Zabawki edukacyjne dla niemowląt – dlaczego jest to dobry prezent dla dziecka?

Autor: Joanna

Zabawki edukacyjne dla niemowląt zostały stworzone z myślą o rozrywce oraz nauce i stymulowaniu rozwoju maluszka. Produkty powinny mieć elementy, które działają na wzrok, słuch i dotyk dziecka, ponieważ dzięki tym zmysłom poznaje ono świat. Zabawki edukacyjne dla niemowlaka to m.in. maty i różnego rodzaju klocki.

Małe dziecko bawi się zabawką edukacyjną dla niemowląt

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czemu służą zabawki edukacyjne dla dzieci
 2. jakie są zabawki edukacyjne dla niemowląt
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek edukacyjnych dla niemowląt

Rola zabawek edukacyjnych dla dzieci

Drewniane zabawki edukacyjne dla niemowląt

Zabawki edukacyjne dla niemowląt to specjalna grupa klocków, układanek, pluszaków, karuzel i książeczek, które nie służą wyłącznie do zabawy i zapewnienia maluchowi rozrywki. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie rozwoju dziecka (fizycznego i psychicznego). Dzięki zabawkom edukacyjnym niemowlę ćwiczy sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia.

Zabawki edukacyjne dla dzieci są z reguły kolorowe i wydają rozmaite dźwięki (np. naśladują odgłosy zwierząt, szeleszczą lub piszczą). W ten sposób przyciągają i skupiają na sobie uwagę malucha. Są wykonane z różnych materiałów i faktur – mogą być miękkie, twarde, pluszowe lub mieć gumowe wypustki. Dostarczają dziecku dużo bodźców zewnętrznych oraz działają na wszystkie najważniejsze zmysły, dzięki którym niemowlę poznaje otaczający je świat (wzrok, słuch, dotyk).

Zabawki edukacyjne dla niemowląt:

 • kształtują wyobraźnię dziecka;
 • uczą logicznego myślenia i ciągu przyczynowo-skutkowego;
 • dostarczają bodźców zewnętrznych;
 • rozwijają zmysł wzroku, dotyku i słuchu;
 • uczą rozróżniać barwy i kontury;
 • uczą nowych dźwięków;
 • pozwalają ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową;
 • uczą dziecko nowych umiejętności;
 • wspomagają rozwój dziecka.

Poza tym zabawki edukacyjne dla niemowląt zapewniają dziecku rozrywkę oraz dużo śmiechu i radości. Maluch może bawić się nimi samodzielnie lub razem z rodzicami i rodzeństwem.

Polecane dla niemowląt
 • 99,99 zł
 • 299 zł
 • 149,99 zł
 • 219 zł
 • 149,99 zł

Najlepsze zabawki edukacyjne dla niemowląt

Niemowlę układa drewniane klocki edukacyjne

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabawki edukacyjne dla niemowląt. Są one dostosowane do poszczególnego etapu życia i możliwości dziecka. Jedne działają ogólnie na rozwój, inne przeznaczone są do trenowania i nauki konkretnych umiejętności. Do najpopularniejszych zabawek edukacyjnych dla niemowląt należą maty, książeczki, klocki i zabawki interaktywne.

Mata edukacyjna dla niemowląt

Mata edukacyjna to propozycja zabawki edukacyjnej dla niemowląt powyżej 3 miesiąca życia. Najczęściej ma ona formę miękkiego kocyka (w który wszyte są elementy szeleszczące lub piszczące). Nad matą zamocowane są dwa skrzyżowane łuki, na których zaczepione są grzechotki, pluszaki i inne elementy, które wydają dźwięki lub emitują kolorowe światełka.

Mata edukacyjna jest wykonana z przyjemnego materiału, który nie powoduje podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Ponadto jest wyposażona w warstwę, która izoluje zimno od podłoża. Niemowlę może bawić się, leżąc na plecach lub na brzuszku.

Klocki edukacyjne dla dzieci

Klocki edukacyjne dla niemowląt mają różne kształty i kolory, a zadaniem dziecka jest dopasowanie ich do siebie lub wrzucenie ich do odpowiedniego pudełka. Dzięki temu rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa, a maluch uczy się odróżniać kształty i kolory. Szczególnie polecane są drewniane klocki edukacyjne dla niemowląt, ponieważ są w pełni bezpieczne oraz nie niszczą się tak szybko.

Książeczki dla niemowląt

Książeczki dla niemowląt są wykonane z miękkiej tkaniny. Najczęściej zawierają elementy szeleszczące i piszczące. Bardzo często po naciśnięciu na konkretny obrazek pojawia się dźwięk, który imituje np. odgłosy zwierząt.

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Zabawki interaktywne dla niemowląt mają efekty dźwiękowe i świetlne, które pojawiają się po naciśnięciu konkretnego przycisku. Tego rodzaju produkty najczęściej mają na celu rozwijanie zdolności muzycznych u malucha. Świadczy o tym fakt, że wiele z nich ma wgrane melodie znanych piosenek dla dzieci. Część zabawek interaktywnych imituje także instrumenty.

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci są z reguły nieco bardziej skomplikowane, dzięki czemu maluch może wzmacniać umiejętności nabyte na wcześniejszych etapach życia, a także uczyć się nowych rzeczy. Szczególnie polecane są wszelkiego rodzaju zabawkowe instrumenty, układanki oraz interaktywne zwierzątka i gry edukacyjne.

U starszych dzieci można dopasować zabawki edukacyjne do zainteresowań. Jedne maluchy lubią zwierzęta, inne księżniczki. Niektóre wykazują szczególne zainteresowanie poszczególnymi zawodami, np. strażaka lub policjanta. Dobierając odpowiednie książeczki, gry i układanki, można w prosty sposób rozwijać pasję swojej pociechy.

Czym kierować się przy zakupie zabawek edukacyjnych?

Przy zakupie zabawek edukacyjnych dla dzieci należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Każdy produkt powinien spełniać europejskie normy bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem są atesty. Informację na ich temat producent podaje zazwyczaj na opakowaniu lub w instrukcji obsługi. Poza tym zabawki edukacyjne dla niemowląt nie powinny zawierać żadnych elementów, które dziecko może połknąć. W przeciwnym razie może dojść do groźnego zadławienia.

Produkt powinien być również dostosowany do wieku dziecka. Maluch z każdym miesiącem nabywa nowych umiejętności, dlatego inne są zabawki edukacyjne dla 3-miesięcznego dziecka, inne dla półrocznego, a jeszcze inne należy kupić, gdy maluch skończy roczek. Dzięki temu można zyskać pewność, że produkt spełni swoją funkcję i będzie atrakcyjny dla pociechy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link