Praktyczne gadżety do auta. Ten sprzęt zwiększy bezpieczeństwo jazdy

Michał Karpa

Coraz więcej czasu spędzamy w samochodach, dlatego praktyczne gadżety do auta zyskują na popularności. Szczególnie takie, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podczas podróży. Jaki sprzęt warto kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Wideorejestrator – król gadżetów samochodowych
  2. Zestaw głośnomówiący, czyli niezbędnik każdego kierowcy
  3. Car jump starter – powerbank, który ma moc
  4. Czy czujniki parkowania to przydatny gadżet do samochodu?
  5. Kamera cofania, czyli coś dla właścicieli starszych aut
  6. Alkomat – gadżet samochodowy, który warto mieć pod ręką
  7. Czy nawigacja samochodowa nadal jest niezastąpiona?
  8. Mało oczywiste, ale bardzo przydatne akcesoria do samochodu
  9. Praktyczne gadżety samochodowe – podsumowanie

 

Wideorejestrator – król gadżetów samochodowych

To absolutny top zestawienia najbardziej praktycznych gadżetów do auta. Dzięki nagraniu z wideorejestratora jesteśmy w stanie udowodnić winę sprawcy kolizji czy wypadku drogowego albo sprawdzić, kto zniszczył nasz samochód. Rynkowa oferta tego typu urządzeń jest przebogata. Jakie czynniki powinny zatem decydować o wyborze?

Aby jakość filmiku była satysfakcjonująca, kamera powinna nagrywać obraz z szybkością co najmniej 30 kl./s w rozdzielczości Full HD (choć bardziej wskazane jest 60 kl./s w rozdzielczości 2K). Im lepsza jakość nagrania, tym więcej szczegółów widać – np. numer rejestracyjny pojazdu, którego kierowca popełnił wykroczenie czy przestępstwo drogowe.

By mieć pewność, że zarejestrujemy wszystko to, co najważniejsze, warto się zaopatrzyć w szybką i pojemną kartę microSD – większość wideorejestratorów ma gniazdo obsługujące ten właśnie standard, ale producenci kamer samochodowych z reguły nie dołączają do zestawu kart pamięci.

Podczas wyboru odpowiedniego wideorejestratora powinniśmy się dowiedzieć, czy jest on wyposażony w moduł GPS (pozwalający na zapisywanie prędkości jazdy czy odtworzenie trasy przejazdu) i/lub Wi-Fi (dzięki któremu, za pomocą aplikacji, przeniesiemy nagrane filmiki na smartfona czy tablet).

Zdecydowanie ważniejsze jest jednak sprawdzenie przed zakupem, czy interesująca nas kamerka ma wbudowane czujniki G-Sensor. Pozwalają one zidentyfikować uderzenie i automatycznie uruchomić nagrywanie. Ta funkcja przyda się również, gdy pozostawimy samochód na parkingu – ważne jest jednak zapewnienie niezależnego źródła zasilania, ponieważ wideorejestrator korzystający przez kilka dni z zasobów akumulatora może go skutecznie rozładować.

Do wyboru mamy kamery z wyświetlaczem mocowanym na przedniej szybie lub „nakładki” na lusterko wsteczne z ekranem LCD umieszczonym pod warstwą szkła (gdy kamera jest włączona, w lusterku wyświetla się rejestrowany przez nią obraz).

Polecane wideorejestratory
  • 399 zł
  • 188 zł
  • 349 zł
  • 749 zł
  • 399 zł
  • 168 zł
  • 76,99 zł
  • 699 zł
  • 359 zł
  • 169 zł

 

Zestaw głośnomówiący, czyli niezbędnik każdego kierowcy

W przypadku nowszych samochodów jest to standardowy element wyposażenia, dlatego tym praktycznym gadżetem samochodowym powinni się zainteresować właściciele starszych pojazdów. Szczególnie ci, którzy spędzają w aucie wiele godzin i z przyczyn zawodowych muszą być „pod telefonem” lub po prostu chcą uprzyjemnić sobie czas za kółkiem rozmową z bliską osobą.

Warto rozważyć zakup zestawu głośnomówiącego – jeśli do kogoś nie przemawia argument dotyczący bezpieczeństwa i komfortu (jazdy oraz rozmowy), to może przemówi argument finansowy. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy wynosi 500 zł, a kierowca dodatkowo otrzymuje 15 punktów karnych.

Zestaw głośnomówiący to nic innego jak głośnik bezprzewodowy z wbudowanym mikrofonem – urządzenie pozwalające na prowadzenie rozmów w trakcie jazdy samochodem zgodnie z przepisami, bez odrywania rąk od kierownicy. Montowany jest z reguły – za pomocą wyprofilowanego klipsa – w osłonie przeciwsłonecznej. Z naszym telefonem łączy się za pomocą technologii Bluetooth. Aby wszystko działało poprawnie, wystarczy w kilku prostych krokach sparować oba urządzenia. Im wyższa wersja Bluetooth, tym lepiej.

Przymierzając się do zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: maksymalny czas pracy (niektóre modele zapewniają nawet 20 godzin nieprzerwanej rozmowy) i gotowości do działania (na rynku dostępne są urządzenia, które w trybie czuwania mogą funkcjonować nawet 1000 godzin) – im jest dłuższy, tym rzadziej będziemy musieli korzystać np. z gniazda zapalniczki, aby naładować zestaw.

Dobrze również zwrócić uwagę na zasięg działania (maksymalną odległość pomiędzy telefonem a zestawem głośnomówiącym) i liczbę obsługiwanych urządzeń – to szczególnie ważne, jeśli na co dzień korzystamy z więcej niż jednego telefonu.

Nie bez znaczenia jest także mocny głośnik (najlepiej 3 W), dzięki któremu wyraźnie słychać słowa rozmówcy, oraz mikrofon z efektem redukcji szumów, których nie unikniemy w żadnym samochodzie. Liczą się też prostota obsługi i – co bardzo przydatne – możliwość wydawania poleceń głosowych (np. inicjowania i odbierania połączeń). Dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany transmiter FM, port USB czy slot na kartę pamięci, również będą mile widziane.

  • 144,10 zł
  • 59,99 zł
  • 389 zł
  • 254 zł
  • 158,99 zł
  • 77,99 zł
  • 69,99 zł
  • 119,99 zł
  • 159 zł
  • 49,99 zł

 

Car jump starter – powerbank, który ma moc

Wygląda jak zwykły powerbank, ale właściwości ma niezwykłe. Wszystko za sprawą funkcji rozrusznika, która umożliwia uruchomienie pojazdu nawet z głęboko rozładowanym akumulatorem. Każdy kierowca, którego interesują oryginalne gadżety samochodowe, powinien mieć taki sprzęt.

Car jump starter łączy właściwości boostera, czyli urządzenia rozruchowego, i powerbanku. Jego ogniwa (litowo-jonowe lub litowo-polimerowe – te drugie są zdecydowanie lepsze) mają pojemność od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miliamperogodzin i na jednym ładowaniu są w stanie uruchomić silnik przeciętnego samochodu osobowego od kilku do kilkudziesięciu razy.

Do zestawu dołączone są kable rozruchowe oznaczone odpowiednimi kolorami (czerwony i czarny), zatem przed pierwszym użyciem wystarczy się zapoznać z instrukcją obsługi. Urządzenie jest bardzo intuicyjne, przypadanie do gustu nawet osobom, które do tej pory z dystansem podchodziły do awaryjnego uruchamiania auta za pomocą „pożyczania” prądu z akumulatora innego pojazdu. Tym bardziej że dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom zarówno urządzenie, jak i akumulator pojazdu chronione są m.in. przed skutkami przepięcia czy przegrzania.

Car jump starter, w przeciwieństwie do boosterów starszego typu, jest zdecydowanie bardziej poręczny i kompaktowy. Dzięki gniazdom USB możemy podłączyć do niego także smartfona czy tablet, a cyfrowy wskaźnik poziomu baterii pokaże nam, kiedy powinniśmy naładować samo urządzenie. Większość modeli wyposażona jest również w diody LED, dzięki czemu sprzęt może służyć jako latarka czy generator sygnału SOS.

 

Czy czujniki parkowania to przydatny gadżet do samochodu?

To jeden z najbardziej przydatnych gadżetów do auta. Czujnikami parkowania powinni się zainteresować przede wszystkim właściciele tych samochodów, które wyjechały z fabryki bez takiego wyposażenia, a którzy regularnie parkują auto w niedoświetlonym garażu, na ciasnym parkingu lub w innym miejscu, gdzie możliwości manewrowania są ograniczone. W przeciwieństwie do liczby przeszkód – innych pojazdów, słupków, barierek.

Czujniki parkowania swoje działanie opierają na falach ultradźwiękowych – emiter wysyła taką falę, ta odbija się od przeszkody i wraca do czujników, generując sygnał dźwiękowy. Im bardziej auto zbliża się do przeszkody, tym częściej emitowane są krótkie dźwięki, które – gdy odległość staje się niebezpiecznie bliska – przechodzą w sygnał ciągły.

Czujniki parkowania montowane są na tylnym zderzaku, ale można je umieścić również z przodu i po bokach samochodu – wówczas swym zasięgiem obejmą większe pole, co z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo i komfort parkowania.

Nie trzeba mieć zaawansowanych umiejętności manualnych, aby je samodzielnie zamontować. W zestawie zawierającym centralkę sterującą, sensory i buzzer (sygnalizator dźwiękowy) znajdziemy także otwornicę (czasami z wiertłem), elementy mocujące oraz instrukcję obsługi.

I na koniec jeszcze jedna podpowiedź: poszukując najodpowiedniejszych czujników parkowania, warto zwrócić uwagę na modele bezprzewodowe i/lub takie, które dodatkowo mają kamerę cofania.

 

Kamera cofania, czyli coś dla właścicieli starszych aut

Fajne gadżety do samochodu, które mają wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, to również kamery cofania. Zainteresują one nie tylko początkujących, ale też tych bardziej zaawansowanych kierowców, którzy na co dzień muszą np. wielokrotnie wykonywać uciążliwy manewr parkowania tyłem.

Kamery cofania mają tę przewagę nad wspomnianymi wcześniej czujnikami parkowania, że widzimy to, co dzieje się za samochodem, i jesteśmy w stanie bezpieczniej wycofać pojazd. Zwiększają też szansę na dostrzeżenie nadjeżdżającego auta, zbliżającego się pieszego czy po prostu przedmiotu leżącego tuż za samochodem. Zaparkujemy komfortowo, bez konieczności wykręcania szyi i tułowia.

Podobnie jak w przypadku czujników parkowania, także tu dostępne są dwa typy urządzeń: przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze mają dołączony w zestawie monitor, w przypadku tych drugich obraz możemy wyświetlać także na ekranie nawigacji samochodowej czy smartfona.

Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się za pomocą technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Kluczowa jest prędkość przesyłania danych – w dobrej bezprzewodowej kamerze cofania nie ma opóźnień w przekazywaniu obrazu z kamery do wyświetlacza. Problem ten nie dotyczy wersji przewodowych, ale tu kierowca musi się liczyć z montażem dodatkowego okablowania na niemal całej długości samochodu – od kokpitu do klapy bagażnika lub tylnego zderzaka. Kamera cofania montowana jest bowiem z reguły w okolicach tablicy rejestracyjnej.

Podczas zakupu kamery cofania warto zwrócić uwagę na parametry określające kąt widzenia – im jest on większy, tym szersze pole obejmuje kamera, eliminując więcej tzw. martwych punktów. Ważnym aspektem jest rozdzielczość rejestrowanego obrazu – wyższa przekłada się na dokładniejszy obraz. Przyda się także doświetlenie pola widzenia – jeśli nie za pomocą światła wstecznego, to diod LED. Pomocna jest również tzw. funkcja linii, dzięki której łatwiej będziemy mogli parkować samochód. Szczególnie jesienią i zimą warto zadbać o to, aby kamera cofania nie była zabrudzona – czysty obiektyw to wyraźny obraz, a wyraźny obraz to gwarancja bezpiecznego manewru.

 

Alkomat – gadżet samochodowy, który warto mieć pod ręką

Piłeś – nie jedź! Tej zasady należy bezwzględnie przestrzegać. Co jednak w sytuacji, gdy poprzedniego dnia, podczas spotkania z przyjaciółmi, skusiliśmy się na napoje procentowe i rano nie mamy pewności, czy możemy wsiąść za kółko? Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu możemy sprawdzić na komisariacie policji. Jeśli jednak chcemy być niezależni i przy okazji mieć praktyczny gadżet do samochodu, możemy się zaopatrzyć w alkomat.

Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim dokładnością pomiaru, a ta jest większa w przypadku alkomatów elektrochemicznych niż półprzewodnikowych, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w cenie. Warto jednak na początku wydać nieco więcej, tym bardziej że alkomaty elektrochemiczne cechują się dłuższą żywotnością i nie trzeba ich kalibrować tak często jak alkomatów półprzewodnikowych (co się wiąże z dodatkowymi kosztami). Warto również zwrócić uwagę na zakres pomiaru, który może wynosić od 0 do nawet 5 promili, oraz błąd pomiarowy – od 0,01 do nawet 0,15 promila (mniejsza wartość oznacza dokładniejszy pomiar).

Istotny jest także sposób obsługi alkomatu – im prostszy, tym lepiej. Jeśli alkomat kupujemy do firmy, chcąc regularnie testować pracowników będących np. zawodowymi kierowcami, to cechą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest czas pomiaru. Ten czynnik ma mniejsze znaczenie, gdy alkomat kupujemy dla siebie.

Na marginesie warto przypomnieć, że wedle zaktualizowanego, obowiązującego obecnie taryfikatora mandatów grzywna dla kierowcy, który prowadził pojazd mechaniczny w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu we krwi) wynosi minimum 2500 zł. I na tym nie koniec – uprawnienia do kierowania odbierane są na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a kierowca otrzymuje 15 punktów karnych.

O ile jazda w stanie po spożyciu alkoholu traktowana jest jako wykroczenie, o tyle prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) to już przestępstwo, za które grożą zdecydowanie poważniejsze konsekwencje: kara do 2 lat pozbawienia wolności, odebranie uprawnień do kierowania na minimum 3 lata, grzywna uzależniona od dochodów (od 10 do 540 stawek dziennych), nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (od 5000 do 60000 zł) oraz 15 punktów karnych. Jazda na podwójnym gazie jest nie tylko niebezpieczna, ale – jak widać – również kosztowna.

Polecane alkomaty
  • 269 zł
  • 369 zł
  • 289 zł
  • 369 zł
  • 279 zł
  • 99,99 zł
  • 339 zł
  • 59,99 zł
  • 24,99 zł
  • 339 zł

 

Czy nawigacja samochodowa nadal jest niezastąpiona?

Zapewne niejedna osoba się zastanawia, czy nawigacja GPS to urządzenie, które obecnie ma jeszcze rację bytu. Biorąc pod uwagę multifunkcjonalne smartfony i niemal nieograniczony dostęp do internetu, klasyczna nawigacja może się już wydawać tylko zbędnym i nieco archaicznym gadżetem samochodowym.

Czy aby na pewno? Owszem, korzystając z odpowiedniej aplikacji w telefonie, mamy de facto dwa urządzenia w jednym. Na niekorzyść smartfona przemawia jednak z reguły niewielki ekran wyświetlacza. A im wyższa jego przekątna, tym więcej widzimy i łatwiej obsługujemy urządzenie. Nawigacje samochodowe mają ekrany o przekątnej do nawet 10 cali.

Kolejnym czynnikiem, szczególnie istotnym dla osób często podróżujących poza granice kraju, będą opłaty związane z transmisją danych w roamingu. Można oczywiście pobrać na telefon komórkowy mapy i korzystać z nich trybie offline, ale czy to rozwiązanie będzie satysfakcjonujące, jeśli spontanicznie postanowimy zmodyfikować plany podczas urlopowego wyjazdu?

Warto pamiętać, że gdy kupujemy nawigację samochodową, często nabywamy również prawo do dożywotniej aktualizacji map – o ile dawniej częstotliwość takich aktualizacji pozostawiała wiele do życzenia, o tyle teraz nie możemy raczej narzekać na nieaktualne dane. Kupując nawigację GPS, wybierzmy taką, która dzięki fabrycznie zainstalowanym mapom pozwoli swobodnie poruszać się nie tylko po naszym kraju, ale też pozostałych państwach europejskich.

Inna sprawa, że smartfon, który w trakcie wakacyjnego wyjazdu może być również naszym samochodowym centrum rozrywki (muzyka, audiobook etc.), zdecydowanie szybciej będzie potrzebował źródła zasilania.

Ponadto nawigacja – w przeciwieństwie do smartfona – może zostać w samochodzie, nie trzeba jej demontować czy zabierać ze sobą za każdym razem, gdy wysiadamy z auta.

Warto wybrać model wyposażony w moduł Bluetooth i Wi-Fi oraz transmiter FM, obsługujący polecenia głosowe czy ułatwiający orientację w terenie dzięki mapom 3D.

 

Polecane strefa okazji
  • 1 349 zł
  • 369 zł
  • 259 zł
  • 399 zł
  • 168,99 zł
  • 399 zł
  • 1 204 zł
  • 939 zł
  • 979 zł
  • 919 zł

 

Mało oczywiste, ale bardzo przydatne akcesoria do samochodu

Producenci akcesoriów do samochodu prześcigają się w innowacyjnych pomysłach, które mogą (a czasami nawet powinny) zainteresować kierowców chcących zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania. Co przykuło naszą uwagę?


Folia przeciwdeszczowa na boczne lusterka

Jej zadaniem jest poprawa widoczności, którą skutecznie mogą ograniczać krople deszczu zalegające na bocznych lusterkach (tego problemu nie mają właściciele aut z podgrzewanymi lusterkami). Właściwości hydrofobowe folii powodują, że po naklejeniu jej na szkło woda będzie spływać z lusterka.

Młotek do szyb i nóż do pasów

Ratownicze combo pozwalające na szybką reakcję w krytycznej sytuacji, gdy natychmiast musimy się wydostać z samochodu, a nie możemy wypiąć pasów i otworzyć drzwi. Wzmocniony sprężyną młotek z twardej stali bez problemu rozbije szybę, a ostry nóż szybko przetnie pas. Warto chuchać na zimne – kupić i zamontować w widocznym miejscu.

Regenerator do wycieraczek

Narzędzie, dzięki któremu będziemy w stanie przedłużyć żywotność wycieraczek za pomocą specjalnych pasków szlifierskich lub nożyków pozwalających precyzyjnie przyciąć zużyty fragment gumy. Taki zabieg regeneracyjny zajmuje kilka minut, a korzyści są nieocenione – szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Dodatkowy zagłówek

Poprawia komfort jazdy, bo tłumi drgania, które wytwarza samochód poruszający się po nierównej powierzchni, a tym samym zwiększa stabilizację kręgosłupa – szczególnie na odcinku szyjnym. Wypełnia przestrzeń pomiędzy krawędzią fotela samochodowego a oryginalnym zagłówkiem. Jest ergonomiczny, z reguły wykonany z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów i bardzo łatwy w montażu.

System monitorowania stanu opon

Zestaw czujników nakręcanych na zawory kół pomoże zadbać o bezpieczeństwo podróży – będzie monitorował w czasie rzeczywistym nie tylko ciśnienie powietrza, ale także temperaturę opon. Dane wyświetlane są na ekranie centralki sterującej, a gdy ciśnienie będzie zbyt niskie i/lub temperatura opon zbyt wysoka, uruchomi się alarm.


Wybudzacz, zwany też antyzasypiaczem

Może być zakładany na ucho albo palec. Pierwszy – w kształcie słuchawki – reaguje, gdy głowa kierowcy zaczyna opadać. Uruchamia brzęczek, którego celem jest informowanie o zagrożeniu zaśnięciem. Drugi – w kształcie pierścionka – za sprawą czujników monitorujących pulsowanie skóry pozwala wykryć, kiedy kierowca jest zmęczony, i zaalarmować go za pomocą wibracji lub dźwięków. Warto o nich pamiętać, gdy szukamy niesamowitych gadżetów do samochodu.

 

Praktyczne gadżety samochodowe – podsumowanie

Z jednej strony nowoczesne wideorejestratory i powerbanki z funkcją rozruchu akumulatora, z drugiej – dobrze znane czujniki parkowania i kamery cofania, a dodatkowo jeszcze regeneratory wycieraczek i folia przeciwdeszczowa na boczne lusterka. Oferta praktycznych gadżetów samochodowych zwiększających bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów jest przebogata. Wybór odpowiednich to kwestia naszych potrzeb i… fabrycznego wyposażenia pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej fajnych i praktycznych sprzętów będziemy mieć na pokładzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!