Zdrowie w szklance – poznaj zalety wyciskarek wolnoobrotowych

Autor: Joanna

Chcesz urozmaicić codzienną dietę i wprowadzić do niej korzystne dla zdrowia witaminy? Przekonaj się, czym jest wyciskarka wolnoobrotowa i dlaczego warto zakupić ją do domu. Sprawdź, dlaczego jest lepsza od sokowirówki. Ale to nie wszystko! Wiesz, że w wolnoobrotowej wyciskarce do owoców i warzyw można przygotowywać także desery? Poznaj tajemnice tego urządzenia i wybierz model dla siebie.

wyciskarka wolnoobrotowa do warzyw i owoców

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym charakteryzuje się wyciskarka wolnoobrotowa,

- jakie zalety ma wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw,

- w czym wyciskarka wolnoobrotowa jest lepsza od sokowirówki,

- co jeszcze można przygotować w wyciskarce do owoców,

- jaka wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się najlepiej.

Czym charakteryzuje się wyciskarka wolnoobrotowa?

Wolnoobrotowa wyciskarka to kompaktowe urządzenie kuchenne do przygotowywania soku z popularnych owoców i warzyw, np. jabłek, gruszek, marchwi czy buraków. Na tle innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu – chociażby sokowirówek – wyróżnia się tym, że pozwala pozyskać sok także z warzyw liściastych (np. szpinaku, natki pietruszki), ziół (np. bazylii, mięty) oraz drobnych owoców sezonowych z grupy jagód (np. porzeczki, borówki).
wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw
Soki z wyciskarki wolnoobrotowej uzyskiwane są wolno, dzięki czemu odznaczają się lepszą jakością: są zdrowsze. Zawierają więcej witamin oraz minerałów, ponieważ podczas procesu wyciskana surowce nie są podgrzewane ani dotleniane.
Z racji iż zbiornik na odpady znajduje się na zewnętrz wolnoobrotowej wyciskarki, możesz wykonać więcej napoju bez przerywania pracy. Docenisz to, gdy o pyszny i orzeźwiający sok upomną się dzieci i ich rówieśnicy lub goście podczas letniego przyjęcia.

UWAGA

Nigdy nie zostawiaj czyszczenia wolnoobrotowej wyciskarki do owoców i warzyw na później. Cząstki surowych produktów mogą łatwo spleśnieć, a pleśń jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Jeśli zależy Ci na szybkim i łatwym myciu wyciskarki wolnoobrotowej, wybierz model jednoślimakowy. Miej jednak na uwadze, że większe możliwości zapewni Ci wyciskarka dwuślimakowa.

Jakie zalety ma wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw?

Najważniejszym elementem wyciskarek wolnoobrotowych są wałki ślimakowe. Z uwagi na ich liczbę można podzielić urządzenia na:
 • wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe (poziome lub pionowe) – działają wolno i zachowują wartości odżywcze surowców. Mają prostą konstrukcję, więc są łatwe w czyszczeniu. W klasycznej postaci są poziome,
 • wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe (poziome lub pionowe) – są znacząco wydajniejsze od jednoślimakowych. Soki z wyciskarki dwuślimakowej uzyskuje się w większej ilości oraz z dowolnego gatunku owoców i warzyw.

wyciskarka wolnoobrotowa RAVEN EWW002
W obu modelach pozyskiwanie soku wiąże się z miażdżeniem owoców bądź warzyw. W tym procesie zostaje wyciśnięty sok: mętny, zawiesisty, pełny witamin i wartości odżywczych. Dodatkowo w sokach z wyciskarki nie występuje piana. Możesz go wypić od razu, ale równie dobrze odstawić do lodówki i spożyć w przeciągu doby czy nawet dwóch.
Technika wyciskania na wolnych obrotach nazywana jest także techniką „na zimno”. Wyciskarka wolnoobrotowa działa z prędkością mniejszą niż 120 obrotów/min. Dzięki temu nie zostają zniszczone wartości odżywcze zawarte w surowcach: owocach bądź warzywach. Ponadto docenisz cichą pracę urządzenia.
wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw sezonowych
Obejrzyj wyciskarki wolnoobrotowe dostępne w sklepie internetowym Euro i przekonaj się, jakie mają cechy. Wybierz urządzenie wielofunkcyjne, ale i atrakcyjne wizualnie, pasujące do wykończenia Twojej kuchni oraz innych sprzętów.
 • 619 zł
 • 2 219 zł
 • 539 zł
 • 899 zł
 • 979 zł

W czym wyciskarka wolnoobrotowa jest lepsza od sokowirówki?

W przeciwieństwie do wyciskarki wolnoobrotowej, sokowirówka jest wydajnym urządzeniem, w którym soki uzyskuje się łatwo i szybko – jest świetna na początek przygody z przyrządzaniem domowych napojów. Napoje są rzadsze względem tych z wyciskarki wolnoobrotowej, a także klarowne. Zawierają mniej witamin i wartości odżywczych, ponieważ podczas pracy sokowirówka podgrzewa produkty i dotlenia.
 wyciskarka wolnoobrotowa RAVEN EWW001
Sokowirówka działa znacząco głośniej od wolnoobrotowej wyciskarki do owoców i warzyw. Wykonasz w niej mniej rodzajów napojów, z racji iż urządzenie nie poradzi sobie z warzywami liściastymi, ziołami ani owocami jagodowymi. Nie zrobisz też deserów.
Podczas gdy soki z wyciskarki nadają się do spożycia nawet przez kilka dni, napoje z sokowirówki należy wypić od razu. Więcej czasu zajmie rozmontowanie i oczyszczanie urządzenia. Dodatkowo sporo modeli cechuje ograniczenie czasu pracy do zaledwie kilku minut, więc będziesz musiał robić przerwy.
Przeczytaj artykuł: Wyciskarka czy sokowirówka? Które urządzenie do wyciskania soków wybrać? i zobacz, w jakiej sytuacji warto wybrać wyciskarkę do soków, a w jakiej wystarczy podstawowa sokowirówka. Skorzystaj też z naszych porad, jaką sokowirówkę kupić.
wolnoobrotowa wyciskarka do owoców i warzyw liściastych

Soki z wyciskarki to nie wszystko – co jeszcze wykonasz?

Wyciskarka wolnoobrotowa – w przeciwieństwie do sokowirówki – to urządzenie multizadaniowe. Wiele modeli ma korzystne udogodnienia, takie jak:
 • homogenizacja – mielenie surowca bez odseparowywania od soku, czyli robienie przecierów i musów z owoców oraz warzyw,
 • mielenie orzechów i innych bakalii,
 • mielenie kawy,
 • robienie makaronu – potrzebna jest odpowiednia nakładka.
wyciskarka wolnoobrotowa Bosch MESM731M
W efekcie w niepozornej wolnoobrotowej wyciskarce do soków możesz przygotować przecier dla dziecka, rozgrzewającą zupę krem na jesień czy zimę, puree na obiad, zdrowe lody i desery dla domowych łasuchów, pyszne domowe masło orzechowe. Zachwycisz gości makaronem o finezyjnym kształcie z ciasta wykonanego w stu procentach przez siebie.

WARTO WIEDZIEĆ

Zależy Ci na przygotowywaniu tych wszystkich domowych i zdrowych pyszności? Wybierz poziomy model wyciskarki wolnoobrotowej. W pionowym będziesz mógł uzyskać jedynie podstawowe napoje: soki z warzyw i owoców.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się najlepiej?

By ułatwić Ci wybór najlepszej, wielofunkcyjnej i atrakcyjnej cenowo wyciskarki wolnoobrotowej, przygotowaliśmy ranking tych urządzeń. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup, przejrzyj nasze propozycje: Najlepsza wyciskarka do soków – ranking TOP 8.
Polecamy Ci także poniższe modele wyciskarek do owoców i warzyw, które dostosowaliśmy do kilku różnych budżetów:
Oglądaj i porównuj wyciskarki wolnoobrotowe na stronie euro.com.pl. Urządzamy atrakcyjne promocje, w ramach których wybrany model urządzenia możesz kupić nawet 100 zł mniej. Obserwuj nasze akcje promocyjne i już wkrótce ciesz się rewelacyjnymi sokami z wyciskarki wolnoobrotowej tworzonymi w zaciszu kuchni i z ulubionych składników.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link