Wybieramy okap do kuchni

Autor: Sara

Chociaż aromaty podczas gotowania w domu mogą być wspaniałe, niekiedy przyprawy pachną aż za mocno, a przypadkowe przypalenie obiadu skutkuje przykrą wonią. Dzięki odpowiednio dopasowanemu okapowi do kuchni szybko i skutecznie pozbędziesz się wszelkich zapachów i zanieczyszczeń. Dowiedz się, czym różni się pochłaniacz zapachów od wyciągu kuchennego i który okap pod zabudowę wybrać z licznych bestsellerów!

Okap podszafkowy w dużej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje okapów do kuchni
 2. jakie są rodzaje filtrów przeciwtłuszczowych w okapach w kuchni
 3. jaką wydajność powinien mieć okap
 4. jakie są ważne parametry pochłaniaczy zapachów i wyciągów

Rodzaje okapów do kuchni

Okapy do kuchni dzieli się przede wszystkim na wyciągi kuchenne i pochłaniacze zapachów.
Wyciągi to okapy, które działają w trybie otwartym i usuwają zanieczyszczenia poza kuchnię dzięki podłączeniu do osobnego kanału wentylacyjnego. Są najczęściej stosowane w domach. Pochłaniacze zapachów to np. popularne okapy teleskopowe. Charakteryzują się wysuwaną szufladą z powierzchnią absorbującą zapachy. Działają w trybie zamkniętym, co oznacza, że nie są podłączone do kanałów wentylacyjnych. O ile redukują zapachy podczas gotowania, o tyle nie usuwają powietrza z kuchni. Co ciekawe, niektóre pochłaniacze zapachów mogą pracować w trybie wyciągów, ale konieczne jest wtedy dokupienie dodatkowych elementów montażowych.
Ponadto okapy różnią się sposobem montażu. Okapy przyścienne to często wyciągi kuchenne montowane przy ścianie, takie jak Samsung Chef Collection NK86NOV9MSR lub Faber Tweet EG8 BK 55. Jaka jest między nimi różnica? O ile okapy kominowe montuje się na ścianie, o tyle nie wszystkie okapy ścienne muszą mieć komin.
Okapy wyspowe, np. Akpo WK-9 Isla Feniks Glass 120, są montowane nad kuchenkami znajdującymi się na środku kuchni. Do jednych z najdroższych modeli należą okapy sufitowe. Faber Heaven 2.0 X Flat 90 może pracować 24 godziny na dobę, zapewniając ciągłą wentylację w pomieszczeniu. Należy jeszcze wspomnieć o najtańszych okapach podszafkowych. To najczęściej modele teleskopowe ze sterowaniem mechanicznym i niską klasą energooszczędności, np. Amica OTS625I. Sprawdzają się u osób, które rzadko i krótko gotują.
okap sufitowy Faber Heaven 2.0 X Flat 90
Dzięki poniższej tabeli możesz zapoznać się ze specyfikacją wspomnianych modeli, a tutaj znajdziesz więcej informacji o rodzajach okapów.
Kliknij i poznaj 5 powodów, dla których warto mieć okap teleskopowy.
Zwróć też uwagę na okapy w stylu rustykalnym, jeśli zamierzasz urządzić wnętrze retro. Jednym z oryginalniejszych okapów kominowych jest Akpo WK-4 Rustica Nova 60.
rustykalny okap Akpo WK-4 Rustica Nova 60

Filtr przeciwtłuszczowy w wyciągu kuchennym lub pochłaniaczu zapachów

Od rodzaju filtra przeciwtłuszczowego zależy skuteczność oczyszczania powietrza z cząsteczek tłuszczu, które wydzielają się z parą wodną podczas gotowania.
Najczęściej wykorzystywanym filtrem jest aluminiowy – wielokrotnego użytku, który można myć w zmywarce, jeśli pozwalają na to jego wymiary i zalecenia producenta. Znajduje się zarówno w wysokopółkowych okapach sufitowych (np. Faber Heaven Glass 2.0 EV8 Plus WH 120), jak i najtańszych okapach podszafkowych (Akpo WK-7 P3060). Oczywiście od producenta zależy jakość wykonania samego filtra.
Duży wyciąg kuchenny

W mniejszości na rynku są okapy z filtrami:

WSKAZÓWKA

Filtry fizelinowe i akrylowe trzeba wymieniać co kilka miesięcy (w zależności od stopnia zużycia). Okapy do kuchni z filtrami ze stali szlachetnej są wysokopółkowe i kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Polecane okapy
 • 299 zł
 • 399 zł
 • 1 119 zł
 • 1 149 zł
 • 299 zł

Maksymalną wydajność okapu w kuchni a wielkość pomieszczenia

Wydajność maksymalna okapu w kuchni to parametr, który określa największą ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie oczyścić (przefiltrować) w ciągu godziny. Warto dopasowywać wydajność okapu do pomieszczenia tak, aby urządzenie mogło przefiltrować powietrze w kuchni minimum sześć razy w ciągu 60 minut.

WSKAZÓWKA

Wydajność maksymalna okapu jest podawana w metrach sześciennych na godzinę. Aby prawidłowo obliczyć minimalną wydajność okapu do Twojej kuchni, musisz najpierw obliczyć jej objętość, mnożąc powierzchnię pomieszczenia razy jego wysokość. Następnie pomnóż wynik razy sześć, a otrzymasz rekomendowaną wydajność okapu.

Dla kuchni o objętości 30 m3 wydajność maksymalna okapu powinna wynosić minimum 180 m3/h. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na to, czy okap o większej wydajności, np. Amica OTP6233I, jest bardziej opłacalny zarówno pod względem ceny, jak i klasy energooszczędności.
Jednym z nielicznych okapów teleskopowych, które mają wydajność między 200 a 300 m3/h i klasę energooszczędności A, jest Siemens LI64LA530. Większość urządzeń o porównywalnej wydajności, które kosztują ok. 300 zł, ma klasę energooszczędności C, D lub E.
Wysuwany pochłaniacz kuchenny z oświetleniem

Ważne parametry okapu do kuchni

Kiedy już wybierzesz rodzaj okapu do kuchni spośród pochłaniaczy zapachów lub wyciągów kuchennych, czas na ich porównanie pod względem najważniejszych parametrów.
Zaraz po maksymalnej wydajności okapu zwróć uwagę na:
 • poziom hałasu, który może wynosić od ok. 50 dB do nawet ponad 70 dB, czyli tyle, ile generuje samochód osobowy. Głośno pracujący okap w kuchni jest źródłem szumu. Warto porównać podobne wyciągi kuchenne, np. Faber VRT BK 60 2LS i Amica OKP6547S. Są zbliżone cenowo i generują identyczny poziom hałasu (67 dB), ale okap marki Faber ma większą wydajność maksymalną – o prawie 250 m3/h; może więc pracować krócej i wydajniej. Jeden z najcichszych okapów teleskopowych to sterowany elektronicznie Siemens LI67RA560, który generuje hałas o wartości 54 dB;
Okap kuchenny z kominem
 • sterowanie, które może być elektroniczne, mechaniczne, elektroniczno-dotykowe lub dotykowe z obsługą gestów. Nowoczesnym sterowaniem sensorowym charakteryzuje się okap kominowy Amica OKP9655S z technologią Touchless. Dzięki sterowaniu gestem szklany okap jest łatwy do utrzymania w czystości – na jego powierzchni nie pozostają żadne smugi czy plamy. Sterowaniem elektronicznym (z przyciskami) charakteryzuje się okap teleskopowy SeeNERGY Telescopica Touch 60, a mechanicznym – Faber Flexa Glass M6 BK60;
 • oświetlenie ­– ważna jest zarówno energooszczędność, jak i barwa światła. Rekomendowane są diody emitujące światło o chłodniejszej barwie. Najbardziej efektywne jest oświetlenie ledowe, nazywane też diodowym. Wybierając okap do kuchni, zwróć uwagę na liczbę i moc diod. Wyciąg kuchenny Elica SHIRE BK/A/60 ma dwie diody o mocy 1 W, Amica OKP6655S – 1 x 8 W. Oświetleniem halogenowym charakteryzuje się Akpo WK-4 Nero Eco 50 (2 x 35 W), aczkolwiek ma niską klasę energooszczędności, podobnie jak niskobudżetowy okap teleskopowy Akpo WK-7 Micra;
wyciąg kuchenny Amica OKP9655S
 • regulację prędkości wentylatora, dzięki której można dostosować jego pracę do ilości zapachów i innych zanieczyszczeń powstających podczas gotowania. Regulacja może być skokowa, tak jak w bestsellerowym okapie Samsung HB6247SX (użytkownik wybiera jedną z prędkości za pomocą pokrętła), lub płynna, tak jak w modelu Akpo WK-9 Isla Feniks Glass 120;
 • klasę energooszczędności, która jest ważna dla osób często używających okapu. Jeśli planujesz włączać wyciąg lub pochłaniacz podczas krótkiego, sporadycznego gotowania, możesz zdecydować się na urządzenie z nieco niższą klasą.

PORADA EKSPERTA

Wśród dodatkowych funkcji okapów do kuchni warto wymienić takie rozwiązania, jak automatyczne wyłączanie po czasie określonym przez użytkownika, możliwość regulacji prędkości wentylatora, wskaźnik zabrudzenia filtra, obsługę pilotem, timer czy zasysanie krawędziowe, dzięki któremu wyciąg kuchenny dokładniej oczyszcza pomieszczenie z zapachów.

Jeśli nadal wahasz się między wyciągiem kuchennym a pochłaniaczem zapachów, wiedz, że istnieją modele, które łączą dwa tryby pracy. Wspomniany okap Amica OKP9655S mimo podłączenia do komina wentylacyjnego może pracować w trybie zamkniętym jako pochłaniacz zapachów. Wtedy konieczne jest zamontowanie odpowiedniego filtra węglowego w urządzeniu.
Z tego artykułu dowiesz się, który tryb pracy okapu jest bardziej efektywny i czego potrzebujesz do jego montażu.
Jeśli szukasz niskobudżetowego okapu do kuchni, sprawdź ranking TOP 10 wyciągów kuchennych i okapów teleskopowych.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów