Data publikacji: 16 kwietnia 2014
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Zdjęcia nowocześnie

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Jeszcze nie tak dawno temu posiadanie drukarki było swego rodzaju luksusem. Później, marzeniem było posiadanie drukarki kolorowej. Następnie nastała moda na drukarki laserowe, a po nich, na urządzenia multimedialne, łączące w sobie funkcje drukarki, skanera, ksero i faksu... Dzisiaj swoje pięć minut mają drukarki do zdjęć.

 

Fotografia cyfrowa, a tradycyjna

Różnica sprowadza się w zasadzie tylko do sposobu utrwalania obrazu. Optyka nie ulega bowiem znacznym modyfikacjom. Każde zdjęcie posiada ściśle określoną rozdzielczość obrazu, wyrażaną w megapikselach (w fotografii tradycyjnej, rozdzielczość była cechą błony światłoczułej) . W odróżnieniu od tradycyjnej, w fotografii cyfrowej obraz utrwala się w postaci cyfrowej, nie zaś na nośniku światłoczułym. Odbywa się to poprzez pomiar jasności poszczególnych punktów (pikseli) matrycy, na którą pada światło przez obiektyw. Dzięki rozwiązaniu cyfrowemu zyskujemy natychmiastowy podgląd zdjęcia, bez konieczności wywołania filmu, a koszty przechowywania dużej ilości zdjęć są niskie. Zdjęcia możemy kopiować bez utraty ich jakości. Posiadamy zwiększoną możliwość retuszu oraz wydruku własnych zdjęć na drukarce, czasami nawet bezpośrednio z aparatu, z pominięciem komputera. Nie ma również potrzeby skanowania zdjęć przed ich użyciem w komputerze.
 

Magia albumu ze zdjęciami

 
Z pewnością doceniamy powstanie fotografii cyfrowej. Przede wszystkim możemy teraz zobaczyć zdjęcie natychmiast po wykonaniu i w razie potrzeby zrobić drugie ujęcie. Nie musimy czekać, aż zapełnimy cały film, a następnie go wywołamy. Ponadto jesteśmy w stanie zrobić dużo, dużo więcej zdjęć, niż dysponując tradycyjnym aparatem na kliszę. Wystarczy zmiana karty pamięci. Jednak oglądanie fotografii na ekranie komputera czy telefonu komórkowego, to już nie to samo, co trzymanie w rękach albumu ze zdjęciami. Przewracanie kart albumu, oglądanie wpiętych odbitek, czytanie podpisów, pisanych ręcznie, miało w sobie coś magicznego.
 

Drukarka cyfrowa

 
Aparaty cyfrowe zapisują obraz, podobnie jak informacje, w pamięci komputera, gdzie mogą być później zmieniane, drukowane w dowolnej liczbie kopii, bądź kasowane. Nośnikami danych są tutaj karty pamięci, mogące pomieścić dużo więcej zdjęć niż błony fotograficzne. Zasada działania polega na tworzeniu obrazu przez układ optyczny, na przetworniku optoelektronicznym (CCD, CMOS). Współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje następnie informacje o obrazie i przetwarza je na postać cyfrową, w układzie zwanym przetwornikiem analogowo – cyfrowym. Dane zapisywane są w cyfrowej pamięci aparatu lub przesyłane bezpośrednio do komputera, w formacie JPEG (kompresja stratna), TIFF (kompresja bezstratna) lub RAW (pełna informacja z matrycy aparatu). Pod koniec dwudziestego wieku, aparaty cyfrowe były już dość popularne, zaś od roku 2005 są częściej kupowane od tradycyjnych. Posiadają także nowe cechy, jak choćby możliwość nagrywania krótkich filmików. Obecnie również telefony komórkowe i oczywiście smartfony posiadają wbudowane małe aparaty cyfrowe, które parametrami matrycy nie różnią się specjalnie od popularnych nie specjalistycznych aparatów cyfrowych.
 

Od fotografa do drukarki

 
Kiedyś chodziło się do fotografa z kliszą. Otrzymywaliśmy w kopercie negatyw wraz z odbitkami, które po powrocie do domu, mogliśmy wpiąć do albumu. W razie potrzeby wykonania większej ilości odbitek, musieliśmy dysponować negatywem. Ważne więc było jego przechowywanie w dobrym stanie. W przypadku uszkodzenia lub zagubienia negatywu, utworzenie odbitek było niemożliwe. W przypadku fotografii cyfrowej, ten problem znika. Wystarczy bowiem zapisać zdjęcia (czy to w pamięci komputera, czy też zewnętrznych nośników, jak płyty CD, DVD czy karty pamięci), które możemy później edytować i drukować w dowolnej liczbie odbitek. Służą temu drukarki fotograficzne, zdolne drukować obrazy o dużym nasyceniu barwy i subtelnych przejściach tonalnych. Potrafią one wiernie odtwarzać szczegóły obrazu w ciemnych partiach fotografii, dzięki zastosowaniu barw szarości, począwszy od czarnej (K=black), ciemnoszarej (LK = light black), do lekkoszarej (LLK=light light black) oraz o zwiększonej rozdzielczości drukowania w tych partiach fotografii. Drukarki fotograficzne drukują z ośmiu barw podstawowych: CMYK + LC (light cyan) + LM (light magenta) + R (red) + B (blue) lub CMYK +LC +LM+LK+LLK. Niektóre nie wymagają użycia komputera, drukując bezpośrednio z aparatów cyfrowych lub nośników pamięci. Czasami są wyposażone w ekran LCD, służący prostej edycji i korekcie zdjęć. Oferowane są wraz z papierem fotograficznym oraz czarną taśmą barwiącą. Dzięki łączności WiFi, którą oferują obecnie drukarki fotograficzne, możliwe stało się szybkie i łatwe drukowanie pięknych i trwałych zdjęć o wysokiej jakości, bezpośrednio ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń bezprzewodowych. Rozwiązanie takie jest świetnym pomysłem na zdjęcia imprezowe, nie musimy już bowiem szukać komputera, żeby zgrać nasze pamiątki. Możemy je natychmiast wydrukować.


Proponowane Towary:

Canon Selphy CP1200 (czarny)
Polaroid Mini drukarka Zip (biały)
Canon Selphy CP1200 (czarny) + 54RP Print Kit
Canon Selphy CP1200 (biały)

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas