Data publikacji: 6 listopada 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać najlepszy laptop dla fotografa do obróbki zdjęć?

Poleć znajomemu Drukuj

Laptop dla fotografa powinien być wyposażony w ekran, który realistycznie odwzorowuje barwy. Równie ważnymi podzespołami są: wydajny procesor, duża ilość pamięci RAM, szybki dysk twardy i odpowiednia karta graficzna. Dzięki nim laptop do fotografii stanie się stacją roboczą umożliwiającą efektywną pracę.

laptop dla fotografa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jakie podzespoły wyposażyć laptop do fotografii;
  2. który rodzaj komputera wybrać – stacjonarny czy przenośny;
  3. jaki laptop wybrać do obróbki zdjęć.

Jakie podzespoły powinien mieć laptop dla fotografa?

laptop dla fotografa Acer Aspire Nitro 5 15,6"

Podczas obróbki zdjęć komputer zużywa nie mniej pamięci RAM i zasobów procesora niż podczas montowania filmów. Dlatego też laptop dla fotografa, czy też, mówiąc ogólniej, laptop do pracy, powinien być wyposażony przede wszystkim w dużą ilość pamięci RAM, szybki dysk twardy i wydajny procesor. Równie istotny jest rodzaj ekranu, np. wyposażony w matrycę IPS, tak jak Mac. Przyjrzyjmy się bliżej, na co zwracać uwagę podczas wybierania parametrów urządzenia.

  • Procesor – warto wybrać ten, który będzie wyposażony w dużą ilość rdzeni (np. 4) i wysokie taktowanie. Następnie zwróćmy uwagę na parametr TDP (zapotrzebowanie komputera na energię) – im będzie niższy, tym lepiej.
  • Pamięć RAM – za absolutne minimum przyjmijmy wielkość 8 GB. Co prawda komputery wyposażone w kości 4 GB również umożliwią nam pracę, lecz znacznie wydłużą proces renderingu zdjęć. Solidnym laptopem dla fotografa wyposażonym w standardzie w 8 GB RAM jest chociażby ten model od Acera.
  • Karta graficzna – współczesne programy graficzne i fotograficzne coraz intensywniej korzystają z zasobów GPU. Nie oznacza to, że laptop dla fotografa musi być wyposażony w kartę graficzną taką jak w komputerze gamingowym. Do obróbki zdjęć w zupełności wystarczy model ze średniej półki.
  • Dysk twardy – do wyboru mamy dyski HDD lub SSD. Te pierwsze są znacznie tańsze, lecz przy tym o wiele wolniejsze i mniej odporne na wstrząsy. Z kolei dyski SSD umożliwiają nieporównywalnie szybsze kopiowanie zdjęć i przenoszenie plików. Laptop dla fotografa warto wyposażyć w obydwa modele – dysk HDD jest idealny np. do magazynowania zdjęć, z kolei na SSD warto zainstalować system operacyjny.
  • Matryca – dla fotografów w szczególności polecane są matryce IPS. Oferują one lepszą jakość kolorów (kryją w pełni skalę RGB) i szeroki kąt widzenia. Inną możliwością mogą być np. matryce LED. W ich przypadku warto wybrać wersję matową – nie odbija kolorów i zapewnia świetną widoczność także w słoneczne dni.
Proponowane produkty:
Apple Macbook 12 MNYH2ZE/A Intel® Core™ m3 - 8GB RAM - 256GB Dysk - OSX Sierra <%– –%>
Dell Inspiron G5 5590-1781 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 16GB RAM - 1TB + 256GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10 <%– –%>
Apple Macbook Pro 15 z Touch Bar 15,4" Intel® Core™ i7 - 16GB RAM - 256GB Dysk - R555X Grafika - macOS <%– –%>
Apple Macbook Pro 13 z Touch Bar 13,3" Intel® Core™ i5 - 8GB RAM - 512GB Dysk - macOS <%– –%>
Dell Inspiron G3 15 3590-3920 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 8GB RAM - 1TB + 256GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10 <%– –%>

Laptop do fotografii czy komputer stacjonarny – co wybrać?

komputer dla fotografa

Obydwa urządzenia mają swoje wady i zalety. Niemniej jednak dzisiejsze laptopy do fotografii, np. produkcji Apple, pod wieloma względami dorównują komputerom stacjonarnym. Co więcej, zaletą laptopów jest przede wszystkim niewielki rozmiar. Można je spakować do plecaka i korzystać tuż po zakończeniu sesji zdjęciowej.

W odróżnieniu od laptopa do fotografii, komputera stacjonarnego nie sposób wciąż przenosić z miejsca na miejsce. Jest to wprawdzie możliwe, lecz bardzo czasochłonne i momentami niezwykle męczące. Ponadto na wyjazdowej sesji zdjęciowej nie zawsze znajdziemy odpowiednio dużą ilość wolnej przestrzeni, na której rozstawimy się z całym sprzętem. Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet, np. lepszą ergonomię. Komputer stacjonarny posiada oddzielną klawiaturę i umożliwia lepsze dostosowanie wysokości monitora.

Idealnym wyjściem jest zakup zarówno laptopa do fotografii, jak i komputera stacjonarnego. Osoby ceniące ergonomię komputera stacjonarnego i możliwości laptopów do fotografii mogą zawsze podłączyć do urządzenia przenośnego zewnętrzny monitor czy telewizor.

Jaki laptop dla fotografa do obróbki zdjęć?

Szybki dysk twardy, duża ilość RAM i odpowiednia matryca to nie jedyne cechy profesjonalnego laptopa dla fotografa. Obróbka zdjęć jest zajęciem, podczas którego trzeba niekiedy zgrywać kolejne zdjęcia i podpinać laptopa do większego monitora. By przyspieszyć czas pracy, warto wybrać urządzenie wyposażone w szybki port USB (najlepiej 3.0 lub 3.1) i inne złącza, np. stacji dokującej. Sprawdźmy również, gdzie znajdują się kanały wentylacyjne i jaki układ chłodzenia oferuje laptop.

Laptopa dla fotografa do obróbki zdjęć dobrze szukać wśród urządzeń przeznaczonych dla graczy (np. ten model) i urządzeń stworzonych z myślą o multimediach .W tych dwóch kategoriach z pewnością znajdziemy laptopy umożliwiające wydajną pracę z dużymi plikami, które sprostają wymaganiom współczesnych programów do obróbki zdjęć. Sprawdź również, z jakich programów warto korzystać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas