Xbox 360 czy Nintendo Switch – którą konsolę wybrać?

Autor: Piotr

Jaką konsolę kupić? Wybrać Xbox 360 czy Nintendo Switch? Najlepiej będzie zapoznać się z zaletami każdej z nich oraz faktyczną sytuacją związaną z ich „cyklem życiowym”. Czasem lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup leciwej już technologii, innym razem warto dokonać zakupu czegoś nowszego. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb.

Dziewczyna zastanawiająca się nad konsolą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstaw na temat konsoli Xbox 360
  2. podstaw na temat konsoli Nintendo Switch

Xbox 360 – podstawowe informacje

Para grająca w gry na konsoli

Xbox 360 czy Nintendo Switch? Warto zacząć od tego, że nie każdy zna się na konsolach. Osoby dysponujące szczątkową ilością informacji (bo np. nigdy wcześniej nie interesowały się sprzętem do grania) mogą wpisywać w Google takie hasła, jak Xbox One 360 czy Nintendo Switch 3DS. Oczywiście nie ma konsol o dokładnie takich nazwach i jest to jedynie zlepek ich różnych modeli. Istnieje konsola Xbox 360, później mamy nowszy model o nazwie Xbox One. Z drugiej strony jest Nintendo 3DS oraz zupełnie osobny produkt o nazwie Nintendo Switch. Poniżej spróbujemy skupić się na tym, czym jest Xbox 360.

Pierwszy oczywiście był Xbox, zaś Xbox 360 to druga konsola wyprodukowana przez firmę Microsoft. Dlaczego nazwa nie mogła być bardziej intuicyjna? Nie dało się zastosować takiej nazwy, jak na przykład Xbox 2? Odpowiedź na to pytanie ma związek z konkurencją, czyli Sony. Firma ta wkroczyła na rynek ze swoją konsolą znacznie wcześniej, a więc miała przewagę w kwestii cyfr. Brzmi zabawnie? Być może, ale to prawda. PlayStation oraz PlayStation 2 już istniały, czyli następną generacją od Sony musiało być PlayStation 3. Co natomiast z Microsoftem? Ich sprzęt musiałby mieć wtedy nazwę Xbox 2. Podsumowując, ludzie widzący na półkach PlayStation 3 oraz Xbox 2, mogliby ulec wrażeniu, że to pierwsze urządzenie jest nowsze, lepsze czy mocniejsze, bo w końcu ma wyższą cyfrę. Premiera konsoli Xbox 360 odbyła się w roku 2005. Specyfikacja techniczna tego sprzętu jest następująca:

  • procesor IBM PowerPC Xenon,
  • grafika ATI R500 (Xenos),
  • pamięć RAM 512 MB GDDR3.

To świetne urządzenie, lecz należy podkreślić, że obecnie to już leciwa platforma do grania. Microsoft wstrzymał produkcję Xboksów 360 w roku 2016. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na taki zakup, wtedy może zyskać dostęp do sporej biblioteki ciekawych gier. Mimo tego warto pamiętać, iż nowsze Xboksy mają coś takiego jak wsteczna kompatybilność - umożliwiają granie w starsze tytuły.

Nintendo Switch – podstawowe informacje

Rodzina grająca w gry na konsoli

Wiele osób w Polsce kojarzy tak zwanego Pegasusa, czyli legendarną konsolę do gier z przeszłości. Prawda jest oczywiście taka, że to tylko próba naśladownictwa oryginalnego sprzętu, jakim jest Nintendo Entertainment System, w skrócie NES. Najnowszy model urządzeń do gier od tej firmy to konsola o nazwie Nintendo Switch. Japoński producent dysponuje przede wszystkim bardzo mocnymi tytułami na wyłączność. Gry takie, jak: Metroid, Super Mario Bros, Pokémon, Zelda, Kirby, Donkey Kong, Fire Emblem ciągną firmę na finansowe wyżyny. Innymi słowy, ludzie z całego świata kupują sprzęt Nintendo, ponieważ uwielbiają ich ekskluzywne tytuły, w które można grać tylko na konsolach tej firmy.

Cała strategia sprowadza się do tego, żeby nie próbować produkcji drogich, zaawansowanych urządzeń. Zamiast tego wystarczy zapewnić graczom ich ulubione tytuły. Specyfikacja techniczna wcale nie musi być specjalnie zaawansowana. Nie ma potrzeby stawiania na najlepszą grafikę, efekty wizualne, rozdzielczość o bardzo wysokiej wartości. Nintendo wie, że nawet trochę przestarzały sprzęt nikomu nie przeszkadza. Taki mają plan i jest on konsekwentnie realizowany. Firma jest też znana z bardziej niestandardowego podejścia do rozrywki. Często robią coś, czego nie spotkamy u konkurencji. Przykładowo Switch ma wysuwane Joy-Cony (kontrolery), którymi można grać w gry ruchowe.

Co to właściwie znaczy? Jak sprawdzić, czy konsola Nintendo Switch będzie odpowiednia dla nas? Należy zapoznać się z popularnymi grami wymienionymi wyżej, ponieważ to podstawowa zaleta Nintendo Switch. Jeśli się nam spodobają, wtedy oczywiście będziemy bardzo zadowoleni z zakupu tej konsoli. Kolejną sprawą jest mobilność. Nintendo stworzyło urządzenie, które można zabrać do pociągu, autobusu, na przerwę w parku i w wiele innych miejsc. Każdy, kto ceni sobie możliwość grania na zewnątrz, a nie tylko w domowym zaciszu, z pewnością powinien wziąć pod uwagę Nintendo Switch. W bezpośrednim porównaniu z Xboksem 360, Switch to współczesna konsola, która jest aktualnie produkowana. Sprzęt od Microsoftu zaś to starszy model, który został zastąpiony przez nowszą konsolę Xbox One.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów