4K – najwyższy z dostępnych standardów rozdzielczości

Obraz tak szczegółowy, że podczas filmu przyrodniczego będziemy mieć ochotę wtulić się w futro dzikiego zwierzęcia, a oglądając kino akcji z łatwością dostrzeżemy, jaki grymas na twarzy miał nasz ulubiony aktor, odgrywający scenę walki. Takie emocje czekają nas nie tylko w kinie. Porównywalną jakość obrazu możemy uzyskać dzięki telewizorom o ultrawysokiej rozdzielczości 4K.

4K, UHD, Super UHD czy ULTRA HD?

Możemy spotkać się z kilkoma określeniami, dotyczącymi wysokiej jakości telewizorów. Czym się one różnią? Najbardziej znany jest termin 4K, który odnosi się do ilości pikseli w poprzek wyświetlanego obrazu. To również nazwa sposobu kodowania materiałów w najwyższej, kinowej rozdzielczości. W odniesieniu do telewizorów stosuje się ją dla podkreślenia czterokrotnie większej ilości pikseli od tej, jaką ma sprzęt Full HD. Bardziej precyzyjna nazwa to Ultra HD lub inaczej Super UHD czy UHD, czyli Ultra High Definition. W nomenklaturze telewizorów jest używana zamiennie z 4K, jednak dokładniej określa parametry rozdzielczości.

4K i UHD – jaka to rozdzielczość?

4K to rozdzielczość 3840x2160. Oznacza to, że za jakość obrazu, a przede wszystkim jego szczegółowość, odpowiada ponad 8 milionów pikseli. To liczba aż czterokrotnie większa niż w modelach Full HD. Czy jesteśmy w stanie dostrzec tą różnice? Co w praktyce daje nam wyższa rozdzielczość telewizora?

Rozdzielczość 4K – co to oznacza i czy warto się na nią decydować?

4K to do tej pory najwyższa z proponowanych na szeroką skalę rozdzielczości. Czy tak naprawdę jest nam ona potrzebna? Tak wysokie parametry pozwalają na osiągnięcie kinowej jakości wyświetlania obrazu:

  • 4K to wyraźny obraz nawet przy dużych telewizorach

Decydujemy się na coraz większe telewizory, które dziś już nie muszą być powieszone w znacznej odległości od naszego wzroku, a przede wszystkim nie mają na niego negatywnego wpływu. Rozdzielczość 4K najbardziej docenimy właśnie przy modelach 55 calowych oraz dużo większych. Ma ona w nich zastosowanie, ponieważ nie zniekształca i nie zamazuje obrazu. Nie będziemy także dostrzegać pojedynczych pikseli, które zaburzą szczegółowość obrazu.

  • 4K to wyraźne szczegóły

Wyraźne detale w wyświetlanym obrazie to główny atut większej rozdzielczości. Nawet patrząc z bliska na ekran 4K możemy dostrzec szczegóły w dynamicznych scenach pościgów i walk, docenić piękno filmów przyrodniczych, a nawet przyjrzeć się makijażowi i atutom ulubionego bohatera serialu. W telewizorach z rozdzielczością UHD wszystko będzie widoczne jak na dłoni.

  • 4K to możliwość oglądania telewizji z mniejszej odległości

W porównaniu do telewizorów Full HD odległość, jaką możemy zajmować od telewizora, zmniejsza się dwukrotnie. Przy Full HD jest to 4,2 cm na każdy cal, a przy UHD jedynie 2,1 cm na cal. W przypadku modelu 55 calowego powinniśmy więc siedzieć odpowiednio w oddaleniu o 2,31 m i 1,15 m. 4K daje więc możliwość „zanurzenia się” w obraz pełen głębi, kolorów i detali.

  • 4K to odtwarzanie materiałów w najwyższej jakości

Największą różnicę dostrzeżemy jednak wtedy, kiedy w pełni wykorzystamy możliwości 4K, czyli odtworzymy materiały nagrane w wysokiej rozdzielczości. Ich liczba ciągle rośnie, ponieważ aktualnie wszyscy producenci treści rozwijają się, podążając w stronę jakości UHD. Filmy i programy w jakości 4K oferują już m.in. aplikacje Netflix, Amazon oraz YouTube, które dostępne są przez funkcję Smart TV.

  • telewizory LG 4K,na które możesz patrzeć nawet pod kątem 60 stopni

Telewizory LG o rozdzielczości 4K wzbogacono dodatkowo o matrycę Nano Cell, która pozwala nam na patrzenie na ekran pod kątem bez straty jakości wyświetlanego obrazu. Dodatkowo oczyszcza światło z domieszek kolorystycznych, dzięki czemu barwy są lepiej odwzorowane i wyraźne.

  • telewizory LG 4K z technologią OLED – głęboka czerń i wyraziste kolory

Najnowsze modele telewizorów 4K są wyposażone również w matrycę zbudowaną ze specjalnych diod organicznych OLED. Nie potrzebują one dodatkowego podświetlenia, ale samodzielnie i niezależnie od siebie emitują światło odpowiedzialne za odwzorowywanie barw. Standardowo składają się z 3 rodzajów diod: czerwonej, zielonej i niebieskiej. LG wprowadziło czwartą, dzięki której biel jest naturalna i czysta. Największą różnicę dostrzec można jednak na przykładzie czerni. W tym wypadku diody OLED nie zapalają się, nie zaburzając jej głębi. Dzięki temu ciemne kolory są bardziej nasycone i stanowią dobry kontrast dla pozostałych barw. Uzyskujemy więc obraz porównywalny do tego, jaki możemy zobaczyć w kinie.

Wybierz telewizor LG z 4-krotnie większą rozdzielczością i zachwycaj się nieskazitelnymi barwami >>