Doom Eternal – kontynuacja hitu sprzed lat w nowej odsłonie!

Jeśli stęskniłeś się za ratowaniem świata przed demonami, Doom Eternal dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz. Najnowsza odsłona serii to jeszcze więcej rzezi potworów z zaświatów w atrakcyjnych lokacjach. Odświeżony zestaw broni oraz umiejętności głównego bohatera dostarczą masę frajdy w trybie dla pojedynczego gracza, a nowe mechanizmy rozgrywki urozmaicą zabawę wieloosobową.

Doom Eternal – powrót do nieśmiertelnych korzeni

Doom powrócił! Od poprzedniej, świetnie zrealizowanej, produkcji minęły już trzy lata. Pora na restart uwielbianej wśród graczy serii, w której walka z demonami nabiera jeszcze większego rozpędu. Doom Eternal to kwintesencja tego, co może dostarczyć ten kultowy już tytuł. Jeśli jeszcze pamiętacie Dooma wydanego w 1993 i Dooma II z 1994 roku, to w najnowszej odsłonie poczujecie się jak w domu. Znane twarze przeciwników, atrybuty w postaci karabinów zamiast dłoni czy krwistoczerwony Cacodemon powracają w trójwymiarowych modelach

Doom Eternal stanowi bezpośrednią kontynuację Dooma wydanego w 2016 roku. Wydarzenia dzieją się niedługo po zakończeniu poprzedniej części. Ponownie wcielamy się w nieustraszonego i obdarzonego nadludzkimi siłami pogromcę demonów Doom Slayera, by zaprowadzić porządek. Walczyć będziemy z już dobrze znanymi maszkarami, ale twórcy zapowiedzieli także wprowadzenie nowych. Stara gwardia miłośników Dooma z powodzeniem rozpozna Arch-Vile’a, Pain Elementala czy Arachnotrona. Nowi przeciwnicy to m.in. Doomhunter i Marauder. Producent zapowiedział, że wrogów w najnowszej odsłonie serii będzie dwa razy więcej niż w poprzedniej.

Nasz bohater, Doom Slayer, to kombinacja udoskonalonego pancerza, mocnego sprzętu oraz śmiercionośnego arsenału. Protagonista zyskuje nowe umiejętności, które pozwalają mu w sposób efektywny, a także o wiele bardziej efektowny, wykańczać hordy demonów. Pojawiają się: doskok, poprawiający naszą szybkość i zapewniający błyskawiczne zbliżenie do wroga, unik oraz wspinaczka. Twórcy zapewniają, że taki zestaw umiejętności, rozszerzony także o kołysanie się i używanie liny, zapewnia graczowi nieograniczoną możliwość tworzenia nadzwyczajnych kombosów. W myśl zasady „jeśli zatrzymasz się, to zginiesz” w Doom Eternal nie ma miejsca na najmniejsze zawahanie!

Podczas rozgrywki odwiedzimy kilka lokacji, m.in.: Ziemię, która została pochłonięta przez inwazję obcych sił, Marsa, a nawet jego księżyc – Fobos. Pojawią się także miejsca w alternatywnych wymiarach, których do tej pory jeszcze nie poznaliśmy. Id Software przygotowało dla graczy światy, które urzekną liczbą detali.

Ulepszona mechanika rozgrywki

Eksterminacja przeciwników odbywać się będzie za pomocą dobrze znanych nam rodzajów broni. Do dyspozycji gracza zostaną oddane: strzelba, ciężkie działa, wyrzutnia rakiet, karabin plazmowy, laserowa balista, piła mechaniczna, miecz o wielkiej mocy, rakiety, naramienne sztylety, granatniki, miotacz ognia montowany na ramieniu czy superstrzelba z rzeźnickim hakiem, która umożliwia przyciąganie się do wrogów i ich widowiskową eliminację. Lina, którą Doomguy będzie się posługiwać, przyda się do wydzierania z demonów kawałków ciał. Sposobów na spektakularne wykańczanie wrogów także nie zabraknie. Twórcy postarali się o dodanie nowych animacji podczas dobijania osłabionych przeciwników. Legendarne zabójstwa chwały (ang. glory kills) będą teraz o wiele bardziej brutalne i krwawe. Studio duży nacisk położyło na dynamiczną walkę w zwarciu. Używanie pięści w Doom Eternal ma być równie fascynujące, co puszczanie serii z karabinu maszynowego. Twórcy włożyli dużo pracy w przygotowanie specjalnych animacji oraz ruchów przeciwników podczas bliskiego kontaktu.

Przyłożono się także do kwestii grafiki. Przede wszystkim zmiękczono cienie, dlatego też w Doom Eternal nie znajdziemy wielu ciemnych miejsc. Dzięki temu uzyskano nieco kreskówkowy styl, który bezpośrednio nawiązuje do klasycznego wydania Dooma. Pozwala to dostrzec więcej szczegółów świata gry, a także czyni rozgrywkę bardziej kolorową, bryzgającą krew jaśniejszą, a tekstury silniej nasycone. W Doom Eternal poprawiono wszystko to, co mogło zawodzić w Doomie z 2016 roku.

Mechanizm rozgrywki przypomina oldschoolowe strzelanki i początkowe odsłony serii. Aby odnowić zdrowie, należy zbierać rozrzucone po mapie apteczki oraz flakony. Nowy silnik, na którym powstała kontynuacja Dooma, a więc id Engine 7, przynosi także zmiany w zachowaniu ciała powalonych przeciwników. Producent zmodyfikował reakcje względem rodzaju zadanych obrażeń. Demony będą się rozpadać, wybuchać bądź po prostu rozpuszczać.

Twórcy oddają graczom wolną rękę jeśli chodzi o sposób poznawania fabuły. Można pruć naprzód, zabijać hordy demonów i świetnie się przy tym bawić. Jednak Doom Eternal to coś zdecydowanie więcej niż dynamiczny odstresowywacz. Poszukiwacze ukrytych smaczków, sekretów oraz wyjaśnień tłumaczących historię zostaną sowicie nagrodzeni. Wydarzenia, w których biorą udział, staną się przez to bardziej jasne, a na świat Dooma będą mogli spojrzeć z innej perspektywy. Gra pełna jest zakamarków i lokacji, w których kryją się przeróżne niespodzianki.

Doom Eternal – platformy sprzętowe i edycja kolekcjonerska

Doom Eternal można nabyć w wersji standardowej oraz deluxe. Prawdziwą gratką dla fanów serii jest jednak specjalnie przygotowana edycja kolekcjonerska, w skład której wchodzą:

  • pełnowymiarowa replika hełmu Doom Slayera – gotowa do założenia,
  • kaseta magnetofonowa,
  • kody do pobrania kopii oryginalnych ścieżek dźwiękowych Micka Gordona z Doom 2016 i Doom Eternal w bezstratnej jakości,
  • księga wiedzy Doom od id Software,
  • litografia The Gift of Argent Power w formacie 11x17 cali,
  • wyjątkowy steelbook Doom Eternal (projektu Mondo).

Doom Eternal jest dostępny na wybranych platformach: PC, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch oraz Google Stadia.