Jak wybrać najlepszy laptop dla fotografa do obróbki zdjęć?

Z tego artykułu dowiesz się:w jakie podzespoły wyposażyć laptop do fotografii który rodzaj komputera wybrać – stacjonarny czy przenośny jaki laptop wybrać do obróbki zdjęć
Autor: Joanna

Laptop dla fotografa powinien być wyposażony w ekran, który realistycznie odwzorowuje barwy. Równie ważnymi podzespołami są: wydajny procesor, duża ilość pamięci RAM, szybki dysk twardy i odpowiednia karta graficzna. Dzięki nim laptop do fotografii stanie się stacją roboczą umożliwiającą efektywną pracę.

Zobacz także: Ranking laptopów dla fotografów – TOP 6

Jakie podzespoły powinien mieć laptop dla fotografa?

laptop dla fotografa Acer Aspire Nitro 5 15,6"

Podczas obróbki zdjęć komputer zużywa nie mniej pamięci RAM i zasobów procesora niż podczas montowania filmów. Dlatego też laptop dla fotografa, czy też, mówiąc ogólniej, laptop do pracy, powinien być wyposażony przede wszystkim w dużą ilość pamięci RAM, szybki dysk twardy i wydajny procesor. Równie istotny jest rodzaj ekranu, np. wyposażony w matrycę IPS, tak jak Mac. Przyjrzyjmy się bliżej, na co zwracać uwagę podczas wybierania parametrów urządzenia.

  • Procesor – warto wybrać ten, który będzie wyposażony w dużą ilość rdzeni (np. 4) i wysokie taktowanie. Następnie zwróćmy uwagę na parametr TDP (zapotrzebowanie komputera na energię) – im będzie niższy, tym lepiej.
  • Pamięć RAM – za absolutne minimum przyjmijmy wielkość 8 GB. Co prawda komputery wyposażone w kości 4 GB również umożliwią nam pracę, lecz znacznie wydłużą proces renderingu zdjęć. Solidnym laptopem dla fotografa wyposażonym w standardzie w 8 GB RAM jest chociażby ten model od Acera.
  • Karta graficzna – współczesne programy graficzne i fotograficzne coraz intensywniej korzystają z zasobów GPU. Nie oznacza to, że laptop dla fotografa musi być wyposażony w kartę graficzną taką jak w komputerze gamingowym. Do obróbki zdjęć w zupełności wystarczy model ze średniej półki.
  • Dysk twardy – do wyboru mamy dyski HDD lub SSD. Te pierwsze są znacznie tańsze, lecz przy tym o wiele wolniejsze i mniej odporne na wstrząsy. Z kolei dyski SSD umożliwiają nieporównywalnie szybsze kopiowanie zdjęć i przenoszenie plików. Laptop dla fotografa warto wyposażyć w obydwa modele – dysk HDD jest idealny np. do magazynowania zdjęć, z kolei na SSD warto zainstalować system operacyjny.
  • Matryca – dla fotografów w szczególności polecane są matryce IPS. Oferują one lepszą jakość kolorów (kryją w pełni skalę RGB) i szeroki kąt widzenia. Inną możliwością mogą być np. matryce LED. W ich przypadku warto wybrać wersję matową – nie odbija kolorów i zapewnia świetną widoczność także w słoneczne dni.

Polecane laptopy

Laptop do fotografii czy komputer stacjonarny – co wybrać?

komputer dla fotografa

Obydwa urządzenia mają swoje wady i zalety. Niemniej jednak dzisiejsze laptopy do fotografii, np. produkcji Apple, pod wieloma względami dorównują komputerom stacjonarnym. Co więcej, zaletą laptopów jest przede wszystkim niewielki rozmiar. Można je spakować do plecaka i korzystać tuż po zakończeniu sesji zdjęciowej.

W odróżnieniu od laptopa do fotografii, komputera stacjonarnego nie sposób wciąż przenosić z miejsca na miejsce. Jest to wprawdzie możliwe, lecz bardzo czasochłonne i momentami niezwykle męczące. Ponadto na wyjazdowej sesji zdjęciowej nie zawsze znajdziemy odpowiednio dużą ilość wolnej przestrzeni, na której rozstawimy się z całym sprzętem. Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet, np. lepszą ergonomię. Komputer stacjonarny posiada oddzielną klawiaturę i umożliwia lepsze dostosowanie wysokości monitora.

Idealnym wyjściem jest zakup zarówno laptopa do fotografii, jak i komputera stacjonarnego. Osoby ceniące ergonomię komputera stacjonarnego i możliwości laptopów do fotografii mogą zawsze podłączyć do urządzenia przenośnego zewnętrzny monitor czy telewizor.

Jaki laptop dla fotografa do obróbki zdjęć?

Szybki dysk twardy, duża ilość RAM i odpowiednia matryca to nie jedyne cechy profesjonalnego laptopa dla fotografa. Obróbka zdjęć jest zajęciem, podczas którego trzeba niekiedy zgrywać kolejne zdjęcia i podpinać laptopa do większego monitora. By przyspieszyć czas pracy, warto wybrać urządzenie wyposażone w szybki port USB (najlepiej 3.0 lub 3.1) i inne złącza, np. stacji dokującej. Sprawdźmy również, gdzie znajdują się kanały wentylacyjne i jaki układ chłodzenia oferuje laptop.

Laptopa dla fotografa do obróbki zdjęć dobrze szukać wśród urządzeń przeznaczonych dla graczy (np. ten model) i urządzeń stworzonych z myślą o multimediach .W tych dwóch kategoriach z pewnością znajdziemy laptopy umożliwiające wydajną pracę z dużymi plikami, które sprostają wymaganiom współczesnych programów do obróbki zdjęć. Sprawdź również, z jakich programów warto korzystać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów