Telewizory z technologią OLED – czy zobaczysz różnicę?

Co tak wyjątkowego jest w matrycach LG OLED, że korzystają z niej nawet inni producenci? Jej rewolucyjność polega nie tylko na tym, że umożliwia tworzenie telewizorów ultracienkich i elastycznych tak, że można je przykleić do ściany. Przede wszystkim daje obraz tak kontrastowy, barwny i głęboki, że ma się wrażenie przeniesienia do sali kinowej. Co ma na to wpływ i czym różni się matryca OLED od tej zastosowanej w telewizorach LCD?

Co to jest technologia OLED?

OLED to nazwa matrycy w całości pokrytej specjalnymi elektroluminescencyjnymi diodami organicznymi. Ich wyjątkowość polega na tym, że nie wymagają dodatkowego podświetlenia, ale same, niezależnie od siebie emitują światło. Każda z nich odpowiada za osobny kolor. Zazwyczaj są to trzy podstawowe barwy: czerwony, niebieski i zielony, które tworzą kolejne odcienie wyświetlanego na telewizorze obrazu. Aby w pełni cieszyć się realistycznym odwzorowaniem naturalnych kolorów i głębią każdego z nich LG wprowadziło dodatkowy, czwarty rodzaj diody odpowiedzialnej za kolor biały. Co daje nam w praktyce wyświetlanie obrazu przy pomocy diod OLED?

Technologia OLED – widoczny wpływ na jakość obrazu

To, co zobaczymy na ekranie z diodami OLED, ma mieć o wiele lepszą jakość. Co to oznacza i na jakim poziomie możemy to obserwować, oglądając filmy fabularne i przyrodnicze, transmisje sportowe czy ulubione programy?

  • głęboka czerń

Główną zaletą matrycy LG OLED jest uzyskiwanie głębokiej czerni. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niezależne od siebie diody organiczne, kiedy mają wyświetlić czerń, nie podświetlają jej, ale po prostu się nie zapalają. Są ułożone na całej matrycy, dlatego też nie tworzą żadnych smug, ale pozwalają cieszyć się nasyconymi ciemnymi kolorami. Można to porównać do nieba poza miastem, które nie jest podświetlone żadnym sztucznym światłem latarni czy samochodów, więc uzyskuje głębię, na której np. o wiele łatwiej obserwować gwiazdy, drogę mleczną, a w niektórych miejscach na kuli ziemskiej nawet zorzę polarną. Można więc zauważyć, że jakość czerni ma też wpływ na odbiór innych barw i ich odcieni.

  • wysoki kontrast i odwzorowanie kolorów

Na tle nasyconej czerni, która nie jest poszarzała od dodatkowego podświetlenia, wszystkie kolory wydają się żywsze. Dzięki temu kontrast obrazu jest większy, a my możemy cieszyć się obrazem tak szczegółowym, że nie tylko dostrzeżemy wszystkie niuanse scen pościgu, ale z łatwością policzymy też piegi na twarzy ulubionej aktorki. Odwzorowanie barw jest tak doskonałe, że można je porównywać do tego, jakie uzyskuje się w przypadku monitorów wykorzystywanych przez profesjonalnych grafików i fotografów.

  • naturalna biel

W telewizorach z matrycą LG OLED każda barwa jest perfekcyjna. Dotyczy to również bieli, która dzięki zastosowaniu przez producenta dodatkowego czwartego rodzaju diody, jest naturalna. W przeciwieństwie do matryc, które wykorzystują tylko 3 rodzaje, nie jest zanieczyszczona odcieniami żółtymi i szarymi.

  • ultracienki, elastyczny telewizor, na który można patrzeć nawet z bliska i pod dużym kątem

Nowe diody organiczne dały możliwość kształtowania telewizorów w rewolucyjny sposób. Matryca jest elastyczna, więc można ją nawet zwijać w rulon lub przykleić do ściany. Dzięki temu, że diody OLED nie potrzebują dodatkowego źródła podświetlenia, ekran może też być ultracienki. W telewizorach LG jest on także przezroczysty, dlatego możemy patrzeć na niego z bliska, a nawet pod dużym kątem. Nawet jeśli wydaje ci się, że siedzisz na wprost ekranu, okazuje się, że w nawet 60% przypadków tak nie jest. Obraz w standardowych telewizorach może więc tracić na jakości. Nie stanie się tak w przypadku modeli z technologią OLED.

Wybierz telewizor z rewolucyjną jakością obrazu. Zobacz telewizory OLED od LG>>
Na czym polega różnica między OLED a LCD?

Czym różni się telewizor OLED od tego z matrycą LCD? Podstawowa różnica polega na zastosowaniu innych diod. Przy modelach z LCD wymagają one dodatkowego źródła światła. Najbardziej widoczne jest to w przypadku czerni i innych ciemnych barw. Podświetlone przez diody LCD nigdy nie uzyskają takiej głębi jak diody OLED. Jak już wiemy, jeśli chcemy ocenić jakość wyświetlania, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na odwzorowanie czerni, ponieważ to ona ma wpływ na inne barwy oraz kontrast.

Jeśli jesteśmy fanami kina akcji lub transmisji sportowych, różnicę zauważymy również podczas oglądania dynamicznych scen. W ekranach LCD czas reakcji plasuje się na poziomie 2-12 milisekund. Wydaje się niewiele, ale przy 0,02 milisekundach diod OLED przestaje zaskakiwać. Czy różnica jest jednak zauważalna? Wyobraźmy sobie scenę pościgu w filmie akcji. Diody OLED będą zapalać się w ekspresowym tempie, pozwalając nam na dostrzeżenie każdego szczegółu. Matryca LCD już ich nie uchwyci.

Telewizory z diodami OLED są również o wiele cieńsze i dyskretniejsze od tych z ekranem LCD, ponieważ nie wymagają dodatkowego źródła światła. Wśród nich znajdziemy też najbardziej rozwinięte technologicznie modele z dodatkowymi funkcjami. W 2018 roku LG wprowadza np. do swoich najnowszych telewizorów sztuczną inteligencję, dzięki której będziemy mogli sterować nimi głosowo. Sprzęt uczyć się będzie nawet naszych nawyków i z czasem reagować na konkretne polecenia. Technologia OLED jest więc naszą przyszłością, która okazuje się przedstawiać w żywych barwach.