Specyfikacja Xbox Series X – co warto wiedzieć na ten temat?

Autor: Piotr

Xbox Series X będzie rewolucją w świecie konsol i bezpośrednią konkurencją dla PlayStation 5. Która firma wyjdzie tym razem na prowadzenie? Jakie efekty wizualne podbiją serca graczy i za sprawą jakiej specyfikacji? Warto zainteresować się tematem w chwili, gdy na rynek mają trafić najnowsze urządzenia do elektronicznej rozrywki.

Chłopak i dziewczyna grają na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie jest znaczenie nowej generacji konsol
  2. jaka jest specyfikacja Xbox Series X

Xbox Series X, czyli zbliżająca się nowa generacja

Kontroler od Xboksa z bliska

Premiera Xbox Series X sprawia, że nadchodzi dobry moment na omówienie pewnej kwestii. Otóż każda generacja konsol dobiega kiedyś końca. Pomimo tego, że wielu może czuć spore przywiązanie do swojego sprzętu, po upływie określonego czasu nadchodzi ważny, nieunikniony moment, gdy należy przywitać nową generację konsol. Można to zrobić na wiele sposobów. Dla niektórych będzie to czas dalszego nadrabiania zaległości w kończeniu gier, na które nie miało się jeszcze czasu. Istotne jest to, że nie trzeba do tego najnowszej konsoli (aktualnie będzie to właśnie zbliżający się wielkimi krokami Xbox Series X) i jeszcze przez lata można pozostać przy starym sprzęcie. Inni mogą na przykład dopiero kupić konsolę ubiegłej generacji, ponieważ nie interesuje ich gonitwa za najnowszymi platformami gamingowymi. Zamiast tego pozostają lekko w tyle i cieszą się choćby niższymi cenami. Ostatnia grupa, o której będziemy chcieli wspomnieć, prawdopodobnie jest największa.

Są to miłośnicy gier starający się korzystać z najnowszych konsol dokładnie wtedy, gdy te robią furorę na rynku. Każdy gracz przymierzający się do zakupu sprzętu najnowszej generacji w dniu premiery z reguły zapoznaje się z jej specyfikacją, gdy tylko nadchodzi taka możliwość. Nieważne, czy będą to nieoficjalne przecieki, czy też zdradzenie informacji przez producenta sprzętu. Na długo przed trafieniem urządzeń na sklepowe półki, najbardziej zapaleni gracze chcą wiedzieć o nich jak najwięcej. Właśnie dlatego zainteresujemy się tematem specyfikacji urządzenia Xbox Series X, czyli konsoli dziewiątej generacji od Microsoftu.

Xbox Series X: co wiadomo o nowej konsoli Microsoftu?
Polecane konsole xbox one
  • 1 378 zł
  • 1 428 zł
  • 1 418 zł
  • 1 418 zł
  • 1 388 zł

Xbox Series X – specyfikacja

Chłopak myślący o konsoli Xbox

Debiut Xbox Series X nastąpi w okolicach świąt Bożego Narodzenia 2020 roku. Będzie to oczywiście moment, w którym konsolowi gracze będą mogli cieszyć się większą wydajnością nowego sprzętu. Co dokładnie pozwoli na lepsze osiągi?

Szybki dysk SSD wysokiej klasy sprawi, że wszyscy zaoszczędzą sporo czasu na ekranach ładowania. Pojawiają się one w trakcie rozgrywki i czasem trwają zdecydowanie zbyt długo. W tej generacji konsol powinny zostać istotnie skrócone. Czas instalacji gier także powinien być zadowalający dla użytkownika. Ośmiordzeniowy procesor AMD (8x 3.6 GHz) jest oparty na architekturze Zen 2. Karta graficzna będzie wariantem AMD Navi-based GPU (12 TF). Na pewno wiele osób cieszy się na myśl o tym, że konsola Xbox Series X będzie się charakteryzować 12 teraflopami mocy obliczeniowej. Dla przypomnienia i uzmysłowienia skoku w możliwościach, warto wspomnieć, że najsilniejsza konsola ósmej generacji Microsoftu, czyli Xbox One X, ma moc 6 teraflopów. Flopy to liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (floating point operations per second), natomiast przedrostek tera oznacza mnożnik 10 do potęgi 12. To nic innego, jak świetny sposób na marketingowe przedstawienie, że moc sprzętu jest duża, większa niż u konkurencji czy własnej poprzedniej generacji.

Pora na garść kolejnych informacji. W konsoli Xbox Series X ma być pamięć RAM GDDR6. Technologie takie, jak VRS, czyli Variable Rate Shading, mają z kolei wpływać na lepszą wydajność na tle urządzeń o podobnych podzespołach. Oczywiście nie zabraknie też zyskującej coraz większą popularność technologii ray tracingu, po polsku określanej jako śledzenie promieni. Jest to krok w kierunku fotorealistycznych obrazów, dzięki realistycznym odbiciom czy animacjom cieni. Kolejna cenna informacja będzie interesować szczególnie właścicieli nowych telewizorów. Wszystkie gry na Xbox Series X będą mogły być uruchamiane w rozdzielczości 4K oraz 60 FPS (frames per second). W niektórych przypadkach możliwe ma być wyświetlanie w 8K i 120 FPS.

Sama konsola Xbox Series X będzie się prezentować jako podłużny sześcian. Jej wygląd jest minimalistyczny i wielu osobom kojarzy się z obudową komputera osobistego. Dla wielu ważną informację stanowi również to, że sprzęt ma być bardzo cichy. Nikt nie chce słuchać głośnego chłodzenia podczas rozgrywki. Pad nie uległ dużym zmianom i w znacznej mierze przypomina kontroler do Xbox One. Najbardziej zmienił się krzyżak, który będzie sprzyjał wybieraniu skośnych kierunków. Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, że nadchodzącą dziewiąta generacja w wydaniu Microsoftu zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dowiedz się więcej na temat Xbox Series X:

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów