Zdjęcia w plenerze – wyposażenie od A do Z

Autor: Ola

Kontakt z naturą umożliwia uwiecznianie najpiękniejszych krajobrazów. Jeśli wybierasz się w plener i w planach masz robienie zdjęć, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy w nim, w jakie akcesoria warto się wówczas wyposażyć, by każdy wypad skończył się sukcesem!

Udane zdjęcia natury smartfonem? To możliwe!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki aparat do zdjęć w plenerze wybrać,

- który statyw warto wybrać,

- do czego przyda Ci się dron,

- jakie jeszcze akcesoria warto ze sobą mieć.

Zdjęcia w plenerze – tylko dla profesjonalistów?

Wybór najlepszego aparatu do zdjęć w plenerze zależy od użytkownika. Jeśli zajmujesz się fotografią zawodowo, wybierzesz urządzenie bardziej zaawansowane, dające o wiele większe możliwości manualnego ustawienia parametrów. Nie oznacza to jednak, że amator, zwykły pasjonat robienia zdjęć nie może zajmować się tym w ramach swojego hobby. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, zobacz, jakie urządzenia do fotografii masz do wyboru:

  • lustrzanka – to najlepszy wybór dla każdego profesjonalisty. Urządzenie oferuje spore możliwości w zakresie samodzielnej regulacji ustawień robienia zdjęć. Doskonała jakość fotografii wynika tutaj m.in. z obecności bardzo szybkiego i czułego autofokusu, dzięki któremu obraz jest perfekcyjnie wyostrzony. Lustrzanki ze względu na swoją budowę są jednak często bardzo ciężkie, szczególnie jeśli skompletuje się je z różnego rodzaju obiektywami. Mogą się zatem okazać nie najlepszym wyborem na długie wędrówki górskie czy leśne;
  • bezlusterkowiec – brak lusterka w budowie tego aparatu sprawia, że jest on o wiele mniejszy, lżejszy, prawie kieszonkowy. Zaawansowane modele mogą już niemal stawać w szranki z lustrzankami, choć zawodowcy wciąż zdecydowanie częściej sięgają po te drugie. Bezlusterkowce będą jednak świetnym wyborem dla amatorów;
  • aparaty cyfrowe – bez trudu mieszczące się w dłoni i kieszeni, robiące zdjęcie po jednym naciśnięciu przycisku – bez konieczności ręcznego ustawiania aparatu. W przypadku robienia zdjęć w plenerze można do tego wybrać specjalny tryb, po czym łatwo i szybko wykonywać fotografię za fotografią. Jednak ich jakość będzie daleka od profesjonalnych zdjęć z lustrzanek i bezlusterkowców;
Rób niezwykłe zdjęcia w plenerze polaroidem
  • aparaty natychmiastowe – prawdziwa gratka dla miłośników dobrej zabawy. Niektórzy traktują je jako urządzenia z duszą – jakość takich zdjęć pozostawia wiele do życzenia, za to są one bardzo autentyczne i od razu możesz je podziwiać, a nawet wsadzić do albumu. Robiąc zdjęcia w plenerze polaroidem, nie masz wpływu na niemal żadne ustawienia parametrów, ale właśnie w tym tkwi piękno tego rozwiązania. Więcej na temat aparatów natychmiastowych znajdziesz tutaj: Kupiłeś aparat Instax? Sprawdź, jak robić nim dobre zdjęcie w dzień i w nocy;
  • smartfony – choć wybór smartfona do zdjęć w plenerze pewnie rozbawi zawodowców, amatorzy nie powinni być nim zawiedzeni. Nowoczesne smartfony posiadają bowiem coraz bardziej rozbudowane aparaty – w niektórych modelach można ich znaleźć nawet cztery, jak w przypadku Huawei Mate 20 Pro. Nieraz możliwości kamer w telefonach przekraczają umiejętności tanich aparatów cyfrowych, dlatego często smartfon okazuje się być jednak nie najgorszym wyborem.

Statyw – jaki wybrać?

Jeśli już wybrałeś swoje urządzenie do robienia zdjęć, zastanów się nad statywem. Dostępnych masz klika opcji do wyboru.

Monopody są chętnie wybierane do robienia zdjęć w plenerze, ponieważ są stosunkowo lekkie i można je łatwo przenieść. Jednak nie zapewniają one całkowitej stabilności urządzenia, a jedynie ją zwiększają. Pamiętaj, aby kupić model, do którego od razu dołączony jest pokrowiec!

Aparat na statywie

Trójnogi to statywy nieodłącznie towarzyszące profesjonalistom. Na takim urządzeniu spokojnie możesz ustawić swój aparat i zostawić go w idealnym ułożeniu, co jest niezbędne np. w czasie robienia zdjęć z użyciem długiego czasu naświetlania. Takie statywy są zazwyczaj cięższe, ale bardziej wytrzymałe i mogą współpracować z aparatami o wadze kilku kilogramów.

