Zestaw nagłośnieniowy dla DJ’a — do domu, na imprezę

Autor: Piotr

Elementy nagłośnienia dla DJ

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że głośnik na imprezę (lub większa ich liczba) generuje tony niskie, czyli bas. Charakterystyka tonów średnich i wysokich jest zupełnie inna. Kolumn basowych nie można ustawiać tak jak tych produkujących wyższe dźwięki, ponieważ osiągnięty efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Cechą tonów niskich jest tendencja do lepszego brzmienia, gdy pojawiają się one z jednego źródła. W przypadku posiadania pojedynczego głośnika problem z oczywistej przyczyny nie istnieje. Gdy jednak kolumn jest więcej, trzeba pamiętać o ich właściwym ustawieniu.

Jako że bas lepiej brzmi, pojawiając się z jednego źródła, głośniki basowe powinny znajdować się jak najbliżej siebie. Dzięki takiemu rozstawieniu generowane z głośników basy sumują się, zachowując się jak jedno, duże źródło niskich tonów. 

Rozmieszczenie głośników niskotonowych daleko od siebie skutkuje redukcją niskiego pasma lub zupełnego jego zaniku. Objawia się to niską głośnością muzyki na parkiecie. Jednocześnie dźwięk jest wówczas zbyt intensywny na przeciwległej ścianie. Generuje to hałas w miejscu, w którym miejsca do tańca nie ma, a w którym mogą siedzieć ludzie chcący chwilę odpocząć i porozmawiać. 

Wybierając głośnik, warto zwrócić uwagę, czy jest on pasywny, czy aktywny. Ten pierwszy ma pasywną końcówkę odbierającą sygnał. Jest on następnie przekazywany do zwrotnicy, a potem głośników. Kolumny pasywne nie mają wbudowanych wzmacniaczy. 

Żeby uniknąć dokupywania wzmacniacza, można od razu wybrać głośnik aktywny. Aktywne kolumny głośnikowe mają zwrotnicę dzielącą dźwięk na pasma. Stamtąd sygnał dociera do wzmacniacza, a dopiero potem do głośników.

Dobre kolumny dla DJ’a charakteryzują się ponadto głębokim basem oraz niską wagą pozwalającą na ich łatwe przenoszenie. Praktyczność można zwiększyć dodatkowo, wybierając głośniki Bluetooth, ograniczając tym samym ilość plączących się pod nogami kabli.

Czy głośniki bluetooth stereo to dobre rozwiązanie?

W ostatnich latach jakość dźwięku bezprzewodowego znacznie poszła w górę. Pozwala to na tworzenie wysokiej klasy zestawów audio, które są łatwe w transporcie.

Przykładem takiego głośnika jest Panasonic SC-TMAX50. Jest to potężna kolumna muzyczna z wyposażona w dwa niskotonowe głośniki o średnicy 20 cm każdy. Każdy z nich posiada dwa wzmacniacze, dzięki którym dźwięk jest jeszcze donośniejszy. Technologia AIRQUAKE BASS generuje mocne basy, których rezonans jest dodatkowo redukowany przy pomocy Bass Reflex. Głęboki bas nadaje klubowym nutom niezbędnej siły i wyrazistości.

Do kolumny można podłączać różne źródła plików muzycznych. Posiada ona złącze USB pozwalające na podłączenie laptopa, telefonu lub pendrive’a. Muzykę można puszczać również z płyt CD dzięki zamontowanemu odtwarzaczowi.

Dodatkowym smaczkiem jest Max Dance Illumination. Są to efekty świetlne synchronizujące się z odtwarzaną muzyką. Pozwalają one na nadanie imprezie bardziej klubowego klimatu.

Muzyką można wygodnie sterować przy użyciu aplikacji Panasonic MAX Juke. Za jej pomocą można miksować piosenki, tworzyć playlisty i kontrolować oświetlenie głośnika.

Wartą polecenia kolumną dysponuje także Sony. Model Sony MHC-V72D oraz MHC-V73D to również dobry sprzęt muzyczny. Głęboki bas dzięki Jet Bass Booster, sterowanie piosenkami i oświetleniem za pośrednictwem aplikacji Fiestable oraz wejścia mikrofonowe do karaoke to funkcjonalności, dzięki którym zarówno DJ, jak i goście będą się świetnie bawić. 

Trzeba pamiętać jednak, że głośniki Sony są nieco mniej mobilne ze względu na większą wagę oraz droższe. Wybierając odpowiedni dla siebie model, warto zwrócić także uwagę na ilość wyjść mikrofonowych. Modele Panasonic  SC-TMAX50 oraz Sony MHC-V73D mają po dwa wyjścia mikrofonowe, ale Sony MHC-V72D tylko jedno.

Profesjonalne słuchawki dla DJ vs zwykłe słuchawki nauszne

Nieodłącznym narzędziem pracy didżeja są słuchawki. Dzielą się one na wiele typów, zależnie od zastosowania i budowy.

Słuchawki dla DJ’a od studyjnych różnią się wzmacnianiem niskich i wysokich częstotliwości. Pozwala to lepiej usłyszeć partie dźwiękowe konkretnych utworów. Dzięki temu miksowanie piosenek jest łatwiejsze.

Pod względem budowy najlepsze słuchawki dla DJ’a to konstrukcje zamknięte. Pozwalają się one odciąć od otoczenia. Najlepiej, by były wyposażone w system aktywnej redukcji szumów (ANC). Dzięki temu separacja od dźwięków z zewnątrz jest pełne, a didżej może skupić się na puszczanej muzyce.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link