Żelazko z generatorem pary – dobry wybór dla osób, które dużo prasują

Autor: Stanisław

Prasowanie to dość uciążliwa i monotonna czynność, dlatego niewiele osób lubi ją wykonywać. Są jednak tacy, dla których posiadanie wyprasowanych ubrań jest koniecznością. Odkąd na rynku pojawiły się żelazka z generatorem pary, prasowanie wcale nie musi wiązać się z przymusem.

Żelazko prasujące tkaninę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest żelazko z generatorem pary i jak ono działa
 2. jakie są wady i zalety żelazek generujących parę
 3. na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem żelazka z generatorem pary
 4. jakie urządzenia tego typu są dostępne na rynku i jak odkamienić żelazko z generatorem pary

Jak działa żelazko z generatorem pary?

Parujące żelazko na desce do prasowania

Żelazko z generatorem pary nie jest tradycyjnym urządzeniem do prasowania. Jego mechanizm jest złożony. Podstawę stanowi co prawda żelazko ze stopą grzewczą, ale jest ono wyposażone w specjalny pojemnik z wodą, połączony z tą stopą niewielką rurką. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wytwarza się para, która oddziałuje bezpośrednio na tkaninę. Dzięki temu jest ona pozbawiona wszelkich nierówności.

Wady i zalety żelazka z generatorem pary

Zakup żelazka z generatorem pary jest rozwiązaniem dla osób, które dużo i często prasują. Może ono pracować zarówno w pionie, jak i poziomie, więc nie zawsze trzeba korzystać z deski do prasowania. Jest to niewątpliwa zaleta tego typu urządzeń, na dodatek nie jedyna. Prasowanie takim żelazkiem jest o wiele łatwiejsze, niż tradycyjnym, które często zahacza o guziki, rzepy lub robi niepotrzebne zagniecenia. Poza tym żelazka z generatorem pary pracują szybciej i wydajniej. Nie niszczą też struktury ubrań, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi dłużej.

Posiadające generator pary żelazko ma też wady. Jego cena jest znacznie wyższa niż tradycyjnego urządzenia. Pobiera ono również więcej mocy, mimo że czas prasowania jest krótszy. Jeśli chcemy nabyć żelazko z generatorem pary, musimy się liczyć z tym, że będzie ono głośne. Ma też spore rozmiary, dlatego trzeba się zaopatrzyć w specjalną deskę do prasowania.

Polecane generatory pary
 • 2 499 zł
 • 2 199 zł
 • 2 799 zł
 • 2 499 zł
 • 789 zł

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem żelazka z generatorem pary?

Prasowalnia koszul w jednej z pralni

W sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego jest wiele modeli żelazek, które zostały wyposażone w generatory pary. Ich ostateczna cena zależy od parametrów, jakimi dysponują, marki producenta oraz funkcji dodatkowych. Które spośród parametrów powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę? Z pewnością warto przyjrzeć się:

 • mocy urządzenia – im wyższa, tym więcej i szybciej wytwarza się pary;
 • ciśnieniu, pod którego wpływem tworzy się para – jest ono mierzone w barach (Ba) i oscyluje między 3 a 8. Jeśli jest wysokie, więcej gramów pary zostanie wytworzone podczas prasowania. Niektóre żelazka z generatorem mają funkcję dodatkowego wyrzutu;
 • materiałowi, z którego wykonana jest stopa grzewcza – od niego zależy, jak długo żelazko będzie nam służyło, dlatego warto wybrać droższy, ale jednocześnie trwalszy model. Najpopularniejsze żelazka to te ze stopą turmalinową lub ceramiczną, choć można kupić także stalowe, teflonowe, a nawet szklane;
 • funkcjom dodatkowym – np. blokadzie kapania albo samoistnemu oczyszczaniu. Zablokowanie źródła wody jest niezbędne, jeśli prasujemy tkaniny bardzo delikatne, które łatwo uszkodzić podczas prasowania;
 • długości kabla doprowadzającego – im dłuższy, tym sprawniejsze prasowanie, ponieważ nie zawsze mamy możliwość postawienia deski blisko gniazdka.

Żelazka z generatorem pary są bardzo często wyposażone w technologie, których nazwy niewiele mówią konsumentom np. system iCare, który gwarantuje dostosowanie temperatury prasowania do wybranej tkaniny lub auto-OFF. Ta opcja umożliwia wyłączenie się urządzenia, jeśli długo pozostaje ono w spoczynku. Jest to dobre rozwiązanie, gdy w domu przebywają małe dzieci.

Modele żelazek z generatorem pary dostępne w sklepach. Jak odkamienić takie urządzenie?

Jest kilka modeli żelazek z generatorem pary, które cieszą się wyjątkową popularnością wśród konsumentów. Są to:

 • Philips PerfectCare Elite Plus – ciśnienie pary tego żelazka to aż 7,7 barów, a jego moc to 2700W. Szybko się nagrzewa i równie szybko prasuje. Można do niego dolewać wodę podczas prasowania, ma też czujnik alarmowy, który informuje o jej braku. Jest gotowe do pracy po niespełna 2 minutach;
 • Russell Hobbs One Temperature – żelazko ze stopą ceramiczno-turmalinową i wbudowanym systemem antywapiennym. Wbudowana w nie technologia uniemożliwia kapanie, samo się też oczyszcza;
 • Philips PerfectCare Elite Silence – posiada certyfikat Woolmark, a także system przypominający o usuwaniu kamienia. Bardzo szybko się nagrzewa i cicho pracuje. Ma funkcję automatycznego oszczędzania energii.

Jak odkamienić żelazko z generatorem pary? Niektóre modele oczyszczają się automatycznie, inne musimy odkamieniać własnoręcznie. Można to zrobić za pomocą wody zdemineralizowanej. Wystarczy przetrzeć nią wszystkie dostępne elementy żelazka. Można ją wlać także do bojlera, czyli pojemnika na wodę.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link