Data publikacji: 24 września 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Wyjątkowa szybkość i czas reakcji – nowe aparaty Canon: PowerShot G16 i PowerShot S120

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Canon wzmocnił cenioną przez użytkowników serię PowerShot, prezentując modele PowerShot G16 i PowerShot S120 – aparaty, które  potwierdzają niezrównaną pozycję firmy Canon w obszarze przetwarzania obrazu i projektowania obiektywów. Nowe kompakty zostały zaprojektowane w sposób, który zapewnia użytkownikom zupełnie nowy poziom jakości zdjęć i wydajności fotografowania. Oba modele charakteryzują się wyraźnie lepszymi możliwościami w zakresie szybkości fotografowania i czasu reakcji.

Sercem obu aparatów jest nowy procesor przetwarzania obrazu DIGIC 6, który umożliwia wykonywanie wspaniałych zdjęć. DIGIC 6 pozwala użytkownikom zwiększyć możliwości fotografowania i wykonywać oszałamiające zdjęcia w różnych sytuacjach. HS System firmy Canon łączy możliwości procesora DIGIC 6 z 12,1-megapikselową matrycą CMOS wielkości 1/1,7 cala. W ten sposób rozszerza on zakres dynamiki, zmniejszając zakłócenia i zwiększając poziom odwzorowania szczegółów – nawet przy słabym oświetleniu - oferując poziom czułości do ISO 12800.

Nowy aparat Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16


Zapewniając większą szybkość i lepszą wydajność, oba aparaty cechuje błyskawiczny sposób fotografowania i obsługi, przy stałej prędkości fotografowania na poziomie 9 klatek na sekundę . Użytkownicy mogą również wykorzystać ulepszony autofokus – PowerShot G16 jest obecnie szybszy o 41% w porównaniu z poprzednim modelem PowerShot G15, a w przypadku PowerShot S120 szybkość działania autofokusa została poprawiona o 50% w porównaniu do modelu PowerShot S110. Zarówno G15 i S110 były wówczas znacząco szybsze niż poprzednie modele serii G i S.

PowerShot G16


PowerShot G16
posiada superjasny, oryginalny obiektyw Canon f/1,8-2,8. Soczewki wykonano ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji, na które wielokrotnie naniesiono specjalne powłoki, gwarantujące lepszy przepływ światła w większym zakresie długości fal świetlnych. Pięciokrotny zoom oraz bardzo jasny obiektyw ze światłem f/1,8 przy 28 mm do f/2,8 przy 140mm zapewnia dużą wszechstronność w całym zakresie zmiany ogniskowej. Pozwala to użytkownikom na pełną wolność fotografowania przy słabym oświetleniu, wykorzystując szybki czas otwarcia migawki w celu „zamrożenia” ujęcia nawet przy pełnym zakresie zoomu optycznego.

Nowy aparat Canon PowerShot G16Seria PowerShot G jest synonimem indywidualnego stylu, który w modelu G16 wyraża się poprzez szeroki zakres ustawień ręcznych, wspaniałe możliwości obsługi, niewielką wagę, surowe, aluminiowe body. To wszystko sprawia, że jest on idealnym uzupełnieniem cyfrowej lustrzanki. Został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwiać obsługę jedną ręką. Aparat wyposażono w dwupoziomową kontrolę, dedykowany przycisk do filmowania, pokrętło przednie i tylnie oraz programowalny klawisz skrótu – zapewniając szybki i łatwy dostęp do ustawień, pomiędzy kolejnymi zdjęciami. Co więcej, G16 jest pierwszym modelem z serii G, posiadającym funkcję łączności bezprzewodowej.

Seria G to aparaty wybierane przez zaawansowanych fotografów. Najnowsze badania prowadzone przez Canon Professional Network wskazują, że 83% użytkowników serii G wykorzystuje aparat do celów osobistych, a 53% z nich dodatkowo do celów zawodowych. Wyniki podkreślają zaufanie profesjonalnych fotografów do modeli z serii G i pokazują, że są one stosowane zarówno jako drugi aparat podczas pracy, jak i do uwiecznienia szczególnych momentów osobistych.

Joe Cornish, wybitny fotograf krajobrazów i fan serii G mówi – „Opisałbym aparat z serii G firmy Canon, jako kompakt dla ekspertów fotografii. Wykorzystywałem go przez wiele lat jako swoisty „szkicownik” podczas wypraw, w trakcie spacerów, dłuższych wędrówek i wspinaczki. Polegałem na jego możliwościach przez wiele lat i w różnych warunkach. Wiele funkcji kontrolnych sprawia, że seria G jest najszybciej reagującym i skoncentrowanym na użytkowniku aparatem w swojej klasie. Jakość zdjęć wykracza poza tradycyjne możliwości kompaktów, zwłaszcza przy słabym świetle”.

PowerShot S120


PowerShot S120 jest pierwszym modelem z serii S i najcieńszym na świecie aparatem posiadającym obiektyw f/1,8. Ultraszerokokątny obiektyw 24mm, f/1,8 z 5-krotnym zoomem optycznym zapewnia dużą elastyczność podczas fotografowania różnych obiektów i oferuje ostre, szczegółowe zdjęcia wykonane w ciemnych warunkach. 24mm szerokokątny obiektyw jest idealny do uchwycenia rozległych scen, podczas gdy wszechstronny pięciokrotny zoom ułatwia zbliżenie się do przedmiotu. W połączeniu z elastycznym zakresem wartości przysłony, dostarcza on idealne funkcjonalności do fotografowania według wielu przyjętych scenariuszy.

Nowy aparat Canon PowerShot S120
Canon PowerShot S120


Zapewniając perfekcyjną równowagę pomiędzy wielkością a jakością zdjęć, S120 oferuje szereg ręcznych ustawień w najcieńszej, kompaktowej obudowie. Aparat umożliwia przesyłanie zdjęć bezpośrednio na urządzenia przenośne i sieci społecznościowe poprzez Wi-Fi. Ustawienia mogą być definiowane na wiele sposobów – poprzez dedykowane klawisze kontrolne, dotykowy ekran o średnicy 7,5 cm (3’’) lub pierścień sterowania obiektywu charakterystyczny dla serii S, co zapewnia użytkownikowi pełną kontrolę nad aparatem.


Kreatywna elastyczność, ręczna kontrola


Oba modele zapewniają podobny poziom kontroli, jak w serii lustrzanek Canon EOS. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić ręczną obsługę najważniejszych ustawień ekspozycji. Aparaty umożliwiają także wieloformatowy zakres fotografowania i zapisują zdjęcia w formacie RAW. Dają tym samym możliwość kreatywnego tworzenia kompozycji i obróbki po wykonaniu zdjęcia. Dwa nowe filtry kreatywne – Gwiazdy i Rozmycie tła – jak również poprawiony tryb HDR zachęcają do kreatywnego fotografowania. W połączeniu z wyjątkowymi możliwościami przy słabym oświetleniu i wysokimi poziomami ISO, tryb Gwiazdy z trzema predefiniowanymi ustawieniami – nocne niebo, konstelacje gwiazd, poklatkowy film gwieździstego nieba – pozwala użytkownikom na różnorodne uchwycenie nieba nocą. Tryb rozmytego tła tworzy efekt płytkiej głębi ostrości, automatycznie rozmywając tło, podczas gdy tryb HDR zapewnia dodatkowe możliwości fotografowania „z ręki” podczas tworzenia zdjęć HDR.


Przejrzystość obrazu dzięki Intelligent IS


Nowy aparat Canon PowerShot S120
Technologia optycznej stabilizacji obrazu firmy Canon przeciwdziała poruszeniom aparatu, tłumiąc rozmycia zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania. Intelligent IS automatycznie rozpoznaje sytuację i stosuje najbardziej właściwy tryb stabilizacji obrazu spośród siedmiu predefiniowanych ustawień. Oba modele wyposażono w pięcioosiowy tryb dynamicznej stabilizacji obrazu IS redukujący drgania aparatu typowe dla filmów nagrywanych podczas jazdy samochodem lub w trakcie chodzenia.


Bądź w kontakcie


Funkcjonalność Wi-Fi dostępna w obu modelach oznacza, że użytkownik może dzielić się niezapomnianymi wspomnieniami bezprzewodowo (będąc w zasięgu Internetu), udostępniając zdjęcia do mediów społecznościowych lub poprzez urządzenia przenośne typu tablet czy smartfon. Aparaty posiadają również funkcję oznaczania GPS, umożliwiając lokalizację zdjęć poprzez aplikację na smartfony i tablety. Nowa funkcja Image Sync pozwala zachować cenne zdjęcia. Użytkownicy mogą wybierać i wysyłać fotografie poprzez Wi-Fi korzystając z Image Sync, który inteligentnie dobiera najlepszy sposób tworzenia kopii zapasowej, dzięki dostępowi do przestrzeni dyskowej w chmurze lub na komputerze osobistym i dalszą automatyczną synchronizację.

Wyraźne filmy Full HD o wysokim poziomie ostrości


PowerShot G16 i PowerShot S120 wspiera tryb Full HD (1920x1080) 60p, nagrywając filmy z dźwiękiem stereo. Oba modele okazują się idealne do nagrywania kreatywnych materiałów wideo o wysokiej jakości. Zoom optyczny w obu aparatach może być stosowany w trakcie nagrywania, podczas gdy śledzący autofokus w filmach zapewnia, że obiekty są ostre i wyraźne. PowerShot G16 wyposażono w tryb przetwarzania Fine Detail Movie i system zaawansowanej redukcji szumów przy 60p, w celu nagrywania filmów przy słabym oświetleniu. Użytkownicy mogą również korzystać z ręcznego ostrzenia nagrywanych filmów, wykorzystując Manual Focus Peaking w celu wyróżnienia obszarów, gdzie występuje największy kontrast. Osiągają w ten sposób dokładny fokus do konkretnego punktu. W celu zapewnienia lepszej kompatybilności ze smartfonami i tabletami, zarówno Powershot G16, jak i Powershot S120 nagrywają filmy w formacie MP4. Materiały wideo mogą być łatwo transkodowane na poziomie kamery, kompresując plik (do 88% mniejsze) w celu szybszego i łatwiejszego udostępniania.Kluczowe funkcje PowerShot G16:

 • Jasny obiektyw f/1,8-2,8, 28mm, pięciokrotny zoom
 • HS System: 12,1-megapikselowa matryca CMOS, procesor DIGIC 6
 • Pięcioosiowy tryb dynamicznej stabilizacji filmów IS
 • Superszybkie fotografowanie – do 9,3 klatek na sekundę
 • Wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3); OVF
 • Pokrętło przednie, pełna ręczna obsługa, format RAW
 • Filmy Full HD (60 klatek na sekundę)
 • Obsługa WiFi, GPS poprzez urządzenia mobilne
 • Tryb Gwiazdy
 • Zestaw akcesoriów


Kluczowe funkcje PowerShot S120:

 • Obiektyw f/1,8, 24mm, pięciokrotny zoom
 • HS System: 12,1 MP, matryca CMOS, procesor DIGIC 6
 • Pięcioosiowy tryb dynamicznej stabilizacji filmów IS
 • Superszybkie fotografowanie – do 9,4 klatek na sekundę
 • Dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3’’)
 • Pierścień kontroli obiektywu, pełne ustawienia ręczne i zapisywanie RAW
 • Filmy Full HD (60 klatek na sekundę)
 • Obsługa Wi-Fi, GPS poprzez urządzenia mobilne
 • Tryb Gwiazdy
 • Opcjonalnie wodoszczelna obudowa do 40m


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
24 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas