Bezprzewodowy zestaw kina domowego – jaki będzie najlepszy?

Autor: Sara

Wiele osób nie decyduje się na zakup zestawu kina domowego, gdyż obawia się tego, czy poradzi sobie z jego podłączeniem. Niestety nie każdy potrafi stawić czoła wielu kablom, które trzeba nie tylko odpowiednio podłączyć, ale też później ułożyć, by całość wyglądała estetycznie. Dla osób bojących się takiej plątaniny idealnym wyborem będzie bezprzewodowy zestaw kina domowego.

Amplituner do zestawu kina domowego.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie elementy zestawu kina domowego są ważne
  2. na co zwrócić uwagę wybierając odtwarzacz, amplituner i głośniki
  3. które modele zestawów kina domowego warto kupić

Bezprzewodowe kino domowe – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Wnętrze pokoju z dużym telewizorem i zestawem kina domowego.

Oglądanie ulubionych filmów i seriali na słabym jakościowo telewizorze i przy niezbyt dobrym nagłośnieniu nie należy do przyjemności i może dość szybko się znudzić. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup zestawu kina domowego, który jest gwarancją poprawy jakości i zaspokojenia potrzeb nawet najbardziej wymagających kinomaniaków. Co więcej, w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost popularności bezprzewodowych zestawów kina domowego, które są świetną alternatywą dla osób nielubiących plątać się z kablami. Dzięki stosowaniu przez producentów coraz to nowszych technologii w czasie oglądania filmu mamy wrażenie, że zostaliśmy przeniesieni do sali kinowej. Warto dodać, że obecnie kina domowe są swego rodzaju zintegrowanym centrum rozrywki, dbającym o zagospodarowanie naszego wolnego czasu.

Bezprzewodowy zestaw kina domowego składa się z kilku elementów, nie tylko jednego sprzętu RTV. To, jakie elementy otrzymamy w zestawie, zależy od naszych wymagań, zapotrzebowania i w pewnej mierze także budżetu, jaki sobie przygotowaliśmy na ten cel. Najczęściej w takim zestawie znajdziemy odtwarzacz Blu-ray, który niekiedy może być zastąpiony odtwarzaczem DVD. To podstawowa część kina domowego, bez której oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy korzystanie w inny sposób z naszego centrum rozrywki jest po prostu niemożliwe. Kolejnymi składowymi zestawu kina domowego są amplituner oraz bezprzewodowe głośniki. Możemy zdecydować się na rozszerzenie funkcjonalności naszego zestawu poprzez możliwość oglądania telewizji za pośrednictwem łącza internetowego. Jeśli chcemy cieszyć się transmisjami telewizyjnymi, musimy zadbać o właściwy system strumieniowania wideo.

Do bezprzewodowego zestawu kina domowego potrzebny nam będzie odpowiedni telewizor (np. LG OLED55B9SLA lub Sony KD-55XF9005). A dla osób bardziej wymagających – projektor multimedialny, dający widzowi szansę poczuć klimat sali kinowej.

Kino domowe a głośniki bezprzewodowe i inne elementy

Trzy kobiety siedzące na sofie i jedzące popcorn.

Podstawowym elementem bezprzewodowego zestawu kina domowego jest sprzęt odpowiedzialny za przesyłanie sygnału do pozostałych urządzeń. Zazwyczaj jest to odtwarzacz Blu-ray lub klasyczny odtwarzacz DVD. Urządzenie to ma za zadanie dostarczyć nie tylko sam obraz, ale również ścieżkę dźwiękową. Oba elementy powinny być dobrej jakości, a każdy odtwarzacz musi mieć możliwość odczytu plików o różnych formatach. Dlatego najczęściej wybór pada na odtwarzacze Blu-ray. Co prawda nie posiadają one napędu na płyty, ale umożliwiają odtwarzanie plików znajdujących się w innych urządzeniach połączonych w sieci lokalnej, np. komputerach stacjonarnych lub laptopach.

Każdy bezprzewodowy zestaw kina domowego powinien posiadać amplituner, czyli wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Znajduje się w nim dekoder, a także procesor dźwiękowy, dzięki któremu dźwięk zostaje przeformatowany z sygnału cyfrowego na analogowy. Wybierając odpowiedni amplituner, zwróćmy uwagę na kilka parametrów, takich jak: ilość kanałów, moc wyjściowa, rozmiar czy format dźwięków.

Kolejnym ważnym elementem są bezprzewodowe głośniki zestawu kina domowego, odpowiedzialne za jakość odtwarzanego dźwięku. Jakość głośników jest istotna bez względu na to, do jakich celów będzie nam służył zestaw kina domowego – czy będziemy jedynie oglądać filmy, czy może także słuchać muzyki. Najbardziej podstawowym systemem głośników jest opcja 5.1, w której skład wchodzą dwa głośniki przednie, dwa tylne i głośnik centralny. Innym popularnym wyborem jest system 7.1, gdzie w komplecie dostępne są tzw. głośniki efektowe, zapewniające jeszcze większą głębię odtwarzanego dźwięku. Za najbardziej rozbudowany system uznawany jest model 11.2. Warto dodać, że tylne głośniki w bezprzewodowym zestawie kina domowego mogą być zasilane poprzez akumulatory lub bezpośrednio z gniazdka. Dzięki temu są dużo bardziej mobilne.

Jaki bezprzewodowy zestaw kina domowego warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych zestawów kina domowego. Godnym polecenia jest zestaw Yamaha RX-V485 (czarny), Prism Audio Vienna Grand (czarny), w którym otrzymujemy zarówno amplituner, jak i kolumny głośnikowe. Urządzenie ma maksymalną moc wyjściową na poziomie 725 W. Kolejnym sprawdzonym zestawem jest Denon AVR-X1600H, Wilson RAPTOR 7/1/VOCAL (czarny) – o liczbie kanałów 7.2, obsługujący m.in. formaty MP3, FLAC czy WAV. Warto również zwrócić uwagę na takie zestawy, jak: Denon AVR-X1600H, Wilson RAPTOR 7/1/VOCAL (biały), Yamaha HTR-2071, Prism Audio Vienna (czarny) oraz Onkyo HT-S5915.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link