Zegarek Garmin Forerunner 235 HR – recenzja zegarka sportowego

Autor: Anna

Zegarek sportowy z pulsometrem jest przeznaczony nie tylko dla profesjonalnych biegaczy. Również amatorzy biegania mogą skorzystać z zalet tego urządzenia. Pulsometr pozwala planować i monitorować postępy w treningu, odliczać jego kolejne etapy i motywować do utrzymania wyznaczonego tempa. Takie funkcje spełnia Garmin Forerunner 235 HR. Jak zegarek sprawdza się podczas treningu i czy warto go kupić? Sprawdź recenzję tego zegarka sportowego!


Zegarek Garmin Forerunner 235 HR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie funkcje posiada Garmin Forerunner,

- dlaczego ten zegarek uprzyjemnia i uskutecznia treningi,

- jakie plusy i minusy posiada Garmin Forerunner,

- czy warto kupić ten zegarek.

Jakie funkcje posiada Garmin Forerunner?

Premiera Forerunner 235 HR, legendarnej marki Garmin, miała miejsce w 2016 r. Jest to zegarek GPS do biegania z pomiarem tętna na nadgarstku, czyli sprzęt dla zaawansowanych biegaczy, który producent chwali takimi rozwiązaniami jak komunikaty audio, sterowanie muzyką, duży ekran, długi czas działania baterii oraz interfejs graficzny. Obecnie możesz go kupić w naszym sklepie, wybierając spośród trzech wersji kolorystycznych – czarno-czerwonej, czarnej lub niebieskiej. Wystarczy kliknąć w ten link. Co oferuje to urządzenie?
Zacznijmy od tego, co na zewnątrz. Zegarek posiada wybitnie sportowy charakter dzięki kopercie wykonanej z tworzywa sztucznego i użycie silikonowego paska. Sprzęt jest bardzo lekki i waży zaledwie 41 g. Posiada duży wyświetlacz o wymiarach 45 x 45 mm. Gdy obrócisz zegarek na drugą stronę, znajdziesz tam optyczny czujnik tętna, którego zadaniem jest mierzenie tętna na nadgarstku. Takie rozwiązanie pozwala biegać bez paska na klatce piersiowej. Zegarek jest bardzo estetyczny. Producent zapewnia, że jest odporny na wstrząsy i wodoszczelny do 5 metrów. Można z niego korzystać bez obaw podczas deszczu, a przypadkowe zalanie niczym mu nie zagrozi.

Zegarek Garmin Forerunner 235 HR

Ale to, co jest najważniejsze, kryje się wewnątrz. Z istotnych funkcji warto wymienić:
 • czujnik tętna – jego zadaniem jest mierzenie aktualnego pulsu,
 • monitorowanie snu – funkcja ta odpowiada za zapis najważniejszych danych podczas snu, takich jak faza snu, jego jakość i głębokość. Zebrane informacje można wykorzystać do analizy i eliminowania ewentualnych problemów z nocnym odpoczynkiem,
 • odbiornik GPS – pozwala na obliczanie takich danych jak śledzenie czasu, prędkość i odległość, którą przemierza biegacz. Daje również możliwość określenia położenia na mapie. Garmin Forerunner korzysta z systemów satelitarnych GPS i GLONASS, co pozwala na precyzyjne określenie pozycji,
 • licznik kroków – zlicza kroki w ciągu całego dnia i oblicza przebyty pieszo dystans. Może też przypominać o ruchu, jeśli siedzisz w miejscu przez dłużej niż godzinę,
 • pamięć okrążeń – gromadzi dane o wynikach czasowych wcześniej ustalonych okrążeń, co pozwala porównać aktualne wyniki i obserwować progres,
 • stoper – funkcja, która pozwala mierzyć określone odcinki czasu,
 • timer – służy do odliczania ustalonego przez biegacza odcinka czasu do zera. Po zakończeniu odliczania czasu zegarek informuje o tym za pomocą sygnału dźwiękowego,
 • akcelerometr – jego zdaniem jest rejestracja danych dystansu i tempa podczas biegów na bieżni lub na wewnętrznych torach bez konieczności posiadania osobnego czujnika na nogę.
Są to podstawowe funkcje, jakie powinien posiadać dobry zegarek z pulsometrem. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem pierwszego zegarka sportowego, warto rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat, zapoznając się z naszym poradnikiem Jak wybrać zegarek sportowy? Zobacz, na jakie funkcje zwrócić uwagę.

CIEKAWOSTKA

Tętno precyzyjnie określa nasz stan zdrowia. Na jego wartość wpływają takie czynniki jak stres, ilość snu, choroba, zmęczenie po ostatnim treningu, poziom nawodnienia organizmu, a nawet pogoda. Ustalenie, jaki czynnik ma decydujący wpływ na wartość tętna, jest bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest dla sportowców regularne monitorowanie tętna za pomocą pulsometru.

Dlaczego ten zegarek uprzyjemnia i uskutecznia treningi?

