Zestaw kolumn i subwoofer - jak wybrać?

Autor: Teresa

Kompletując samodzielnie zestaw kina domowego, oprócz odtwarzacza lub nagrywarki DVD i amplitunera, musisz wybrać zestaw kolumn oraz subwoofer, jeżeli nie ma go w komplecie. Dobry wybór zagwarantuje dźwięk wysokiej jakości, czysty, bez zniekształceń. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone kolumny pozwolą Ci uzyskać efekt dźwięku przestrzennego. 


Kolumny to bardzo ważny element zestawu kina domowego. Od nich w dużej mierze zależy jakość dźwięku. Wybierając zestaw kolumn musisz zadecydować o ich typie i rodzaju. Najlepiej wybrać kolumny dwudrożne lub trójdrożne z systemem bass reflex. Bardzo ważna jest kolumna przekazująca niskie tony, czyli subwoofer. Jeżeli nie ma jej w zestawie powinieneś ją kupić. Najlepsze są subwoofery aktywne. Więcej na ten temat >>

Zwróć uwagę na moc znamionową RMS i moc muzyczną. Im większą powierzchnię chcesz nagłośnić, tym większą mocą musi charakteryzować się zestaw kolumn, który wybierzesz. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 20 m2 do uzyskania dobrego efektu powinno wystarczyć pięć kolumn po 80 W mocy znamionowej RMS każda. Moc muzyczna, chociaż zawsze większa, jest mniej istotna.  Aby dobrać parametry kolumn w stosunku do amplitunera, sprawdź ich impedancję znamionową, której wartość musi zawierać się w przedziale, który obsługuje amplituner. 
Więcej na ten temat >>

Pamiętaj, że im więcej kolumn w zestawie, tym pełniejszy efekt dźwięku przestrzennego. Najlepsze zestawy posiadają ich sześć. Na jakość otrzymanego efektu ma wpływ również akustyka pomieszczenia i ustawienie kolumn głośnikowych. Więcej na ten temat >>


 

Zobacz wszystkie zestawy kolumn w naszym sklepie!

Zestaw kolumn

Cechy kolumn i subwooferów

Zarówno kolumny, jak i subwoofer, są bardzo ważnymi elementami zestawu kina domowego, ponieważ wraz z amplitunerem odpowiadają za jakość dźwięku. Jeżeli mają słabe parametry, dźwięk może być mało dynamiczny, „płaski” – bez tonów wysokich i niskich, pełen zniekształceń, nawet jeżeli pozostałe części kina domowego (nagrywarka/odtwarzacz DVD, amplituner) są bardzo dobre.

W zestawie jest zazwyczaj pięć kolumn: dwie przednie, jedna centralna i dwie tylne. Czasami do zestawu dołączane są tylne kolumny pogłosowe (jedna lub dwie) i subwoofer, czyli kolumna przekazująca najniższe tony. Jeżeli subwoofera nie ma w zestawie, można kupić go osobno.

 

Typowy zestaw kolumn do kina domowego składa się z pięciu elementów.
Zestaw kolumn

Najważniejszą cechą każdej kolumny jest jej moc, podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym głośniejszy może być dźwięk. Można więc przyjąć ogólną zasadę, że im większe pomieszczenie przeznaczasz na kino domowe, tym większą moc powinny mieć kolumny. Moc ma wpływ nie tylko na głośność, lecz również na głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku. Moc kolumn powinna być również dostosowana do mocy wzmacniacza (amlitunera).

Moc znamionowa RMS określa z jaką mocą może być wysterowany głośnik przez długi czas, przy zniekształceniach, które nie przekraczają określonego poziomu, na przykład 1%. Moc muzyczna to maksymalna moc osiągana podczas chwilowo, na przykład przez 1 sekundę. Druga wartość jest zawsze większa.

Skuteczność kolumn mówi o tym, jaki będzie poziom głośności dźwięku (mierzony zgodnie z normami w odległości 1 metra od kolumny), który wytwarzają przy wysterowaniu kolumny określoną mocą. Im wyższa skuteczność, tym kolumna zagra głośniej. W typowych warunkach  skuteczności rzędu 88-90dB jest zadowalająca.

Pasmo przenoszenia to zakres tonów (częstotliwości dźwięku), jaki jest w stanie wyemitować kolumna. Górna wartość pasma przenoszenia powinna osiągać granicę 20kHz (a więc górną granicę pasma słyszanego przez człowieka). Jeżeli nie planujesz zakupu subwoofera, zwróć szczególną uwagę na dolną granicę pasma przenoszenia kolumn przednich zestawu, wartość ta powinna być możliwie najniższa. Różnica pomiędzy kolumną o paśmie rozpoczynającym się od 40Hz, a taką, której pasmo rozpoczyna się od 60Hz, jest znaczna i odczuwalna, ponieważ im niższe częstotliwości przenosi kolumna, tym dźwięk przez nią emitowany jest pełniejszy.

Kolumna składa się z wytłumionej obudowy oraz jednego lub kilku głośników. Sposób wykonania obudowy ma wpływ  na jakość dźwięku. Lepszą jakość dźwięku uzyskasz, gdy kolumny są wykonane z płyty wiórowej, płyty MDF, HDF lub drewna, a nie z plastiku. Lepiej, jeśli kolumna składa się z kilku (2 lub 3, zwana jest wówczas dwu- lub trój drożną) głośników odpowiadających za emisję dźwięków niskich, średnich i wysokich niż z jednego głośnika szerokopasmowego.

 

Kolumny składające się z kilku głośników oferują lepszą reprodukcję dźwięków od modeli szerokopasmowych.
Zestaw kolumn

Jeśli obudowa ma system  system bass reflex, niskie tony mają mocniejsze brzmienie. Każda kolumna może być ekranowana magnetycznie, dzięki czemu nie zakłóca pracy innych urządzeń, zwłaszcza telewizora. Zwróć też uwagę na to, czy kolumny przeznaczone są do postawienia na podłodze, czy też do postawienia na meblach, półkach  bądź powieszenia na ścianie.

 

Otwór systemu bass-reflex poprawia reprodukcję niskich tonów.
Otwór systemu bass-reflex

 

Polecane subwoofery
  • 719 zł
  • 949 zł
  • 2 749 zł
  • 1 299 zł
  • 1 249 zł
 Elementem dopełniającym zestaw kolumn jest subwoofer. Czasami jest częścią zestawu kolumn, częściej należy kupić go osobno. Większość subwooferów sprzedawanych oddzielnie to subwoofery aktywne, wyposażone we wbudowany wzmacniacz, który steruje głośnikiem. Umożliwia to niezależną od amplitunera regulację głośności subwoofera. W subwooferach aktywnych często stosuje się przełączane lub regulowane układy filtrów, tak by można było dopasować jego charakterystykę do pozostałych elementów zestawu. 

 

Dobry subwoofer aktywny posiada zaawansowane regulacje charakterystyki dźwięku.
Subwoofer

Subwoofer pasywny wykorzystuje wzmacniacz  amplitunera, co ogranicza możliwość korygowania jego parametrów dźwiękowych. Kupując subwoofer, jeżeli tylko amplituner pozwala na takie podłączenie, powinieneś wybrać subwoofer aktywny.

Dobór kolumn i subwoofera do amplitunera i pomieszczenia

Kolumny muszą być podłączone do wzmacniacza bądź amplitunera (połączenie wzmacniacza z radiem) bądź, który przetwarza i wzmacnia dźwięk. Dlatego wybierając zestaw kolumn musisz pamiętać, aby parametry ich pracy dobrać w stosunku do parametrów amplitunera, który posiadasz lub kupujesz.

Najważniejszym z nich jest impedancja znamionowa kolumn w omach (Ω). Jej wartość musi zawierać się w przedziale, który obsługuje ampli tuner. Jeżeli wartości będą niezgodne, kolumny bądź amplituner mogą ulec uszkodzeniu. Impedancja znamionowa kolumn może wynosić od do 16 Ω. Informację o impedancji znamionowej amplitunera znajdziesz w tylnej części jego obudowy lub w danych technicznych sprzętu. 

Kolejny parametr, na który musisz zwrócić uwagę, to zalecana moc wzmacniacza. Jest to zakres mocy znamionowej RMS, jaką powinien posiadać wzmacniacz w amplitunerze, aby w sposób optymalny wykorzystać kolumny. Jeżeli wynosi on na przykład od 30 do 150 W, oznacza to, że możesz wykorzystać amplituner o mocy znamionowej RMS 100 W na jedną kolumnę. Jest to parametr stosunkowo rzadko podawany przez producentów. Jeżeli nie znajdziesz go w danych technicznych, kieruj się mocą znamionową RMS dla każdej z kolumn. Wartość ta powinna być większą o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej amplitunera, na przykład jeżeli amplituner ma moc znamionową RMS 50 W na kanał, to każda z kolumn może mieć moc znamionową RMS od 55 do 70W. Do takiego wzmacniacza nie ma sensu kupować kolumn o mocy znamionowej RMS 150 W, ponieważ nie wykorzystasz ich w pełni.

 

Jeśli masz problem z dobraniem mocy poszczególnych kolumn do ampli tunera, najbezpieczniej będzie kupić gotowy, odpowiednio skomponowany zestaw.
Zestaw kolumn

Trudno jest jednoznacznie określić, jaka wartość mocy znamionowej RMS kolumn jest dla optymalna dla pomieszczenia o określonej powierzchni, ponieważ jest ona również zależna od mocy wykorzystywanego amplitunera, akustyki pomieszczenia, efektywności kolumn i sposobu ich rozstawienia. Możemy jednak ogólnie przyjąć, że w przypadku pomieszczenia o powierzchni 20 m2 powinno wystarczyć pięć kolumn o mocy znamionowej RMS80 W każda (5 x 80W).

Pamiętaj jednak, że na jakość otrzymanego efektu mają wpływ różne dodatkowe zmienne, jak rozmieszczenie kolumn. Kolumnę centralną powinieneś umieścić na wprost miejsca, w którym będziesz siedzieć, oglądając film. Kolumny przednie powinny stać w jednej linii z telewizorem, po obu jego stronach. Kolumny tylne powinny stać po obu stronach osoby słuchającej lub za nią, powyżej poziomu uszu, ale nie więcej niż 60 cm. Jeżeli w zestawie jest tylna kolumna pogłosowa, powinna stać pomiędzy kolumnami tylnymi na tej samej wysokości, w jednej linii z kolumną centralną. Ponieważ najniższe dźwięki nie rozchodzą się kierunkowo, subwoofer możesz ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Najczęściej będą to okolice telewizora lub amplitunera.

 

Właściwe rozmieszczenie kolumn jest niezbędne do uzyskania prawidłowego wrażenia przestrzenności dźwięku. Źródło: Dolby
Subwoofer
 

 

Zobacz wszystkie zestawy kolumn w naszym sklepie!


Masz pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!


Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny