Zlew z ociekaczem – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Adam

Zlew jedno- lub dwukomorowy z ociekaczem będzie podstawowym wyposażeniem nie tylko kuchni domowej, ale też profesjonalnej. Jakie cechy powinien posiadać taki zlew i czym musi wyróżniać się na tle konkurencji?

Zlew w kuchni znajdujący się pod oknem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety stosowania ociekacza
  2. jaki zlew z ociekaczem będzie najlepszy
  3. na jakie modele zlewu z ociekaczem warto zwrócić uwagę

Ociekacz w zlewozmywaku – jakie ma zalety?

Dwukomorowy zlew, nad nim kran.

Wiele zlewozmywaków (niezależnie od liczby komór) obok komory do zmywania ma ociekacz. Ta płaska przestrzeń to bardzo dobre miejsce na schnięcie dopiero co umytych naczyń, których nie musimy dzięki temu osobno odstawiać na suszarkę, ale możemy skoncentrować się na zmywaniu. Po nim już spokojnie możemy leżące obok zlewu czyste i suche talerze oraz sztućce położyć na miejsce do tego przeznaczone. Oprócz naczyń na ociekacz da się położyć umyte owoce i warzywa albo potrzebne nam akurat rzeczy, które chcemy mieć pod ręką.

Zlew z ociekaczem – jaki będzie najlepszy?

Na rynku jest wiele zlewozmywaków z ociekaczem, ponieważ takie połączenie zlewu i miejsca na schnięcie naczyń ma duże grono zwolenników. Zlew kuchenny jednokomorowy z ociekaczem to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca na szafkach i nad nimi. Poza tym w przypadku suszarki wiszącej nad zlewem po umyte talerze, szklanki czy miski trzeba ciągle się schylać i podnosić, aby je pojedynczo odstawiać. Dzięki zlewowi z ociekaczem będziemy mogli skupić się na zmywaniu, a dopiero po nim odstawić spokojnie wszystkie (już suche) naczynia. Zobaczmy, jakie są najlepsze zlewozmywaki z ociekaczem i sprawdźmy, jakie ich typy można kupić. Najczęściej spotykane modele zlewów z ociekaczem to jednokomorowe bez odpływu.

Polecane zlewozmywaki
  • 419 zł
  • 899 zł
  • 379 zł
  • 369 zł
  • 689 zł

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Woda z kranu lejąca się do zlewu.

Z pewnością godny polecenia jest Blanco MEDIAN 45 S 512733. To srebrny zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem nakładany, który został wykonany ze stali szlachetnej szczotkowanej. Jego wymiary to 860 × 500 mm, a wymiary wycięcia – 824 × 464 mm. Jest wyposażony w otwór na baterie i korek z sitkiem. Stal nierdzewna, z której został wykonany, sprawia, że będzie służył przez wiele lat, a jego wygląd nie ulegnie pogorszeniu. Zlewozmywak jest odporny na plamy, a jeżeli nawet się pojawią, to bardzo łatwo będzie można je usunąć. Niestraszne mu również wysokie temperatury i bez obaw można na nim postawić rozgrzaną blachę lub wlać wrzącą wodę.

Zlewozmywaki stalowe jednokomorowe z ociekaczem to znakomity wybór do mniejszych kuchni ze względu na niewielkie rozmiary oraz jakość wykonania, dzięki której będą trwałe i estetyczne przez lata. Innym typem jest 1,5-komorowy zlewozmywak z ociekaczem. Jak nietrudno się domyślić, to pośrednie rozwiązanie i taki zlew będzie większy od jednokomorowego, ale mniejszy od dwukomorowego i nadaje się do średniej wielkości kuchni. Przykładem takiego zlewu jest wbudowywany Franke Malta MLG 651 w kolorze onyx, wykonany z fragranitu. Jego wymiary to 970 × 500 mm, a wycięcie – 950 × 480 mm. Ociekacz ten nie ma odpływu. Ma 2 podfrezowane otwory do samodzielnego wybicia i zintegrowany zawór mimośrodowy z sitkiem 3,5 cala. Jest to zlewozmywak odwracalny, więc można zadecydować o tym, po której stronie będą się mieściły komory. Zlewozmywak ten jest 1,5-komorowy, ponieważ jego jedna komora jest o wiele większa od drugiej: wymiary pierwszej to 420 × 340 x 200 mm, a drugiej – 290 × 150 x 100 mm. Zalety opisywanego zlewozmywaka to: korek automatyczny, odporność na plamy, uderzenia, wysokie temperatury i zarysowania oraz syfon z podłączeniem do zmywarki.

Ciekawym sprzętem do większej kuchni jest zlewozmywak dwukomorowy granitowy z ociekaczem. Zapewnia solidność i trwałość, a do tego ma spore rozmiary. Przykładem takiego zlewu jest Blanco SONA 8 S 519698 w kolorze antracytowym. Jego wymiary ze względu na dwie komory są już spore: 1160 × 500 mm i wycięcie 1140 × 480 mm. Nie ma on ociekacza. Można w nim wybić 2 podfrezowane otwory na baterie. Został wyposażony w korek z sitkiem, odporny na powstawanie plam, uderzenia, zarysowania i wysokie temperatury. Wykonanie z silgranitu sprawia, że jest niezwykle wytrzymały, a w dotyku przypomina kamień.

Intrygujące rozwiązanie pod względem stylistycznym to niewątpliwie mały okrągły zlewozmywak z ociekaczem. Schock Manhattan R-100 to przykład takiego małego zlewu, który jest bardzo wygodny i można do niego dobrać wiele dodatków. Został wykonany z wytrzymałego granitu Cristalite, który można łatwo czyścić i jest odporny na zarysowania oraz bezpieczny w kontakcie z żywnością. Wymiary tego zlewu to 470 × 490 mm. To znakomite rozwiązanie do małej kuchni, ponieważ można go zamontować na szafce o szerokości 50 centymetrów. Jego montaż jest bardzo prosty – wystarczy go przymocować do otworu w blacie. Automatyczny korek sprawia, że można łatwo otwierać i zamykać zawór. Dodatkową zaletę tego małego zlewozmywaka stanowi możliwość dodatkowego montażu dozownika do mydła, młynka czy selektora do odpadów, dzięki którym przydatne rzeczy będą zawsze pod ręką.

Wart uwagi jest także zlew podwieszany z ociekaczem. Przykładem takiego zlewozmywaka może być np. jednokomorowy Blanco DINAS XL 6 S 524255, wykonany ze stali szlachetnej szczotkowanej. Zlewozmywak podwieszany montuje się pod blatem, dzięki czemu powierzchnia robocza może zostać maksymalnie wykorzystana w blatach granitowych oraz kompozytowych. Jego wymiary to 1000 × 500 mm. Jest wyposażony w zawór zatyczkowy z sitkiem 3,5 cala. Wykonanie ze stali nierdzewnej daje gwarancję braku rdzy oraz tego, że zlew będzie odporny na zabrudzenia i wysokie temperatury. Korek automatyczny to narzędzie, dzięki któremu nie trzeba wkładać ręki do środka komory, aby zamknąć lub otworzyć odpływ. Jest to szczególnie pożyteczne rozwiązanie, gdy w zlewie stoi wiele naczyń i trudno byłoby do niego się dostać.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link