Smartfon muzyczny – na co zwrócić uwagę wybierając telefon do słuchania muzyki?

W dobie muzycznych serwisów streamingowych smartfony praktycznie wyparły inne odtwarzacze audio. Są zawsze pod ręką, pozwalają na dostęp do dużej biblioteki utworów online i oferują coraz lepszą jakość dźwięku. Mimo to nadal niełatwo jest wybrać model dla prawdziwego audiofila. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając smartfon muzyczny, by później być zadowolonym z jakości odtwarzanego dźwięku.

Jakie gniazdo słuchawkowe – minijack czy USB-C?

Wielu audiofilów jest zwolennikami nowych gniazd słuchawkowych USB-C, które podnoszą jakość dźwięku i czystość brzmienia muzyki odtwarzanej w smartfonie. Można je znaleźć na przykład w modułowym LG G5. Telefony z USB-C wymagają jednak droższych słuchawek, co dodatkowo podwyższa koszty całego sprzętu. Oczywiście można stosować przejściówki pozwalające podłączyć do smartfona nieco tańsze i powszechniejsze słuchawki z klasycznym minijackiem 3,5 mm. Jednak takie łączniki często wpływają na pogorszenie jakości dźwięku, co praktycznie niweluje korzyści płynące z lepszego wejścia. Warto więc wybrać, taki smartfon, który pozwoli na bezpośrednie przyłączenie słuchawek przewodowych, bez zbędnych przejściówek, a decydując się na telefon z USB-C należy dobrać do niego odpowiedni sprzęt odtwarzający, by w pełni cieszyć się z jego możliwości.

Jak wybrać słuchawki do telefonu muzycznego?

Dzięki powszechności klasycznego gniazda 3,5 mm, w dzisiejszych czasach nie jesteśmy już skazani na niewydajne i kaleczące dźwięk zestawy słuchawkowe do telefonów. Co więcej, producenci smartfonów wychodzą naprzód oczekiwaniom klientów i do wielu modeli dołączają naprawdę dobry sprzęt odtwarzający.

Dzięki współpracy choćby z takimi markami sprzętu muzycznego jak choćby Bang & Olufsen (B&O) zestawy słuchawkowe LG gwarantują coraz lepsze audio. Nie rzadko okazują się dużo lepiej odtwarzać dźwięk niż słuchawki zakupione dodatkowo. Są bowiem dopasowane do możliwości smartfona.

Warto wiedzieć, że kupując droższe słuchawki o wyższych parametrach, nie zawsze uzyska się lepszy dźwięk. Wiele osób błędnie zakłada, że to głównie od nich zależy jakość odtwarzanego dźwięku, kiedy tak naprawdę większy wpływ mają na to możliwości smartfona. Nie wszystkie telefony radzą sobie z obsługiwaniem słuchawek o wyższej impedancji (oporze elektrycznym wyrażanym w Ohm), co skutkuje zmienieniem brzmienia odtwarzanego dźwięku, tłumieniem go lub wyciszaniem. Im wyższy parametr, tym więcej mocy trzeba dostarczyć słuchawkom, by osiągnąć pożądany poziom głośności.

W tym wypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej. Przeciętny smartfon najlepiej współpracuje ze sprzętem odtwarzającym o parametrze do 32 Ohm. Połączenie go ze słuchawkami dla entuzjastów (o impedancji około 50 Ohm) będzie więc zwykłą stratą pieniędzy, gdyż ich potencjał nie zostanie wykorzystany.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej telefonów muzycznych, które są przygotowane, by w pełni czerpać z zalet lepszego sprzętu. Jednym z nich jest nowy LG V30 wykorzystujący czterokanałowy układ przetwarzana muzyki Quad DAC, który pozwala na pełne wykorzystywanie możliwości słuchawek o parametrach nawet do 80 Ohm.

Telefon muzyczny z nową głębią dźwięku. Co to jest Quad DAC

Przetworniki DAC to konwertery cyfrowo-analogowe, które mają za zadanie przekształcać informacje cyfrowe na impulsy elektryczne. Innymi słowy, pozwalają przekonwertować zapisy muzyki, tak by były możliwe do odsłuchiwania na telefonie.

W większości smartfonów montowane są podstawowe konwertery tego typu. Nie polepszają one jakości audio i gwarantują jedynie przeciętne wrażenia dźwiękowe. Inaczej jest w przypadku czterokanałowego i 32-bitowego przetwornika Quad DAC, który znajduje się między innymi w modelu LG V30 i znacząco podnosi parametry dźwięku. I nie chodzi tylko o podwyższanie samej głośności muzyki.

Uruchomienie DAC kompletnie zmienia charakterystykę brzmienia. Zwiększa dynamikę i nadaje muzyce głębi. Pozwala usłyszeć dodatkowe szczegóły w liniach melodycznych słuchanych utworów, wcześniej niewychwytywane tony górne, a nawet dodatkowe partie dęte i strunowe, które ocieplają i uatrakcyjniają barwę dźwięku. Dzięki temu użytkownik może na nowo poznać swoje ulubione utwory i odnaleźć w nich całą masę wcześniej nieodkrytych detali.

Jednocześnie czterokanałowy Quad DAC nie jest czymś, co wyładowuje telefon w zastraszająco szybkim tempie. W telefonie LG V30 funkcję można włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie, dzięki czemu użytkownik korzysta z niej, tylko wtedy kiedy faktycznie jej potrzebuje. Dzięki temu ma większy wpływ na poziom baterii.

Wybierz najlepszy smartfon muzyczny LG V30 i rozkoszuj się najlepszą jakością dźwięku>>

Smartfon muzyczny - odtwarzanie muzyki przez Bluetooth

Oczywiście nie wszyscy użytkownicy będą korzystać z klasycznych słuchawek. Ci, którzy nie chcą odtwarzać muzyki „po kablu”, mogą skorzystać z transmisji Bluetooth do słuchawek bezprzewodowych, głośników, czy zestawu car-audio.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jakość dźwięku bezprzewodowego może znacząco różnić się od audio uzyskiwanego poprzez klasyczne słuchawki. By mieć pewność, że dźwięk przesyłany przez Bluetooth będzie wysokiej jakość, należy sprawdzić, czy dany telefon wspiera technologię bezstratnego przesyłania dźwięku. W telefonach LG jest ona oznaczana jako MQA lub aptX HD. Rozwiązanie pojawiło się już w smartfonie LG G5, a później w modelach LG V20 i G6. Oczywiście nie mogło go zabraknąć także w najnowszym LG V30. 

Warto też zainwestować w smartfon z jednym z najnowszych modułów Bluetooth. Przykładowo Bluetooth 5.0 gwarantuje znacznie wyższą przepustowość, a co za tym idzie większy zasięg i lepszą odporność na zakłócenia. W niektórych modelach pozwala nawet na streamowanie dźwięku do dwóch źródeł audio na raz.

Muzyka również offline – pamięć w telefonach muzycznych

Powszechność sieci internetowej sprawiła, że użytkownicy smartfonów chętniej korzystają z muzycznych serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal. Bezpośredni dostęp do utworów przez aplikacje sprawia, że muzyka jest coraz rzadziej zapisywana bezpośrednio na samym urządzeniu. Czy w związku z tym pojemna pamięć wewnętrzna telefonu i wejście na karty SD stają się mniej użyteczne? Nie do końca.

Są przydatne, gdy chcemy słuchać muzyki również offline. Aplikacje streamingowe pozwalają na taką możliwość poprzez zapisanie części danych w pamięci telefonu. Im więcej jest wolnego miejsca na smartfonie, tym większa może być biblioteka utworów, do których użytkownik ma dostęp, będąc poza zasięgiem Internetu.

Sprawdź ofertę smartfonów LG>>