Garmin forerunner 235 czarnyNiezwykle ciekawymi funkcjami, które sprawiają, że ten zegarek wyjątkowo uprzyjemnia trening i sprawia, że staje się on o wiele bardziej efektywny, są:

 • funkcje online – takie jak automatyczne przesyłanie danych do serwisu Garmin Connect, funkcja śledzenia pozycji biegacza na żywo, podpowiedzi audio (np. biegnij szybciej, zwolnij tempo), powiadomienia z telefonu (informacja o połączeniach telefonicznych, odczyt wiadomości e-mail, sms), udostępnianie danych w serwisach społecznościowych (funkcja Live Track), odbieranie aktualnych informacji o pogodzie, prognoz oraz inteligentnych powiadomień,
 • Personalizacja zegarka i treningu – za pomocą sklepu Connect IQ i serwisu Garmin Connect pobierzesz pola danych, tarcze zegarka, widżety, aplikacje do zegarka oraz plany ćwiczeń i treningów – wszystko za darmo. W ten sposób możesz wyposażyć zegarek dostosowany do swoich potrzeb,
 • sterowanie kamerą VIRB – z poziomu zegarka możesz sterować kamerą Garmin VIRB, dzięki czemu nie musisz już trzymać niewygodnie kamery w dłoni, aby z niej skorzystać i zmieniać ustawienia,
 • sterowanie muzyką – urządzenie posiada funkcję sterowania muzyką po sparowaniu zegarka np. ze smartfonem. Możesz go wygodnie obsługiwać z poziomu zegarka – regulować głośność, wybierać piosenki itp.,
 • społeczność Garmin Connect – możesz dołączyć do międzynarodowej społeczności, której pasją jest aktywność ruchowa. Dzięki temu możesz konkurować i porównywać swoje wyniki, planować treningi i obserwować swoje postępy.

Wiele z tych funkcji posiadają smartwatche, ale recenzowany zegarek Garmina jest typowym zegarkiem sportowym. O różnicach między zegarkiem sportowym a smartwatchem przeczytasz w naszym poradniku Zegarek sportowy a smartwatch – poznaj różnice.


Jakie plusy i minusy posiada Garmin Forerunner?

PARAMETRY

Wymiary: 45x45x12 mm

Waga: 41 g

Kolor: czarny, czarno-czerwony, niebieski

Wodoszczelność: do 5 m

Czujnik tętna: wbudowany

PLUSY

+ niska waga

+ estetyczny wygląd

+ czytelne menu

+ rozbudowane funkcje online

+ szybki transfer danych do smartfona

MINUSY

− aby zmienić funkcje, trzeba dużo się naklikać

− długie „myślenie” po przełączeniu do kolejnej funkcji

− zaburzenia wskazań tętna po interwałach

− odczyty danych nie są tak precyzyjne jak w przypadku modeli z pasem piersiowym

− brak wysokościomierza

Pierwszym spostrzeżeniem po wzięciu zegarka do ręki jest jego niska waga i estetyczny wygląd. Dobrze wygląda na nadgarstku i praktycznie nie czuć, że mamy go na ręku. Po zapięciu paska, tak aby zegarek trzymał się solidnie na nadgarstku i po kilkugodzinnym użytkowaniu na ręce pozostaje wyraźny ślad optycznego czujnika tętna. Po włączeniu urządzenia możemy dostrzec czytelne menu. Jest ono intuicyjne i proste w obsłudze, jednak, aby zmienić podstawowe funkcje, trzeba dużo się naklikać. Użytkownika może również zirytować, zwłaszcza w trakcie biegu, długie „myślenie” zegarka po przełączeniu do kolejnej funkcji.

Można mieć zastrzeżenia co do stabilizacji wskazań tętna, szczególnie po interwałach. Potrzeba nawet kilku minut, aby wskazania zegarka się ustabilizowały i przestały przekłamywać wyniki. Odczyty danych nie są tak precyzyjne w stosunku do modeli z pasem piersiowym, np. Garmin Forerunner 910xt.

Zegarek Garmin Forerunner 235 HR

Funkcje online działają bez zarzutu i są najsilniejszą stroną tego zegarka. Dane szybko się ładują do smartfona. Jeżeli nie lubimy się afiszować w mediach społecznościowych, możemy wyłączyć funkcję udostępniania informacji.

Zegarek nie dysponuje wysokościomierzem, co ogranicza zastosowanie tego modelu w biegach górskich. Nie posiada również funkcji przeznaczonych do pływania. Zegarek rejestruje pływanie i jest wodoodporny, ale nie monitoruje takich aktywności jak np. ruch rąk. Odnośnie wodoszczelności – należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, ponieważ zawiera ona informację, że w wodzie nie należy wciskać przycisków.

Czy warto kupić ten zegarek?

Garmin Forerunner jest zegarkiem dla zaawansowanych biegaczy. Jednak wymagania stawiane przez wyczynowców są na tyle wysokie, że profesjonaliści powinni rozejrzeć się za bardziej dokładnym zegarkiem. Z kolei dla początkujących lub średniozaawansowanych biegaczy tak drobiazgowe wskazania tętna nie będą potrzebne, dlatego ten zegarek w zupełności im wystarczy. Urządzenie pozwoli im w przyjemny sposób spędzić tę aktywność i uskuteczni trening. Najsilniejszą stroną zegarka są jego funkcje online, które zwiększają bezpieczeństwo i motywują do większej aktywności.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów