie. To oraz możliwość filmowania w rozdzielczości 4k sprawia, że coraz częściej po takie rozwiązanie sięgają podróżnicy oraz osoby uprawiające i filmujące sporty ekstremalne. Dzięki odpowiedniemu telefonowi mogą oddawać się pasjom, być w ciągłym ruchu nie ograniczać się, a jednocześnie wciąż w profesjonalny sposób dokumentować swoje wyczyny.

Smartfony są coraz częściej wybierane przez youtuberów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii internetowi twórcy za pomocą telefonów mogą uzyskać efekty zbliżone do tych, które zapewniłby im specjalistyczny zestaw nagrywający. Jednocześnie nagrywanie w trybie ręcznym nie ogranicza możliwości edycji materiałów w post produkcji. Przykładowo płaski profil kolorystyczny Cine Log pozwala na podkolorowanie wyjściowego obrazu po nagraniu i wyostrzenie kontrastów.