Zdjęcia seryjne – jak je prawidłowo wykonać? Porady

Autor: Zosia

Zdjęcia seryjne, czyli wykonywane jedno za drugim, to sposób na uchwycenie momentów w ruchu. Wykorzystywane są najczęściej w sporcie, do fotografowania szybko poruszających się osób. Amatorzy zdjęcia seryjne wykonują do uwiecznienia swoich pupili lub małych dzieci, które niechętnie chcą pozować w bezruchu. Tryb ten pozwala ponadto wykonać zdjęcia spontaniczne i często niezamierzone, co dodatkowo podnosi ich walory.

Skaczący kot

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wykonać stabilne zdjęcia w ruchu aparatem
 2. jak zrobić zdjęcia seryjne telefonem komórkowym
 3. na co zwrócić uwagę w fotografii mobilnej

Najważniejsze zasady w robieniu zdjęć seryjnych

Światło miasta nocą

Aby wykonać dobrej jakości zdjęcia seryjne, należy pamiętać o kilku niezbędnych zasadach.

 • Czas naświetlania musi być na tyle długi, by pozwolić zatrzymać ruch.
 • Autofocus powinien być włączony w trybie ciągłym, co umożliwi dokładne śledzenie fotografowanego obiektu.
 • Do zatrzymania ruchu i uzyskania stabilnego czasu naświetlania warto użyć statywu. Unieruchomienie sprzętu na podstawie zapobiegnie najmniejszym poruszeniom i zatrzyma stabilny kadr. Statyw to gwarancja wysokiej jakości również zdjęć seryjnych wykonanych nocą i zarejestrowania rozmytego ruchu samochodów i świateł ulicy.

Jak wykonać stabilne zdjęcia w ruchu?

Stabilne i nieporuszone zdjęcie, które doskonale uchwyci ruch, jest trudne do wykonania. Najczęściej popełnianym błędem przez początkujących fotografów są złe ustawienia ostrości aparatu. Dotyczy to zarówno profesjonalnego sprzętu (lustrzanek cyfrowych), jak i telefonów komórkowych. Aby dobrze uchwycić ruch, musimy ręcznie dostosować parametry aparatu do warunków, w jakich zamierzamy fotografować. W przypadku zdjęć seryjnych nie sprawdzą się ustawienia automatyczne. Chcąc uzyskać dobrej jakości zdjęcia w ruchu, powinniśmy uwzględnić rodzaj światła naturalnego, wielkość fotografowanego przedmiotu, ilość obiektów towarzyszących, padający cień, kąt, po którym porusza się obiekt, a nawet wiatr. Niezbędne będzie ustawienie czasu ekspozycji, który zawsze uzależniony jest od matrycy aparatu. Technika i efekt zatrzymania ruchu dla każdego obiektu i sytuacji będą różne. Lecący samolot lub płynący statek są proste do uchwycenia w ruchu, dając nam nawet kilkanaście sekund na wykonanie zdjęcia (gdyż bez względu na szybkość ruchu, zawsze wyglądają tak samo). Ale już rozgrywający mecz zawodnicy piłki nożnej lub grupa biegaczy w określonej pozycji pozostają zaledwie przez 1 sekundę. W ich przypadku zdjęcia seryjne warto wykonać w formie panoramicznej, w czym pomocny będzie ultraszerokokątny obiektyw (np. w telefonie Samsung Galaxy A51). Dzięki temu uzyskamy dokładny drugi plan, który jeszcze lepiej uwydatni ruch np. biegnącego zawodnika. Ostateczna długość serii, którą możemy wykonać, zależy od rodzaju aparatu, a w przypadku telefonu – ilości i jakości zdjęcia. Jedną z technik robienia zdjęć seryjnych jest tzw. bracketing. Jest on przydatny wtedy, kiedy mamy trudność z ustawieniem prawidłowych parametrów, a automatyka aparatu nie pozwala na wykonanie dobrej jakości serii zdjęć. W praktyce bracketing polega na zrobieniu puli zdjęć, od tych najbardziej naświetlonych po ciemne, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionej ostrości. Popularną odmianą tej techniki w fotografii cyfrowej jest bracketing balansu bieli, w którym zmienia się temperatura barwy zdjęć, a sam balans pozostaje bez zmian. Natomiast wykonując serię makrofotografii, stosuje się bracketing ostrości, który opiera się na zmianie odległości od fotografowanego obiektu, przy zachowaniu tej samej ostrości. Odsunięcie obiektywu powinno być jednak minimalne, gdyż zbyt duża odległość może wpłynąć na skalę odwzorowania obiektu. Ze zdjęciami makro doskonale radzą sobie najnowsze smartfony wyposażone w wysokie rozdzielczości wspierane sztuczną inteligencją, np.: Honor 20, Xiaomi Mi Note 10, Huawei P30 Pro.

 • 1 599 zł
 • 6 999 zł
 • 7 499 zł
 • 5 299 zł
 • 2 999 zł

Zdjęcia seryjne a Android

Zdjęcie mobilne psa

Dzięki dostępności coraz lepszych aparatów wbudowanych w telefony komórkowe, fotografia mobilna coraz śmielej wyprzedza jej tradycyjną formę. Dobrej jakości smartfon może stać się narzędziem do wykonania doskonałych zdjęć, jednak pod warunkiem niepopełniania kilku błędów. Jak więc uzyskać dobre fotografie z telefonu i jak wykonać zdjęcia seryjne?

 • Zmiana perspektywy – realizm zdjęć seryjnych będzie tym większy, im fotografie jak najwierniej oddadzą otoczenie. Żeby uzyskać nietypowe i artystyczne zdjęcia, powinniśmy fotografować, trzymając telefon przy ziemi lekko skierowany ku górze. Jest to tzw. perspektywa żaby z podniesioną głową.
 • Fotografowanie z włączonym trybem HDR – ta techniczna pomoc przydaje się zarówno do zdjęć robionych na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ponadto tryb HDR jest pomocny w uwydatnieniu szczegółów.
 • Ręczne wybieranie punktu ostrości – to system, z którego nadal korzysta zbyt mało osób, polegając jedynie na wbudowanym autofokusie. Dzięki kliknięciu ekranu wyświetlacza możemy nie tylko pogłębić ostrość fotografowanego obiektu, ale też skoncentrować na niej światło, co dodatkowo podniesie walory estetyczne zdjęcia.
 • Wsparcie stabilizacji – jeśli zależy nam na zdjęciach jak najlepszej jakości, warto wybrać smartfon posiadający dobrą stabilizacją optyczną. Do szczegółowych zdjęć tradycyjna stabilizacja cyfrowa może nie być wystarczająca. Jeśli telefon nie ma wsparcia stabilizacji optycznej, poleca się sięgnąć po statyw. Gadżet sprawdzi się szczególnie w nocnych zdjęciach seryjnych. Aby uzyskać pozbawiony szumów, jasny i klarowny obraz, należy w ustawieniach aparatu (tryb Pro lub Profesjonalny) włączyć bardzo długie naświetlanie i najniższą czułość ISO.
 • Korzystanie z ustawień manualnych zamiast z gotowych filtrów. To cenna wskazówka szczególnie dla osób, którym zależy na poznaniu technik fotografii mobilnej.

Warto też dodać, że nie każdy smartfon oferuje możliwość szybkiego wykonania zdjęć seryjnych. Niektóre modele po wykonanym zdjęciu przechodzą w tryb zapisywania, który trwa nawet do kilku sekund, co uniemożliwia seryjne fotografie. W tym wypadku pomocne będą aplikacje dedykowane zdjęciom seryjnym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów