UPS – co to jest i jak dobierać go do komputera

Autor: Joanna

Bezawaryjnie działający komputer jest wręcz niezbędnym rozwiązaniem w wielu miejscach, m.in. serwerowniach. Dlatego też dla prawidłowego działania sporo osób wybiera zasilacz UPS. Czym dokładnie jest UPS, dlaczego warto w nie zainwestować, zwłaszcza do serwerowni, oraz czym się kierować, wybierając tego typu sprzęt?

Zasilacz UPS

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym kierować się przy wyborze zasilacza UPS
  2. który UPS warto wybrać

Czym się kierować, gdy wybieramy zasilacz UPS?

Czarny zasilacz UPS na białym tle

Nieraz spotykamy się z sytuacją, że komputer z nie do końca zrozumiałych powodów się wyłącza. Te przyczyny są czasami w pełni możliwe do wytłumaczenia, ponieważ zdarza się, że komputer czy serwer wyłączają się z racji chwilowego zaniku napięcia w sieci. Jest to bardzo często przyczyną drobnych lub całkiem poważnych problemów, bo przerwanie pracy komputera lub serwera w nieoczekiwanym momencie może skutkować niezapisaniem ważnych danych czy wręcz uszkodzeniem urządzenia. Zwłaszcza wyłączony nagle serwer to dość irytujący problem – trzeba bowiem uruchamiać wszystko od nowa, a proces ten, jak wiadomo, do szybkich nie należy.

UPS to świetne rozwiązanie, które zabezpiecza przed tego rodzaju problemami. Magazynuje on bowiem energię i w sytuacji, gdy prąd nagle chwilowo znika, stanowi awaryjne źródło zasilania. Dzięki temu zasilaczowi można mieć pewność, że komputer czy serwer będą działały bez przerw. Nie istnieje zatem ryzyko utraty danych lub konieczności żmudnego restartowania sprzętu. Zarówno firmy i serwerownie, jak i gracze komputerowi mogą kupić UPS do komputera, ponieważ dzięki temu zyskają pewność, że komputery i serwery będą nieprzerwanie funkcjonować.

Dobór UPS zależy w dużej mierze od tego, czy zasilacz ma obsługiwać jeden komputer czy też np. całą serwerownię. Jak dobrać UPS do komputera? Trzeba zwracać uwagę na moc czynną zasilacza i sprawdzić, ile energii pobiera komputer, aby mieć pewność, że wszystko będzie działać. Istotnym parametrem jest czas przełączania, od którego zależy czas reakcji sprzętu po utracie prądu – im niższa będzie wartość, tym szybciej UPS zareaguje. Ważny jest również czas podtrzymywania akumulatorowego. Można się dowiedzieć, ile sprzęt wytrzyma na zasilaniu awaryjnym. Zazwyczaj będzie to kilka minut. Jest to na tyle dużo, że da się wtedy bez problemu zapisać wszystkie dane i bezpiecznie wyłączyć komputer, aby uchronić go przed awarią.

A jak dobrać UPS do serwerowni? Tutaj kryteria są podobne, chociaż oczywiście zasilacze awaryjne do serwerów mają o wiele większy rozmiar od tych przeznaczonych do pojedynczych komputerów. A co za tym idzie – są też oczywiście mocniejsze, aby mogły potrzymać wszystkie urządzenia na czas, gdy brakuje zasilania.

  • 319 zł
  • 359 zł
  • 219 zł
  • 519 zł
  • 579 zł

Jak dobrać UPS? Przegląd zasilaczy

Dłoń, nad którą widnieje ikona naładowanej baterii

Skoro już wiadomo, jak dobrać zasilacz UPS do różnego rodzaju urządzeń, warto przejść do tego, jakie sprzęty zasilające na czas awarii prądu można znaleźć na rynku.

Niedrogie zasilacze awaryjne UPS to koszt kilkuset złotych. Jednym z takich urządzeń jest APC Back-UPS 500VA AVR IEC. Moc skuteczna tego zasilacza wynosi 300 W, natomiast moc pozorna to 500 VA, co pozwala na bezpieczne działanie urządzeń o mniejszych wymaganiach. Jest to UPS wolnostojący, można go zatem postawić tuż obok komputera. Przy obciążeniu 50% jest on w stanie pracować nawet przez 8 minut, zaś przy pełnym – przez minutę. Ma on kształt zbliżony do sinusoidy, co oznacza, że jest dobrej jakości sprzętem. Na uwagę zasługuje zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz przeciążeniowe.

Jak wybrać UPS, który będzie gwarantował szybkie przełączenie zasilania? Green Cell UPS03 1000VA to UPS, który ma ten parametr na bardzo dobrym poziomie 6 milisekund, co sprawia, że komputer błyskawicznie przełączy się na to źródło zasilania po utracie prądu z sieci. Moc skuteczna i moc pozorna także są dobrymi parametrami – odpowiednio 600 W oraz 1000 VA. Należy zwrócić uwagę na bardzo ciekawą funkcję, jaką jest możliwość zaprogramowania czasu pracy awaryjnej urządzenia.

Niedrogim zasilaczem UPS, który zapewni podtrzymanie energii przy stuprocentowym obciążeniu aż przez dwie minuty, a przy częściowym nawet przez dziewięć, jest Ever DUO 350 AVR. Moc pozorna tego sprzętu to 350 VA, z kolei moc skuteczna jest na poziomie 245 W. Czas przełączania na 6 ms oraz bezpiecznik automatyczny to kolejne zalety tego sprzętu.

Do serwerowni najlepsze będą urządzenia typu Rack 19’’. Jednym z nich jest CyberPower OR1500ELCDRM1U. Ten UPS pracuje na maksymalnym obciążeniu przez 2,5 minuty, a na częściowym nawet przez 11 minut, co daje sporo czasu na reakcję użytkownikowi. Sam jednak reakcję przełączania ma świetną – na poziomie 4 ms. Warto wspomnieć o mocy skutecznej 900 W i pozornej 1500 VA oraz kilku zabezpieczeniach.

Inny UPS typu Rack 19’’ to Fideltronik ARES 1600 RACK. W jego przypadku imponuje przede wszystkim czas podtrzymania przy maksymalnym obciążeniu – jest to aż 6 minut. Wysoka wartość jest również przy obciążeniu częściowym – 15 minut. Znakomity jest też czas przełączania – 4 ms. Do tego bardzo solidne są parametry mocy skutecznej i pozornej – odpowiednio 960 W oraz 1600 VA.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link