Rejestrator jazdy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Autor: Ola

Rejestrator jazdy, jak sama nazwa wskazuje, rejestruje obraz podczas prowadzenia samochodu. To nie tylko ciekawy gadżet, lecz także bardzo praktyczne urządzenie, z którego nagranie może stanowić dowód dla policji w razie wypadku. Zobaczmy, dlaczego jeszcze warto kupić rejestrator samochodowy oraz jak wybrać najlepszy model.

Rejestrator jazdy na przedniej szybie samochodu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto kupić rejestrator samochodowy?
  2. czym kierować się przy wyborze rejestratora samochodowego?

Dlaczego warto kupić rejestrator samochodowy?

Wideorejestrator zamocowany na przedniej szybie auta

Rejestrator jazdy to urządzenie, które rejestruje obraz podczas jazdy samochodem. Kamera samochodowa jest przydatna zarówno kiedy wybieramy się w dłuższą trasę, jak i podczas codziennych podróży. Jest naprawdę wiele powodów, dla których warto mieć wideorejestrator samochodowy. Daje nam on możliwość nie tylko zarejestrowania zabawnych czy nietypowych sytuacji na drodze. Może się również okazać pożyteczny w wielu poważnych sytuacjach, np. podczas wypadku. Takie nagranie pomoże udowodnić naszą niewinność i stanowić dowód w sądzie lub dla ubezpieczyciela. Wideorejestrator do samochodu przyda się także, kiedy policja będzie próbowała nam wystawić bezpodstawnie mandat. Takie sytuacje czasem się zdarzają, a nagranie będzie niepodważalnym dowodem, że nie popełniliśmy zarzucanego nam czynu.

Rejestratory jazdy to nie są nowości. W Polsce dostępne są już od kilku lat i cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego na rynku możemy znaleźć bardzo duży wybór tych produktów. Różnią się one między sobą przede wszystkim parametrami oraz ceną. Jaki rejestrator jazdy kupić? Jaki wideorejestrator będzie najlepszy? Najważniejsza cecha, na którą należy zwrócić uwagę, to jakość rejestrowanego obrazu. Nagrania o słabej jakości są nieprzydatne i mogą zostać podważone podczas postępowania sądowego lub przy dochodzeniu o odszkodowanie. Dlatego też wideorejestrator jazdy musi nagrywać filmy w dobrej jakości. Najlepszym sposobem na przekonanie się o jakości obrazu nagrywanego przez kamerę jest po prostu obejrzenie kilku filmów wykonanych przez dane urządzenie. Możemy to zrobić, korzystając z kamery znajomego lub wyszukując takie filmy w internecie.

Polecane rejestratory jazdy
  • 1 199 zł
  • 249 zł
  • 269 zł
  • 159,99 zł
  • 289 zł

Czym kierować się przy wyborze rejestratora samochodowego?

Rejestrator jazdy Xblitz GO SE

Kupując wideorejestrator, powinniśmy brać pod uwagę następujące kwestie:

Rozdzielczość – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Obecnie za minimum uznaje się 720p. Warto jednak nabyć kamerę, która rejestruje obraz w jakości full HD, jak np. w Mio MiVue C320, czy nawet 4k.

Pamięć – istotne jest, czy ma dużą pamięć wewnętrzną oraz czy obsługuje zewnętrzne karty SD. Niektóre wideorejstratory posiadają opcję nagrywania w pętli. Oznacza to, że starsze filmy automatycznie są zastępowane nowymi. Zaletą takiego rozwiązanie jest to, że nie musimy się martwić, że nagle zabraknie nam miejsca na film.

Nagrywanie nocne – to bardzo przydatna funkcja, kiedy często i dużo podróżujemy w godzinach wieczornych i nocnych. Wideorejestrator z nagrywaniem nocnym będzie odporny na światło latarni, światła innych samochodów oraz wyposażony jest w diody podczerwieni. Przykładem takiego rejestratora jest Navitel NR 200 Nightvision.

Kąt nagrywania – aby na nagraniu widoczne były co najmniej dwa pasy jezdni, wideorejestrator powinien mieć jak najszerszy kąt widzenia. Standardowo kąt ten wynosi 120 stopni, jednak są również modele o kącie 150 stopni i większym.

Moduł GPS – wideorejestrator z GPS pozwoli na zapisanie nie tylko trasy, lecz także prędkości. Niektóre z takich rejestratorów mogą być jednocześnie nawigacjami. Model wideorejestratora z modułem GPS to np. Garmin Dash Cam 66W.

Detekcja ruchu – kamera samochodowa z czujnikiem ruchu automatycznie włącza się wtedy, gdy samochód zaczyna się poruszać. Przykładem takiej kamery jest Garett Road 3 GPS.

Funkcja monitorowania parkingu – kamera samochodowa z trybem parkingowym ma czujnik wstrząsów. Kamera ta automatycznie włączy się i nagra obraz np. w przypadku uderzenia samochodu na parkingu czy postoju.

Funkcja zabezpieczenia nagrania (G-sensor) – funkcja G-sensor to zabezpieczenie przed nadpisaniem nagrania, na którym zarejestrowana jest stłuczka. Wideorejestrator z G-sensorem to np. Garett Road 6 GPS.

Akumulator kamery samochodowe mogą mieć własne źródło zasilania w postaci wbudowanego akumulatora lub być uzależnione od instalacji elektrycznej samochodu.

Złącza warto, aby wideorejestrator był wyposażony w dodatkowe złącza: USB, które umożliwi podłączenie go do komputera, oraz HDMI, dzięki któremu podepniemy urządzenie do telewizora.

Rejestrator jazdy z kamerą cofania wideorejestrator z kamerą cofania pozwala zobaczyć to, czego nie widać w lusterkach i tylnej szybie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link