Zestaw audio 5.0 i 5.1 – który lepiej wybrać?

Autor: Klaudia

Odpowiedni system audio umożliwia wygodne i pełne wrażeń słuchanie utworów ulubionych artystów oraz dźwięku w filmach i serialach. Jest to również nieodłączny element pełnego zestawu kina domowego. Na rynku dostępnych mamy kilka różnych konfiguracji, w tym stereo, 2.1, 3.1, 5.0, 5.1 lub najbardziej rozbudowane 7.1 i 7.2. Jakość na wysokim poziomie zapewniają systemy złożone z 5 głośników. Jaki jednak wybrać najlepiej?

Domowy zestaw kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest zestaw audio 5.1 i 5.0
  2. jakie są zalety korzystania z zestawu audio
  3. jaki zestaw audio wybrać najlepiej

Czym jest zestaw audio 5.1 i 5.0?

Rozbudowane kino domowe w nowoczesnym mieszkaniu

Każde kino domowe nie może obejść się bez właściwego systemu zapewniającego dobrej jakości, przestrzenny dźwięk. Nie korzysta się w takiej sytuacji z głośników, które są wbudowane w telewizor. Miłośnicy muzyki również docenią odpowiednie zestawy, dostarczające pełne, czyste brzmienia. Na rynku obecnie znaleźć można pokaźną liczbę różnych rozwiązań, przy czym każde z nich ma swoje wady i zalety. Najczęściej spotykane systemy to: 2.1, 5.0, 5.1 i 7.1.

Pierwszy z nich składa się z dwóch głośników, które obsługują dwa oddzielne kanały. Uzyskujemy w ten sposób efekt stereo, dwustronny dźwięk. Znajduje się jednak tutaj także subwoofer – urządzenie odpowiadające za niskie tony, czyli bas. Dzięki temu brzmienie jest głębokie i pełne. Dostarcza to znacznie lepszych wrażeń zarówno przy oglądaniu wideo, jak i słuchaniu muzyki Zestaw 7.1 z kolei składa się z aż 7 głośników rozstawionych wokół stanowiska do oglądania, czyli zwykle kanapy. Zaletą jest w tym przypadku przestrzenny dźwięk, pozwalający poczuć się jak w samym środku akcji. Tu również uwzględniono pojedynczy subwoofer, aby niskie tony były zauważalne.

5.1 i 5.0 to bardzo zbliżone do siebie konfiguracje. Składają się z 5 głośników, rozstawionych odpowiednio po pokoju, tak by dostarczyć efektu przestrzenności. Różnią się one natomiast subwooferem – przy 5.1 jest on uwzględniony, zaś przy 5.0 nie. Wpływa to na ostateczne brzmienie oraz cenę całej konfiguracji. W dużej mierze wybór zależy także od osobistych preferencji użytkownika. Jeżeli chcemy mieć głębszy, lepiej słyszalny, pełny bas, to znacznie trafniejszym wyborem będzie 5.1. W innym wypadku, ze względu na niższą cenę oraz mniejszą ilość sprzętu, lepiej zainwestować w system 5.0. Należy jednak pamiętać, że źródło dźwięku musi mieć stosowną ilość kanałów, ponieważ w przeciwnym razie nie poczujemy efektu pełnej przestrzeni podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki.

Polecane zestawy kolumn
  • 1 749 zł
  • 1 979 zł
  • 3 099 zł
  • 1 699 zł
  • 2 299 zł

Jakie są zalety korzystania z zestawu audio?

Czarne kolumny audio na ciemnym tle

Dobrej jakości system dźwięku przestrzennego jest w stanie dostarczyć zupełnie nowych wrażeń. Zewnętrzne głośniki mogą wytworzyć lepsze brzmienie niż te, które są wbudowane w telewizor czy też modele przenośne. Charakteryzują się także uniwersalnością. Można je bez problemu podłączyć do większości współczesnych telewizorów, amplitunerów, mini wież lub nawet bezprzewodowo – do smartfonów.

Zalet jest bardzo dużo, mimo często stosunkowo wysokiej ceny. Możliwe jest również odpowiednie dostosowanie zestawu do naszego pomieszczenia, w którym będziemy z niego korzystać. W ten sposób równomierne rozłożenie dźwięku zapewnia nie tylko przestrzenność, ale i ogólną jakość. Jest on lepiej słyszalny z każdego punktu pokoju oraz odznacza się wyrazistością. Wrażenia podczas oglądania filmu lub serialu na zestawie kina domowego są znacznie lepsze. Przestrzenny dźwięk gwarantuje większą immersję, dialogi są wyraźniejsze, możemy poczuć się jakbyśmy byli w miejscu akcji, które akurat widzimy na ekranie.

To także ciekawe rozwiązanie dla osób, które korzystają z przenośnych głośników na Bluetooth. Systemu 5.0 oraz 5.1 nie trzeba ładować. Jest on stale podłączony do amplitunera lub telewizora. Wiele modeli pozwala łączyć się bezprzewodowo i odtwarzać muzykę ulubionych autorów. Lepsza jakość i wygoda w dużej mierze przemawiają za wyposażeniem się w pełnoprawny system audio. Miłośnicy czystego brzmienia z pewnością docenią zalety korzystania zwłaszcza z zestawów, w których uwzględniono subwoofer.

Jaki zestaw audio wybrać najlepiej?

Na rynku znajdziemy obecnie szereg różnych systemów grających, które różnią się nie tylko ilością kanałów, ale też funkcjami, jakością dźwięku czy samym designem. W pierwszej kolejności warto dopasować daną konfigurację do wystroju pomieszczenia, ponieważ stanie się ona wtedy po prostu jego elementem. Wielu producentów dostarcza ten sam zestaw audio w kilku różnych opcjach kolorystycznych, co w dużej mierze ułatwia późniejszy wybór w zależności od preferencji.

Oczywiście bardzo ważny jest również wybór sprzętu o danej ilości kanałów. Jeżeli lubimy głębokie brzmienie i wyrazisty bas, to system 5.1 będzie w takim wypadku najlepszy. Natomiast przestrzenny dźwięk o wysokiej jakości uzyskamy także przy 5.0, jednak tutaj zabraknie subwoofera. Do słuchania muzyki oraz sporadycznego oglądania telewizji w zupełności wystarczą modele za mniej niż 2000 złotych, takie jak Sony BDV-E4100 lub Yamaha HTR-2071, Prism Audio Vienna. Uzyskamy w nich wysoką jakość, przy zachowaniu stosunkowo niższej ceny.

Bardziej wymagający miłośnicy kina i dobrego brzmienia powinni zwrócić uwagę na rozbudowane zestawy, które dostarczą znacznie lepszych wrażeń. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z większym wydatkiem. Yamaha RX-V485, Prism Audio Vienna Grand i Yamaha MusicCast RX-V485, Pure Acoustics NOVA 6 to urządzenia z wyższej półki, za które przyjdzie zapłacić między 2500 a 3000 złotych. Najbardziej wymagający docenią Yamaha MusicCast RX-V485, NS-F51/NS-P51. Uświadczymy tutaj czystego, głębokiego i przestrzennego brzmienia w najwyższej jakości. Do tego sprzęt prezentuje się niesamowicie – nowocześnie oraz minimalistycznie. Za wszystkie komponenty będziemy musieli jednak zapłacić około 3200 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link