Żelazko z generatorem pary – jakie ma zalety? Polecane modele

Autor: Marcin

Przy kilkuosobowej rodzinie prasowanie może dać się we znaki. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym powstało żelazko z generatorem pary, które pracuje z kilkubarowym ciśnieniem. Ułatwia ono i usprawnia prasowanie dużej ilości ubrań. Dzięki ciśnieniu żelazko to da radę prasować nawet kilka grubszych warstw tkanin.

żelazko z generatorem pary

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest generator pary w żelazku;
 2. jak należy używać żelazka z generatorem pary;
 3. jakie żelazko wybrać.

Co to jest generator pary w żelazku?

Żelazka parowe to żadna nowość – są używane w polskich domach od wielu lat. Powstaje pytanie, czy warto udoskonalać znane i sprawdzone urządzenie? Jak najbardziej tak – żelazka parowe, choć są użyteczne, to jednak słabo wypadają przy żelazkach z zewnętrznym generatorem pary, czyli systemowymi. Te ostatnie poznamy po specyficznej budowie oraz przewodzie, który doprowadza parę z pojemnika do żelazka. Jeżeli nadal nie umiemy rozpoznać tego urządzenia spośród innych, w specyfikacji produktu będzie podane ciśnienie robocze żelazka.

Żelazko z generatorem pary to urządzenie, które tak samo jak jego poprzednik używa pary do prasowania tkanin. Jest nieco lżejsze oraz posiada zewnętrzną wytwornicę pary, połączoną z nim przewodem. Stacja mieści przeważnie około 2 litrów wody, co sprawia, że dopełnianie wody będzie czynnością sporadyczną. Urządzenie wytwarza parę pod dużym ciśnieniem w nieprzerwanym trybie. To właśnie wyróżnia żelazko z generatorem pary i stanowi jego dużą zaletę. Inne urządzenia, które używają pary do prasowania, nie przepuszczają jej przez bojler, zatem para nie jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem. Opisywane żelazko bardziej niż na wysoką temperaturę stawia na gorącą parę. Z łatwością przenika ona na materiał, a następnie rozprostowuje i zmiękcza jego włókna. Ciśnienie powoduje, że można prasować kilka warstw materiału jednocześnie, np. ręczniki złożone w kostkę.

Jak prasować żelazkiem z generatorem pary?

Ze względu na jego dość złożoną budowę, prasowanie żelazkiem z generatorem pary może wydawać się skomplikowane. Jego obudowa i funkcje odbiegają od tradycyjnych żelazek. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda prasowanie przy pomocy tego urządzenia:

 • należy umieścić generator (stację) na stabilnej powierzchni;
 • następnie należy zdjąć zbiornik na wodę i napełnić ją do zaznaczonego poziomu;
 • po zamontowaniu pojemnika, trzeba podłączyć urządzenie do prądu;
 • po włączeniu wybranego programu, trzeba poczekać aż urządzenie osiągnie wybraną temperaturę;
 • gdy generator będzie gotowy, należy zdjąć żelazko i rozpocząć prasowanie;
 • należy przesuwać żelazko po tkaninie materiału, a z łatwością wyprostuje ono wszelkie zagniecenia.

Żelazko z generatorem pary posiada wiele programów i dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest Auto, pozwalające na automatyczne podtrzymywanie zadanej temperatury oraz poziomu pary. Niektóre generatory posiadają funkcję Eco, która umożliwia zaoszczędzenie energii. Automatyczne wyłączanie sprawia natomiast, że jeżeli użytkownik zapomni wyłączyć urządzenia, zrobi to ono samo po upływie 10 minut.

 • 199,99 zł
 • 179,99 zł
 • 999 zł
 • 209 zł
 • 1 549 zł

Żelazko z generatorem pary – jakie wybrać?

Jeżeli zależy nam na prasowaniu dużej ilości ubrań z odpowiednią wydajnością, to bardzo dobrym wyborem okaże się żelazko z generatorem pary. Zdecydowanie warto polecić produkt Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc. Jest to profesjonalne urządzenie do niekomercyjnego użytku. Żelazko to posiada tak silne uderzenie pary, że tkanina rozprostowuje się po jednym jego przejechaniu. Ponadto sprawia ono, że ubrania nie zagniatają się ponownie tak bardzo, nawet te lniane. Pod wpływem mocnego strumienia pary rozprostowują się nie tylko ubrania, ale również grube zasłony oraz pościel. Jeśli chodzi o parametry to można założyć, że takie same ma praktycznie każde dostępne na rynku żelazko z generatorem pary. Co zatem wyróżnia Tefal Pro Express na tle innych? Przede wszystkim fakt, że żelazko to można odłączyć od generatora i używać go tradycyjnie, bez użycia pary. Aby korzystać ze “zwykłego żelazka”, wystarczy odłączyć od generatora pary wtyczkę ze źródłem prądu i połączyć się z nim bezpośrednio. Urządzenie Tefal Pro Express to więc produkt 2 w 1. Dzięki tej funkcji używanie żelazka w podróży nie będzie stanowić już problemu. Proces prasowania przebiega w szybki sposób, a urządzenie nagrzewa się w kilka sekund od włączenia go. Jest to przydatne nie tylko wtedy, gdy potrzebujemy uprasować coś na “wczoraj”, ale również, gdy mamy przed sobą stos ubrań i pościeli. Użytkownicy podczas dwutygodniowych testów nie znaleźli w tym urządzeniu wad. Może być nią jedynie jego cena. Żelazko to może kosztować około 1000 złotych. Jednak biorąc pod uwagę powyższe zalety, inwestycja wydaje się rozsądnym wyborem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link