Zamrażarka – szufladowa, skrzyniowa czy do zabudowy?

Autor: Ola

Zamrażarka w wielu gospodarstwach domowych jest równie potrzebna jak lodówka. O ile jednak wiedza o kryteriach wyboru lodówek jest dość powszechna, o tyle wybór dobrej zamrażarki może stanowić poważny problem. Już na samym początku pojawia się pytanie: zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?

Mrożonki w szulfadach zamrażarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie typy zamrażarek są dostępne na rynku
 2. do jakiej kuchni pasuje zamrażarka skrzyniowa, do jakiej szufladowa
 3. co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze zamrażarki

Zamrażarka szufladowa, skrzyniowa, do zabudowy

Zamrażarka szufladowa z mrożonkami

Zamrażarkę wybierać należy z uwzględnieniem niemałej ilości kryteriów. Ważne są oczywiście parametry techniczne, moc, zużycie prądu, natomiast kluczową i podstawową sprawą jest wybór typu zamrażarki. Na rynku dostępne są obecnie trzy:

 • zamrażarka skrzyniowa, inaczej lada to urządzenie otwierane od góry. Ma to duże znaczenie dla energooszczędności sprzętu, choć kwestie ergonomii mogą być dyskusyjne. Z pewnością zamrażarki skrzyniowe sprawdzają się najbardziej w przypadku przechowywania dużej ilości żywności. Jeśli są to jednak różnorodne produkty, to dobrze, aby w środku zamrażarka była podzielona, inaczej znalezienie konkretnego produktu może zająć trochę czasu, co przyczynia się do marnowania energii;
 • zamrażarka szufladowa (Samsung RZ32M7110S9 Twin, Whirlpool UW8 F2Y XBI F) ma uchylne drzwi, które umożliwiają otwieranie jej od frontu. W środku znajdują się zaś wydzielone szuflady, które ułatwiają przechowywanie różnych grup produktów. Minusem takiego rozwiązania są większe straty energii przy samym otwieraniu drzwi, a także nieco mniejsza pojemność zamrażarki szufladowej w porównaniu ze skrzyniową;
 • zamrażarka do zabudowy – najczęściej przypomina ona szufladową. Można ją postawić jednak wyłącznie w kuchni, a trzeba pamiętać, że jest to jedno z pomieszczeń domowych o najwyższej temperaturze. Skutkuje to dużym poborem energii nawet przez urządzenia o wysokiej izolacji termicznej.
 • 1 159 zł
 • 3 999 zł
 • 6 249 zł
 • 1 899 zł
 • 1 349 zł

Jaką zamrażarkę wybrać?

Kobieta rozmraża i czyści zamrażarkę

Zamrażarka powinna być przede wszystkim dostosowana do warunków, w jakich ma zostać umieszczona. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym rozwiązaniem jest zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa, natomiast można wskazać, w jakiego typu pomieszczeniach lepiej sprawdzi się dany model. Mała zamrażarka nie zawsze musi być modelem skrzyniowym, podobnie jak nie do każdej kuchni można wstawić model szufladowy. Zamrażarka skrzyniowa (Electrolux EC2233AOW1) sprawdza się przede wszystkim, gdy ograniczone miejsce nie pozwala na wstawienie modelu szufladowego, a także w tam, gdzie przechowuje się duże ilości jednego typu produktów. Z kolej na zamrażarkę szufladową zdecydować się może większość klientów przechowujących przeciętne ilości zróżnicowanej żywności, natomiast zawsze należy upewnić się, że przestrzeń umożliwi swobodne otwieranie drzwi od zamrażarki. W końcu zamrażarka do zabudowy sprawdza się najczęściej w dużych kuchniach, w których jest miejsce na osobny sprzęt – zamrażarkę, a także wszędzie tam, gdzie mieszkańcom zależy na zachowaniu spójnej estetyki w kuchni.

Najważniejsze kryteria wyboru zamrażarek

Wybór między zamrażarką skrzyniową oraz szufladową to nie jedyny aspekt budowy urządzenia, który należy wziąć pod uwagę. Kluczowe są oczywiście wymiary, które powinny być jak najlepiej dostosowane do wymiarów miejsca, w którym ma stanąć zamrażarka. W poszukiwaniach modelu idealnie odpowiadającego na potrzeby danej kuchni należy uwzględnić między innymi pojemność użytkową zamrażarki. Podaje się ją w litrach. Podobnie jak w przypadku lodówek, może być ona bardzo różna: od kilkudziesięciu litrów do kilkuset (np. MPM 240-ZS-02A – 220 litrów, Samsung RZ32M7535B1 Twin – 315 litrów). Drugim ważnym elementem jest sposób sterowania urządzeniem. Zaawansowane modele pozwalają bowiem dokładnie wskazywać pożądaną temperaturę oraz uruchamiać dodatkowe opcje. Ważnym elementem budowy, na który naprawdę warto zwrócić uwagę, jest obecność szuflad i przegródek. Chodzi przede wszystkim o to, ile ich jest, jak są duże. Ma to szczególne znaczenie w zamrażarkach skrzyniowych, gdzie koszyczki i wydzielone strefy pomagają zachować porządek. O efektywności i wydajności świadczy natomiast tzw. zdolność zamrażania. Podaje się ją w liczbie kilogramów, które zamrażarka jest w stanie zamrozić na dobę. Na koniec, ale nie mniej ważna – klasa energetyczna. Warto pamiętać, że urządzenie to pracuje właściwie non stop, warto więc postawić na zamrażarkę A+++, która gwarantuje niski pobór prądu. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że zamrażarka umieszczona w kuchni zawsze będzie pobierała więcej energii, niż podaje producent, ponieważ pomieszczenie to jest wyjątkowo ciepłe. Ponieważ najwięcej energii pochłania chłodzenie, warto wybierać zamrażarki z systemem Frost Free.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link