Wzmacniacz słuchawkowy to rozwiązanie nie tylko dla audiofilów

Autor: Grzegorz

Wzmacniacz słuchawkowy przyda nam się, kiedy moc zakupionego sprzętu okazuje się poniżej oczekiwań, a jakość dźwięku, który do nas dociera, jest niewystarczająca. Wówczas pomocne okażą się niewielkie urządzenia, które wzmocnią sygnał dźwięku pomiędzy odtwarzaczem a słuchawkami.

kilka kompletów słuchawek obok siebie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka jest rola wzmacniacza słuchawkowego;
  2. który wzmacniacz słuchawkowy będzie dobry do smartfona;
  3. czy warto inwestować w bezprzewodowy wzmacniacz słuchawkowy.

Jak działa wzmacniacz słuchawkowy?

zadowolony brodacz dotyka swoich słuchawek

Wzmacniacz słuchawkowy okaże się niezbędny, kiedy dźwięk w słuchawkach jest zbyt cichy, mimo podkręcenia zakresu głośności. Wtedy może również pojawiać się problem z niskimi tonami; basy pozbawione są głębi, brzmią „twardo" i nijako. Góra, czyli wysokie tony, są z kolei skrzekliwe i zbyt wyeksponowane w stosunku do pozostałego zakresu. Kiedy podczas słuchania na słuchawkach pojawiają się takie „objawy", niekoniecznie trzeba oddawać je do sklepu w ramach reklamacji. Rozwiązaniem mogą wówczas być różnego rodzaju wzmacniacze słuchawkowe, które można dopasować do swojego sprzętu.

Zacznijmy od tego, jak działa wzmacniacz słuchawkowy. Został on skonstruowany, by wzmacniać sygnał, co powoduje, że do naszych słuchawek dociera już dźwięk o większej mocy i opisane wyżej problemy przestają zawracać nam głowę. Wzmacniacz sprawia, że w słuchawkach nie ma już trzasków, a muzyka jest zdecydowanie wyraźniejsza i dostarcza lepszych doznań słuchowych. To urządzenie, po które często sięgają audiofile, by poprawić jakość dźwięku, kiedy słuchają muzyki ze smartfona lub odtwarzacza MP3. Wszystko zależy od tego, jaki wzmacniacz słuchawkowy chcemy wybrać. Wizualnie są to po prostu niewielkie skrzyneczki, które podłącza się zarówno do słuchawek, jak i odtwarzaczy dźwięku (lub łączą się z nimi przy pomocy technologii Bluetooth). Ich rozmiar zależy od tego, czy jest to wzmacniacz słuchawkowy mobilny czy wzmacniacz słuchawkowy stacjonarny. Dzięki swoim gabarytom, mobilny wzmacniacz słuchawkowy można zabrać w podróż lub na wycieczkę. W związku z tym świetnie nadaje się do odtwarzaczy MP3 lub smartfonów. Najczęściej jest wyposażony w zasilające akumulatory, można go więc w razie potrzeby wykorzystywać jako powerbank. Poza tym mobilne wzmacniacze słuchawkowe zwykle mają funkcję podbarwiania dźwięku oraz regulacji tonów. Stacjonarne wzmacniacze są większe, mają więc większy zakres działania i pozwalają na osiągnięcie zdecydowanie lepszych parametrów dźwięku w słuchawkach. Są doskonałe do wymagającego sprzętu z górnej półki. W zależności od modelu, wyposażono je w kilka wejść cyfrowych i analogowych. Natomiast cechą łączącą oba typy tych sprzętów powinna być odpowiednia moc wyjściowa, która ma wpływ na poprawę głośności słuchawek.

Jaki wzmacniacz słuchawkowy wybrać?

Kobieta trzymająca smartfon
  • Wzmacniacz słuchawkowy lampowy – idealne rozwiązanie dla koneserów dźwięków, a to z powodu lamp elektronowych, w które został wyposażony. To stara technologia, ceniona również przez muzyków, którzy przy wsparciu wzmacniaczy lampowych nagrywają całe albumy, chcąc osiągnąć odpowiednie brzmienie. I właśnie unikatowym, „muzycznym" brzmieniem wyróżniają się najbardziej lampowe wzmacniacze słuchawkowe.
  • Wmacniacz słuchawkowy do telefonu – niewielkie skrzyneczki pozwalające wzmacniać sygnał na wyjściu. Dzięki nim możliwe jest lepsze zbalansowanie dźwięku w słuchawkach oraz odpowiednie dostrojenie go, szczególnie kiedy słuchawki mają niską głośność i wysoką oporność. Zanim go kupimy, warto sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi używanymi w smartfonach wzmacniacz współpracuje. Sprzęt można wykorzystać również jako wzmacniacz słuchawkowy, kompatybilny z takimi urządzeniami, jak: odtwarzacze MP3, tablety, głośniki lub nawet telewizory. Mogą być to modele zasilane przy pomocy USB lub z wbudowanymi akumulatorami.
  • Wzmacniacz słuchawkowy Bluetooth – urządzenia bezprzewodowe to coraz bardziej popularny segment wśród wzmacniaczy słuchawkowych. Ich zaletą są niewielkie gabaryty i brak przewodów. Pozwalają natomiast na bezprzewodową korekcję dźwięku oraz zintegrowanie ze sprzętem typu smartfony i tablety, a także innym wyposażonym w technologię Bluetooth. Przy okazji tego rozwiązania warto jednocześnie wspomnieć o wadach. Przy bezprzewodowej korekcji dźwięku można spodziewać się strat na jakości przesyłu, mniejszych zasięgów niż na urządzeniach przewodowych, a co za tym idzie – również możliwości pojawiania się zakłóceń.
  • Karta dźwiękowa ze wzmacniaczem słuchawkowym – dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można znacznie poprawić jakość dźwięku z komputera. Dzieje się tak dlatego, że wzmacniacze słuchawkowe przystosowane do komputerów posiadają znacznie lepsze możliwości niż karty dźwiękowe.

Wzmacniacz słuchawkowy to uniwersalne rozwiązanie, które połączyć można niemal z każdym dostępnym urządzeniem. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto posłuchać poszczególnych wzmacniaczy razem ze słuchawkami, by dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Pozwoli to na przyjemny odsłuch muzyki w przyszłości i cieszenie się z wysokiej selektywności dźwięku.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link