Data publikacji: 14 lipca 2017
Autor: Barbara
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Wybór routera to nie taka prosta sprawa – sprawdź na co zwrócić uwagę

Poleć znajomemu Drukuj

Każdy dostawca internetu oferuje router, którego głównym zadaniem jest rozdzielenie łącza pomiędzy urządzenia. Jakie jeszcze funkcje może mieć router? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Urządzenie sieciowe z najczęściej charakterystycznymi różkami, czyli antenkami. Wiemy od razu, że mowa o routerze. Wraz z rozwojem internetu oraz urządzeń mobilnych, których mamy co najmniej parę, router stał się pewnym wyposażeniem każdego domu. Czy wiesz czym kierować się podczas wyboru tego rogatego sprzętu? Przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest router?

Router często bywa mylony z modemem. Są to jednak dwa różne urządzenia, które mają inne zadania. Modem odpowiada za to, że możemy korzystać z internetu, czyli przemienia sygnał wysyłany przez dostawcę na taki, który będzie akceptowany przez użytkownika (chodzi o zmianę na standard Ethernet).
Router to urządzenie, którego podstawową funkcją jest podział sygnału internetowego na kilka urządzeń oraz przydzielenie im adresu IP. Tworzy tym samym sieć lokalną. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z internetu na paru sprzętach, tj. na smartfonie, laptopie czy tablecie.

Proponowane produkty:
TP-LINK TL-WR841N <%– –%>
TP-LINK Archer C1200 <%– –%>
TP-LINK TL-WR940N <%– –%>
TP-LINK AC1750 Archer C7 <%– –%>
ASUS RT-AC750 <%– –%>

Na co zwrócić uwagę?

Standard Wi-Fi


Pamiętaj o teoretycznej i realnej przepustowości. Oznaczenia sieci Wi-Fi często są nieco na wyrost. Wpływa na to wiele czynników. Wśród nich warto wymienić na przykład sposób transmisji.
Dane kontrolne  stanowią dużą część transferu. Podczas zakłóceń występują ponadto retransmisje danych, czyli ponowny ich ponowny przesył. Wpływa to na spadek przepustowości połączenia. Musimy mieć także na uwadze fakt, że na prędkość połączenia wpływają zakłocenia elektromagnetyczne (wysyłane przez np. mikrofalówki czy smartfon).

Firewall


Czyli zapora ogniowa, która pomaga zablokować niechciany ruch przychodzący oraz wychodzący. Wraz z firewallem systemu Windows stanowi uzupełniającą się ochronę.

Częstotliwość pracy


Spora cześć prywatnych sieci, które pracują na niewielkim obszarze zakłócają się wzajemnie, co ma przełożenie na prędkość każdej z nich. Jest to widoczne zwłaszcza, gdy chcemy korzystać z internetu, by oglądać filmy HD czy grać online. Rozwiązaniem tego jest router Dual Band, który wykorzystuje pasmo radiowe o częstotliwości 5 GHz. Routery te nadają jednocześnie na dwóch częstotliwościach tym samym czasie.

Porty WAN


Są wykorzystywane do podłączenia i konfiguracji internetu. Wyróżniamy ich róźne standardy (RJ-45 lub RJ-11) w zależności od źródła pobieranego internetu.
  • router z gniazdem RJ-45 - wybierz go, jeśli Twój dostawca sieciowy doprowadził do Twojego mieszkania kabel sieciowy lub zainstalował model kablowy w tym standarzie;
  • router z modemem ADSL2 - są to rutery, z których korzystają linie telefoniczne, więc podłączamy do niego kabel RJ-11;
  • router LTE - do łączenia z internetem wykorzystuje infrastrukturę sieci telefonii komórkowe.

Złącza USB


Jedno lub dwa złącza pozwalają na:
  • podłączenie dysku zewnętrznego . Oznacza to możliwość  udostępniania filmów, muzyki kilku urządzeniom. Jest to podobne rozwiązanie do chmury osobistej, o której możesz przeczytać w artykule.
  • na podłączenie drukarki
  • modemu LTE – korzystaj z internetu oferowanego przez operatora telefonii komórkowej
  • korzystanie ze standardu DLNA – dzięki tej technologii wszystkie urządzenia podłączone do sieci mogą szybciej i łatwiej komunikować się ze sobą. Strumieniuj filmy ze smartfona do telewizora bez żadnych zakłóceń.  

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas