Poradnik: jak założyć szkło ochronne na telefon?

Autor: Zosia

Ze szkłem hartowanym na ekranie telefonu nie musisz już się martwić o zarysowanie go kluczami, drobinkami piasku lub stłuczenie przy upadku. Zakładanie szkła na telefon jest szybkie i z powodzeniem poradzisz sobie z tym zadaniem w domu.

Mężczyzna zakłada szkło na telefon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto zabezpieczyć ekran szkłem hartowanym
 2. czym różni się szkło hartowane od folii ochronnej
 3. jak założyć szkło ochronne na telefon

Dlaczego warto zabezpieczyć ekran szkłem hartowanym?

Poprawne dopasowywanie szkła do smartfona

Smartfony wykorzystujemy podczas wielu codziennych aktywności. Jako rejestrator trasy biegu, nawigację samochodową, odtwarzacz muzyki podczas ćwiczeń na siłowni czy mobilne kino z ulubionymi filmami i serialami. Najnowsze modele charakteryzują się coraz cieńszą konstrukcją. Ich obudowa 3D często pokryta jest szkłem, dzięki czemu zyskują stylowy i modny design. Wystarczy jednak jedno zderzenie z ziemią, by na eleganckiej obudowie pojawiła się „pajęczynka”. Koszt wymiany szybki bądź, co gorsza, samego ekranu, może być zaskakująco drogi – od kilkuset do nawet ponad 1000 złotych, jak w przypadku iPhone 11 Pro Max.

Dlatego warto na ekran smartfona założyć szkło hartowane. Obecna technologia pozwala na wykonywanie szkła niemal niewidocznego dla oka, idealnie dopasowanego do kształtów urządzenia. Co dzięki niemu zyskujemy? Przede wszystkim ochronę wyświetlacza przed porysowaniem. Z dobrze zabezpieczonym ekranem nie trzeba bać się kluczy, ziaren piasku czy swobodnego wkładana smartfona do torebki. Szkło hartowane gwarantuje również odporność na upadki. Przypadkowe wypadnięcie telefonu i jego zderzenie np. z chodnikiem bądź płytką podłogową nie musi skończyć się tragedią. Szkło pochłonie siłę uderzenia, dzięki czemu ekran pod spodem będzie cały i bez najmniejszej rysy.

Producenci stosują także specjalne powłoki oleofobowe, których zadaniem jest odpychanie cząsteczek tłuszczu. Taka dodatkowa warstwa ochronna minimalizuje liczbę odcisków palców na ekranie i skutecznie ułatwia ich usuwanie. Wystarczy jednokrotne przejechanie szmatką lub chusteczką, by pozbyć się ich śladów. Idealnie gładka powłoka oleofobowa zapewnia także mniejszą ilość kurzu i brudu, gdyż ich cząsteczki nie mają się do czego przyczepić.

Czym się różni szkło hartowane od folii ochronnej?

Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami zabezpieczającymi ekran w smartfonie oraz tablecie są szkła i folie ochronne. Czym się od siebie różnią?

Folia ochronna jest przede wszystkim cieńsza. Precyzyjnie nałożona i wysokiej jakości pozostaje niewidoczna na wyświetlaczu. Niektóre rodzaje folii, jak np. 3mk Matte dla iPhone XR, są w stanie zmniejszyć refleksy światła odbijające się od ekranu, dzięki czemu można korzystać z urządzenia nawet przy mocnym oświetleniu. Folia ochronna świetnie sprawdza się także podczas ochrony wyświetlaczy z zaokrąglonymi krawędziami, jak w przypadku folii dla Samsunga Galaxy S10+. Dzięki swej elastyczności doskonale układa się na zagięciach i dociera w każdy róg. Minusami folii ochronnej niestety jest mniejsza wytrzymałość od szkła oraz konieczność bardzo precyzyjnego montażu.

Szkło hartowane to solidne, trwałe i wytrzymałe na uderzenia tworzywo. Jest w stanie ochronić ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szkło hartowane 3mk FlexibleGlass dla iPhone XS Max to specjalne połączenie folii oraz szkła, które zostało zaprojektowane tak, by w pełni dopasować się do zagiętych krawędzi ekranu i stać się niewidocznym po założeniu. Co więcej, FlexibleGlass zostało wzbogacone o powłoki ceramiczne, dzięki czemu jest jeszcze bardziej odporne na zderzenia z szorstkim, ostrym podłożem typu beton lub kostka brukowa. Zakładanie szkła na telefon jest banalnie proste i możliwe do powtórzenia.

 • 39,99 zł
 • 39,99 zł
 • 14,99 zł
 • 49,99 zł
 • 14,99 zł

Jak założyć szkło ochronne na telefon?

Precyzyjne zakładanie szkła na telefon przez mężczyznę

Zakładanie szkła na telefon to czynność prosta, aczkolwiek wymagająca skupienia i odpowiedniego przygotowania urządzenia. To, co jest potrzebne do montażu, zazwyczaj znajduje się już w zestawie dostarczonym przez producenta. Kluczowymi elementami są jednak dwie ściereczki: mokra, która ma za zadanie wyczyścić ekran z brudu, kurzu i tłuszczu, oraz sucha, która zbiera wszystkie pyłki kurzu i inne zanieczyszczenia. Producenci tacy jak np. 3mk dodają do zestawu także raklę ułatwiającą pozbywanie się pęcherzyków powietrza, listki pozycjonujące pozwalające precyzyjnie umieścić szkło zgodnie z krawędziami oraz listki Dust-Fix umożliwiające bezpieczne wyłapanie pojedynczych włosków bądź pyłków.

Jak założyć szkło ochronne na telefon?

 1. Dokładnie wyczyść ekran mokrą ściereczką. Postaraj się dotrzeć do każdej krawędzi.
 2. Za pomocą suchej ściereczki pozbądź się pyłków kurzu, małych włosków i innych zanieczyszczeń.
 3. Sprawdź pod światłem, czy nie widać odcisków palców. Nie dotykaj ekranu.
 4. Odklej warstwę ochronną szkła i precyzyjnie nałóż na ekran.
 5. Przyciśnij środek szkła hartowanego, by równomiernie zaczęło przylegać do powierzchni.
 6. W celu wygładzenia i pozbycia się ewentualnych bąbelków powietrza użyj rakli. Trzymając ją pod odpowiednim kątem, wypychaj je do zewnątrz.
 7. Po zakończonym procesie zdejmij drugą warstwę ochronną.

Od teraz ekran smartfona zabezpieczony jest przed rysami i stłuczeniem. Jeśli po czasie zdecydujesz się na zmianę szkła, wystarczy delikatnie podważyć je przy krawędzi.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link