Wbrew nazwie statywy stołowe świetnie sprawdzają się w czasie fotografii plenerowej. Są bardzo małe i lekkie, a zatem wygodne do przenoszenia. Szczególnie funkcjonalne okażą się być statywy z teleskopowymi nóżkami, np. Cullmann Mundo 518T. Co więcej, takie statywy często współpracują nie tylko z aparatami, ale i telefonami czy kamerkami sportowymi, są więc uniwersalne i przydatne również fotografom amatorom.

Godne polecenia są również statywy elastyczne takie jak Fotopro uFO Mogo. Dzięki nim możesz zamocować swoje urządzenie w dowolnym miejscu – na poręczy schodów, balustradzie, gałęzi drzewa. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Statywy elastyczne najczęściej posiadają jednak mały udźwig, więc łączą się z lżejszymi urządzeniami.

Statyw Manfrotto MK290XTC3-BH

CZY WIESZ, ŻE...

Dostępne są także statywy idealne do używania wraz z kamerkami sportowymi. Zadaniem gimbali jest stabilizowanie obrazu w trudnych warunkach, ale świetnie sprawdzą się też przy robieniu zwykłych zdjęć przyrody oraz selfie.

  • 3 799 zł
  • 4 999 zł
  • 2 699 zł
  • 11 999 zł
  • 8 699 zł

Dron – dla tych, którzy chcą więcej

Bardzo ciekawym wyborem do robienia zdjęć w plenerze jest zabranie ze sobą drona z aparatem. Dzięki niemu możesz wykonywać fotografie z góry, co z pewnością docenisz, gdy będziesz mieć do czynienia z niezwykłymi panoramami i zapierającymi dech w piersiach widokami otaczającymi Cię ze wszystkich stron.

Dron z kamerą DJI Spark (Lava Red)

Czy można jednak liczyć na dobrą jakość zdjęć z dronów z aparatem? Bardziej zaawansowane urządzenia wykorzystują świetne kamerki o rozdzielczości Full HD czy też 4K, jak na przykład DJI Mavic Air Fly More Combo. DJI Mavic 2 Pro obsługuje natomiast ulepszone zdjęcia HDR, a dzięki opcji HyperLight umożliwia osiąganie świetnych efektów przy słabym oświetleniu. Jeśli się więc zdecydujesz na zakup drona z aparatem, koniecznie sprawdź możliwości kamerki – możesz bowiem zyskać bardzo dobre urządzenie do robienia efektownych fotografii.

UWAGA!

Decydując się na latanie dronem i robienie nim zdjęć, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi przepisami regulującymi korzystanie z takich urządzeń! W przeciwnym wypadku narażasz się nie tylko na kary, ale i możesz nieumyślnie zakłócić pracę lotnisk!

Pozostałe akcesoria do fotografii plenerowej

Jeśli już skompletowałeś podstawowe urządzenia, bez których zdjęcia w plenerze nie mogłyby się udać, koniecznie zwróć uwagę także na pozostałe akcesoria.

Przede wszystkim zaopatrz się w przedmioty, dzięki którym Twoje urządzenia będą bezpieczne. Kup torby do aparatów – najlepiej posiadające kilka przegródek, tak byś mógł w nich zmieścić nie tylko samo urządzenie, ale i inne akcesoria. Świetnym przykładem takiej torby fotograficznej jest Camrock City X42, w której przeniesiesz także ulubione obiektywy, lampę błyskową i inne potrzebne przedmioty. Torba to jednak nie wszystko. W czasie robienia zdjęć na świeżym powietrzu, Twoje plany może skomplikować pogoda. Jeśli jednak nie chcesz przerywać fotografowania przez deszcz, a wręcz widzisz dzięki niemu szansę na zrobienie jeszcze ciekawszych ujęć, koniecznie skorzystaj z wodoszczelnego pokrowca Manfrotto Pro Light E-690.

Fotografia plenerowa może sprawić sporo przyjemności

Kupując urządzenia do robienia zdjęć, z pewnością wybierasz modele cechujące się dobrą żywotnością baterii. Jeśli jednak wybierzesz się na długie sesje na świeżym powietrzu, czas ich działania może okazać się niewystarczający. Wówczas warto mieć pod ręką dobry powerbank, dzięki któremu przywrócisz sprawność swoim aparatom i innym sprzętom. Jeśli zastanawiasz się, jaki powerbank kupić, możesz skorzystać z naszego poradnika: Powerbanki – energia w kieszeni. Jak wybrać? Na uwagę z pewnością zasługuje jednak model wprost stworzony do fotografii plenerowej, mianowicie ładowarka solarna taka jak PowerNeed S5W1C. Możesz ją bowiem na bieżąco doładowywać w czasie wielogodzinnych sesji, korzystając z energii słonecznej.

Ładowarka solarna PowerNeed S5W1C

W co jeszcze warto zainwestować? Koniecznie zaopatrz się w kilka kart pamięci do aparatów fotograficznych! Co prawda dostępne obecnie modele cechują się bardzo dużą pojemnością, jednak lepiej nie ryzykować sytuacji, w których mogłoby Ci zabraknąć miejsca na kolejne zdjęcia. Warto więc nosić dodatkową kartę pamięci w kieszeni torby aparatu. Z takim wyposażeniem możesz ruszać po przygodę i piękne wspomnienia, które dzięki zdjęciom pozostaną z Tobą na zawsze.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link