Telefon do robienia zdjęć – na co zwrócić uwagę?

Lubisz dzielić się tym, co dzieje się dookoła lub jesteś miłośnikiem fotografii, który musi uwiecznić wszystko, co zobaczy po drodze do pracy? Miej aparat zawsze pod ręką. Wybierz telefon, który nie tylko zrobi dobrej jakości zdjęcia, ale też zmobilizuje cię do nauki zasad fotografii. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając smartfona z aparatem.

Aparat w telefonie – jaka matryca i rozdzielczość?

W przypadku telewizorów i monitorów większa rozdzielczość zapewnia bardziej szczegółowy i kontrastowy obraz. Jeśli zastanawiamy się nad smartfonem z dobrym aparatem, oprócz parametru rozdzielczości, musimy jeszcze brać pod uwagę wielkość matrycy oraz jednego piksela. Dopiero zestawiając te wartości, będziemy mogli ocenić jakość sprzętu. Okazuje się, że im większy rozmiar piksela, tym lepiej. Przykładowo stworzony do fotografowania LG V30 ma aparat standardowy o rozdzielczości 16 megapikseli oraz szerokokątny o rozdzielczości 13 megapikseli. Przy największym na rynku rozmiarze 1 piksela równym 1 mikrometr sprzęt pozwala na robienie zdjęć w jakości, z jaką spotykamy się w aparatach fotograficznych.

Obiektyw aparatu w smartfonie do zdjęć

To właśnie od obiektywu zależy, jaki efekt uzyskasz oraz jak aparat poradzi sobie z trudnymi warunkami. Jakie parametry są ważne?

  • Jasność obiektywu

Kiedy robisz zdjęcia, nie zawsze masz wpływ na ustawienia światła. Może się okazać, że jest go za mało, aby fotografia wyszła ostra i bez widocznego ziarna w ciemnych partiach. Za możliwości aparatu w tej kwestii odpowiada jasność obiektywu. Jest ona wyrażona liczbą przysłony podawaną w postaci ułamka, np.: f/1.0, f/1.4, f/2.0 itd. Im mniejsza wartość, tym jaśniejszy obiektyw, co oznacza, że lepiej poradzi sobie on przy mniejszym natężeniu światła. Dla przykładu obiektyw o jasności f/1.4 przepuszcza dwa razy więcej światła niż ten z obiektywem f/2.0. W telefonach zazwyczaj spotkamy się z przesłoną f/2.0, ale warto szukać wyjątków tj. np. LG V30, w którym optyka jest jasna. Standardowy obiektyw to f/1.6, a szerokokątny f/1.9.

  • Kąt pola widzenia

Warto zwrócić uwagę również na kąt widzenia obiektywu. Telefon LG V30 składa się z dwóch modułów: obiektywu standardowego oraz szerokokątnego. Ten pierwszy pozwala na uchwycenie obrazu o kącie widzenia 71°. Jest to wartość, która pozwala na klasyczny kadr. Drugi moduł daje kąt 100°, dzięki czemu możemy objąć większy fragment sceny. Jeśli więc któryś z twoich znajomych nie mieści się w kadrze, wystarczy tylko, że przełączysz się na tryb szerokokątny.

Dodatkowe funkcje w telefonie do robienia zdjęć

Im łatwiejszy w obsłudze i lepiej wyposażony aparat w telefonie, tym chętniej będziesz po niego sięgał. Wybierając odpowiedni model, sprawdź pozostałe parametry:

  • Optyczna stabilizacja obrazu

Przydatną funkcją jest również optyczna stabilizacja obrazu, która pozwala na zrobienie lepszej jakości zdjęć nawet w złych warunkach oświetleniowych. Przydaje się również podczas kręcenia filmów. W standardowym module aparatu w telefonie LG ostrość ustawiana jest przy pomocy pomiarów laserowych oraz dedekcji fazy. Ta druga technologia jest wykorzystywana nawet w profesjonalnych lustrzankach.

Telefon komórkowy robiący zdjęcia jak lustrzanka? Poznaj najnowszy LG V30>>
  • Rozbudowane oprogramowanie

Ważne jest również oprogramowanie i sposób obsługi aplikacji do robienia zdjęć. Przydadzą się rozbudowane opcje trybu ręcznego, dzięki którym każdy będzie mógł poczuć się jak zawodowy fotograf. Oprócz wielu możliwości ustawień LG oferuje dodatkowo funkcję Graphy, która ułatwia naukę. Prezentowane są w niej zdjęcia z wykorzystaniem różnych opcji trybu manualnego. Możemy wybrać jeden z przykładów i zastosować jego ustawienia do wykonywanych przez nas zdjęć.

  • Telefon do selfie

Jeśli zależy nam na robieniu dobrej jakości selfie oraz dzieleniu się zdjęciami np. na Instagramie czy Facebooku, szukajmy telefonu z przednim aparatem oraz dodatkowymi funkcjami. W telefonach LG dostępny jest np. tryb zdjęć kwadratowych z 4 opcjami ustawień. Możemy np. zrobić kolaż z kilku kadrów lub połączyć dwie fotografie, tworząc zabawne fotomontaże. Przydatny będzie również szerokokątny obiektyw, który uchwyci całą scenę i wszystkich znajomych.