Zaczynasz przygodę z fotografią? Sprawdź, jaki aparat kupić

Autor: Joanna

Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z fotografią, możesz poczuć się niepewnie w obliczu  bardzo wielu dostępnych na rynku aparatów. Skąd masz wiedzieć, który model będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie? Dowiedz się, jaki aparat kupić, czytając poniższy artykuł.

Obiektyw do lustrzanki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co jest ważne w fotografii dla początkujących,

- czy lustrzanka dla początkujących to dobry wybór,

- jaki aparat kupić, kiedy rozpoczynasz przygodę z fotografią.

Co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś początkującym fotografem?

Fotografia dla początkującychZaczynając przygodę z robieniem zdjęć, zastanawiasz się zapewne, co jest Ci potrzebne, aby móc wystartować. Fotografia amatorska nie należy wbrew pozorom do najdroższego hobby, a przynajmniej nie na początku. Po wyborze odpowiedniego sprzętu (zakładając, że nie będziesz chciał zajmować się fotografią analogową, która wymaga dodatkowych nakładów finansowych, związanych z użytkowaniem materiałów oraz wywoływaniem filmów) nie musisz się potem przejmować kolejnymi wydatkami.
Chcąc rozwijać swoją pasję i robić coraz lepsze zdjęcia, musisz się jednak liczyć z koniecznością przeznaczania fotografii swojego czasu wolnego, uczenia się jej tajników, a także pewnymi zasadami, dotyczącymi użytkowania samego aparatu. Ten, bądź co bądź, dość kosztowny sprzęt może stanowić obiekt zainteresowania osób postronnych, będzie też wymagać od Ciebie specjalnego traktowania. Powinieneś również pamiętać, że każdy aparat posiadający funkcje manualne i wymienną optykę, np. lustrzanka dla początkujących, będzie nieco ważył. Musisz zatem przede wszystkim zdecydować, jaki aparat kupić, aby spełnił on wszelkie Twoje potrzeby i oczekiwania jako początkującego.

PORADA EKSPERTA

Zanim kupisz. Pytania dla początkującego fotoamatora:
Czy fotografia to Twoja prawdziwa pasja?
Interesujesz się techniką powstawania zdjęć?
Nie interesuje Cię jedynie zwykłe uchwycenie chwili na wakacjach?
Wiesz, co to znaczy ISO, co się oznacza literą f i do czego służy migawka?
Chcesz mieć możliwość wymieniania obiektywów?
Jesteś pewien, że aparat szybko Ci się nie znudzi?
Wiesz, że będziesz robić zdjęcia często?

Jeśli na większość powyższych pytań odpowiedziałeś przecząco, możesz sięgnąć po zwykły kompakt, czyli aparat, który umożliwi Ci szybkie i automatyczne robienie ładnych zdjęć. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość używania maksymalnie wielu opcji manualnych oraz zgłębiać wiedzę na temat optyki, lepszym wyborem będzie lustrzanka dla początkujących bądź tzw. bezlusterkowiec, czyli kompakt z wymiennym obiektywem.

Jaki aparat kupić na początek – lustrzanki

Wśród lustrzanek bez trudu znajdziesz modele odpowiednie dla początkujących. Czym się wyróżniają? Lustrzanka dla początkujących cechuje się z reguły:

  • Lustrzanka dla początkującychdość małymi jak na lustrzankę wymiarami i stosunkowo niską wagą,
  • dopasowanym obiektywem podstawowym,
  • wysokim poziomem zautomatyzowania i wyposażeniem w wiele trybów i programów automatycznych,
  • ceną do około 2 500 zł (lustrzanki do tej kwoty są z reguły określane amatorskimi, choć zdarzają się w tym przedziale cenowym również modele półprofesjonalne),
  • ekranem LCD, dzięki któremu możesz śledzić obraz na żywo tak, jak na smartfonie, a nie jedynie przez wizjer optyczny.
Wybierając lustrzankę dla początkujących musisz pamiętać o tym, że nie wystarczy Ci samo body. Równie ważnym elementem tego aparatu jest obiektyw. Dla początkującego dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu – dopasowanego body z podstawowym obiektywem, np. Canon EOS 1300D + EF-S 18-55mm III DC. Pamiętaj jednak, że takie lustro nie da Ci pełnego spektrum możliwości względem przybliżania, jasności obrazu czy głębi ostrości. Chcąc uzyskać dane efekty, musisz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają obiektywy przeznaczone do wybranych celów.
Uniwersalne obiektywy dołączane do podstawowych zestawów lustrzankowych zazwyczaj nie zachwycają parametrami, jednak pozwalają na zrozumienie podstaw działania optyki i zasad rządzących zoomem, przesłoną czy głębią ostrości oraz zależnościami między nimi.
  • 5 599 zł
  • 5 299 zł
  • 7 599 zł
  • 2 579 zł
  • 4 549 zł

Fotografia dla początkujących – jaki aparat kupić

Aby móc wymieniać obiektywy w swoim aparacie i w pełni korzystać ze związanych z tym zalet, nie musisz koniecznie kupować lustrzanki. Na rynku obecne są również nowoczesne kompakty z wymienną optyką, nazywane bezlusterkowcami. Łączą one w sobie zalety kompaktów z zaawansowanymi aparatami, w których możesz stosować różne obiektywy. Więcej o podobieństwach i różnicach między lustrzanką a bezlusterkowcem przeczytasz tutaj.
Lustrzanka dla początkujących z pewnością będzie odpowiednia dla wszystkich, którzy naprawdę pasjonują się fotografią i są skłonni zgłębiać na jej temat wiedzę. Jeśli jednak chcesz robić dobre zdjęcia, ale niekoniecznie zajmować się ich profesjonalną obróbką czy mieć inny obiektyw na każdą okazję, możesz równie dobrze wybrać zaawansowany aparat cyfrowy typu kompaktowego.

Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym.

Wybierając odpowiedni dla siebie aparat, przede wszystkim rozważ to, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć, czy jesteś skłonny nosić ze sobą drogi i ciężki sprzęt, oraz to, czy chcesz mieć możliwość eksplorowania manualnych opcji, jakie mogą dawać Ci aparaty bardziej zaawansowane.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów