Program do obróbki zdjęć – który z nich warto wybrać?

Autor: Sara

Osoby pasjonujące się fotografią oraz związane z tą branżą zawodowo na pewno stykają się z koniecznością przetwarzania zdjęć. Czym kierować się przy wyborze programu do obróbki? Który nich będzie najlepszy?

Profesjonalne edytowanie zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. z jakiego programu do obróbki zdjęć warto korzystać
  2. od czego zacząć wybór edytora zdjęć
  3. który program do obróbki zdjęć będzie najlepszy

Program do przerabiania zdjęć – kiedy z niego korzystać?

Program do edycji zdjęć Corel

Z programu do obrabiania zdjęć mogą korzystać nie tylko osoby zawodowo lub amatorsko związane z grafiką lub fotografią. Niejednokrotnie przyda nam się on w codziennym użytkowaniu komputera. Bardzo często program do edycji zdjęć wykorzystuje się w celach zawodowych, w różnych branżach. Jeśli pracujesz w redakcji portalu internetowego, prowadzisz bloga czy swój kanał w mediach społecznościowych, to jesteś zmuszony do częstego, regularnego wrzucania zdjęć i to, co najważniejsze, odpowiednio dobrej jakości. Każdy opublikowany artykuł, aby był jeszcze ciekawszy i zainteresował odbiorcę, powinien posiadać stosowne zdjęcia. Program graficzny do obróbki zdjęć, choćby podstawowy, umożliwi Ci w nawet minimalnym stopniu retusz fotografii, zanim trafią one na stronę internetową. Równie często takie programy będą pomocne dla osób zajmujących się fotografią lub grafiką komputerową w stopniu amatorskim. Dzięki wielu funkcjom, jakie dają tego typu programy edycji zdjęć, jeszcze bardziej rozwiniesz swoją pasję, a końcowy efekt wizualny na pewno zaskoczy nie tylko Ciebie, ale i odbiorców, którym zaprezentujesz swoje dzieła. Program do przeróbki zdjęć jest także wskazany osobom interesującym się sztuką, a nawet artystom. Umożliwi on zrobienie np. kolaży czy innych artystycznych kreacji, które oparte są o fotografię.

Program do przeróbki zdjęć – od czego uzależnić wybór?

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać przed zakupem programu do edycji zdjęć, jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zaawansowane działania edytorskie będziemy chcieli podejmować. Osoba zajmująca się grafiką zawodowo zapewne będzie mieć inne wymagania niż osoba prowadząca np. grupę na Facebooku lub swojego bloga. W pierwszym przypadku potrzebny będzie profesjonalny edytor do fotografii, natomiast w drugim często będzie można korzystać z darmowych programów do obróbki zdjęć. Tu też pojawia się kryterium ceny. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy zakupić licencję programu bezpośrednio u producenta. Jeśli natomiast zależy nam na podstawowych opcjach, zazwyczaj skorzystanie z darmowej licencji w zupełności wystarczy. Zastanówmy się, czy nasza praca w takim programie będzie miała charakter w pełni hobbystyczny, czy też będziemy nastawiać się na sprzedawanie swoich prac. Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe kwestie, na pewno już na starcie będzie nam łatwiej znaleźć konkretny program, gdyż pole wyboru zdecydowanie się zawęża.

  • 699 zł
  • 569 zł
  • 539 zł
  • 679 zł
  • 589 zł

Jaki program do obróbki zdjęć będzie najlepszy?

Edycja zdjęcia na laptopie

Programy do obrabiania zdjęć możemy podzielić na dwa rodzaje – proste w obsłudze i te bardziej skomplikowane, dla osób bardziej zaawansowanych w dziedzinie grafiki. Przykładem prostego programu może być PicMonkey. To bardzo popularny wybór szczególnie wśród osób stawiających pierwsze kroki w retuszu zdjęć. Producent zaproponował rozwiązanie zarówno darmowe, jak i płatne. To, z której licencji skorzystamy, zależy od nas. Program ten obsługuje się w przeglądarce internetowej, a w darmowej licencji można bez problemu kadrować zdjęcia, ustawiać jasność czy kontrast. Dla osób zawodowo zajmujących się retuszem fotografii polecany jest Photoshop CC. Co prawda jego cena nie jest niska, jednakże mnogość opcji, jakie oferuje użytkownikowi, przemawia na jego korzyść. Służy on nie tylko do prac z fotografiami, ale i do wszystkich innych prac graficznych. Swego rodzaju alternatywą dla Photoshopa jest GIMP. To również popularny program, posiadający wiele opcji, dedykowany zawodowym grafikom.

Chociaż programów do obróbki zdjęć jest wiele, to trzeba jednak pamiętać, że sam program to nie wszystko. Do sprawnej pracy przy retuszu fotografii przyda się wysokiej klasy monitor. Przykładem będzie iiyama G-Master Red Eagle GB2560HSU-B1 1ms 144Hz o ekranie 24,5 cala. To urządzenie idealnie wpisuje się w wymagania do tworzenia odpowiedniej jakości grafiki. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wybór monitora LG 27GL650F-B 1ms 144Hz o nieco większym, 27-calowym, ekranie. Urządzenie posiada m.in. funkcje HDR oraz pivot. Jeśli ktoś szuka jeszcze większego monitora, to dobrym pomysłem będzie zakup 31-calowego LG 32GK850F-B 1ms 144Hz. Ponadto do prac graficznych warto polecić Acer Predator XB272bmiprz 1ms 240Hz i Lenovo Legion Y27q-20 65EEGAC1EU 1ms 165Hz.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów