Wzmacniacz antenowy sygnału TV – podstawowe informacje i zalety

Autor: Grzegorz

Jeżeli z obrazem w telewizorze dzieje się coś niepokojącego, wtedy może się okazać, że mamy do czynienia ze zbyt słabym sygnałem. W takiej sytuacji wzmacniacz do anteny jest jednym z rozwiązań, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się znacznie lepszą jakością oglądanych programów telewizyjnych.

Antena TV na dachu w słoneczny dzień

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są podstawowe informacje o wzmacniaczach TV;
  2. jaki jest podział wzmacniaczy antenowych.

Wzmacniacz antenowy – podstawowe informacje

Antena DVB-T na dachu

Wzmacniacz antenowy TV, czyli o co właściwie chodzi? Zacznijmy od początku. Jeżeli chcemy oglądać telewizję, niezbędny będzie odbiór sygnału z naszymi ulubionymi programami. Antena to urządzenie, które odbiera sygnał pochodzący z nadajnika. Możemy korzystać z telewizji naziemnej albo satelitarnej. W przypadku tego drugiego rozwiązania sygnał z naziemnej stacji nadawczej musi najpierw trafić do satelity, znajdującej się na orbicie Ziemi – z reguły nie myślimy o tym, jak długą drogę pokonuje taki sygnał, a są to dziesiątki tysięcy kilometrów. Po dotarciu do satelity sygnał zostaje wzmocniony i wysłany m.in. do naszej prywatnej anteny na dachu.

Opis powyższej wędrówki wydaje się być imponujący, jednak to nie koniec. Po dotarciu do anteny sygnał wciąż musi pokonać drogę do naszego odbiornika. Jeżeli odcinek do pokonania jest na tym etapie zbyt długi, wtedy możemy doświadczyć przykrych konsekwencji w postaci niskiej jakości wyświetlanego obrazu. Jak temu zaradzić? Czasem skrócenie tego odcinka nie wchodzi w grę, więc poradzimy sobie właśnie za sprawą wzmacniacza antenowego TV naziemnej lub wzmacniacza anteny satelitarnej.

Wzmacniacze antenowe – jak sugeruje ich nazwa – wzmacniają zbyt słaby sygnał, lecz należy pamiętać, iż nie stosuje się ich w każdym możliwym przypadku. Ich działanie wiąże się także z lekkim zniekształcaniem wzmocnionego sygnału, dlatego jeśli zastosujemy wzmacniacz w sytuacji, kiedy w ogóle nie było takiej potrzeby, możemy uzyskać kiepskiej jakości obraz. Wzmacniacz sygnału anteny weźmiemy pod uwagę dopiero wtedy, gdy faktycznie widzimy szum, różnego rodzaju zakłócenia, przerywany obraz oraz przekłamania kolorów (na przykład cały program wyświetla się dosłownie w jednym odcieniu). Warto jeszcze podkreślić, iż odległość odbiornika i anteny to nie jedyna przyczyna. Czasem problemem mogą być także przeszkody znajdujące się na drodze sygnału, który zmierza do naszej anteny. Innym razem może się okazać, że mieszkamy w pechowym miejscu, które jest niefortunnie usytuowane względem nadajnika naziemnego.

Polecane anteny
  • 229 zł
  • 189,99 zł
  • 109,99 zł
  • 99,99 zł
  • 119,99 zł

Wzmacniacz antenowy – jakiego dokonać wyboru?

Monter przy antenie satelitarnej

To dobry moment, aby podkreślić, że nie da się wskazać jakiegoś uniwersalnego rozwiązania, czy na przykład najlepszego modelu wzmacniacza, który każdy powinien kupić. Warto jednak podać ogólne wskazówki, dzięki którym będzie łatwiej zorientować się w podstawach tego tematu.

Wybierając wzmacniacze antenowe TV, powinniśmy wiedzieć, iż dzielą się one na wiele rodzajów. Przykładowo mamy wzmacniacze budynkowe oraz masztowe. Budynkowe mają zastosowanie w sieciach rozprowadzających – na przykład jeden taki wzmacniacz na cały blok, gdzie sygnał będzie rozdzielony na indywidualne piony. Wzmacniacz masztowy to taki, który będzie odpowiedni np. do domku jednorodzinnego.

Kolejna forma podziału tych urządzeń to wzmacniacze pasmowe i kanałowe. Ten pierwszy wzmacnia cały sygnał, który trafia do naszej anteny. Drugi, czyli kanałowy, zgodnie z tym, co sugeruje jego nazwa, pozwoli na wzmocnienie sygnału dla dosłownie jednego lub kilku programów telewizyjnych. Pamiętajmy przy tym, że z reguły oznacza to przytłumienie pozostałych kanałów.

Kupując wzmacniacz do anteny, warto znać określenie „symetryzator”. Jest to niewielkich rozmiarów podzespół, którego zadaniem jest dopasowywanie impedancji anteny do impedancji kabla. Ma to znaczenie z tego względu, że niesymetryczna impedancja może być przyczyną powstawania zakłóceń, więc symetryzator poprawi taki stan rzeczy.

Antena ze wzmacniaczem

Na koniec kwestia anten aktywnych, czyli takich z wbudowanym wzmacniaczem sygnału. Takie rozwiązanie jest o tyle przystępne, że kompensacja strat sygnału jest uwzględniona już w zestawie wchodzącym w skład naszej anteny. Innymi słowy dostajemy urządzenie, które już ma wzmacniacz sygnału, a nie tak, jak byłoby to w przypadku anteny pasywnej, czyli takiej bez wzmacniacza. Polecamy przykładowe modele anten aktywnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych: TechniSat Digitenne TT2 0004/3200, TechniSat DigiTenne TT 2 0003/3200, TechniSat TechniYagi T2 0000/6033, Xenic DVB-T GT-970B, TechniSat Smarttenne 3 CE UHD 0000/7819.

Podkreślamy, że stosowanie anten pokojowych jest wygodne, lecz jest to rozwiązanie odpowiednie tylko wtedy, gdy znajdujemy się w lokalizacji o dużym natężeniu sygnału. W przeciwnym razie możemy nie być zadowoleni z jakości obrazu zapewnionego przez taką antenę wewnętrzną.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny