Wszystko czerwone - AGD do czerwonej kuchni

Autor: Marek

AGD, czyli artykuły gospodarstwa domowego, to celowo skonstruowane i powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych narzędzia i urządzenia, takie jak pralki, zmywarki, suszarki do włosów, sprzęt kuchenny typu mikser, malakser, sokowirówka, itp. Przyjęło się, że sprzęt AGD musiał być koloru białego, uniwersalnego i przez długi czas, tylko taki był produkowany. Jednak od kilkunastu już lat możemy zaobserwować zmianę tego trendu. Najpierw pojawiły się (przyjęły się natychmiast i są modne do dzisiaj) artykuły AGD w kolorze stalowym. Obecnie, coraz częściej oferowane są produkty w różnych kolorach.

Czerwień

Barwa czerwona jest jedną z addytywnych barw podstawowych. Na kole barw dopełnia barwę cyjanową. Jest barwą czystą, a w palecie RGB, używanej w telewizorach i monitorach komputerowych jest jednym z trzech kanałów (oznaczony literą R). Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko. Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest już dla człowieka niewidzialne. Czerwień, jako najgorętsza ze wszystkich barw, od zawsze była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za „kolor kolorów”. Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne. Kolor czerwony, od wieków jest symbolem prestiżu. Kojarzony jest również z miłością, pasją, ale także i krwią, a nawet śmiercią. Z ciekawostek kulturowych, warto wspomnieć o tym, że w Chinach kolor ten jest symbolem szczęścia, podczas, gdy na przykład w Południowej Afryce – kolorem żałoby. Do połowy dziewiętnastego wieku, Polska była głównym producentem czerwonego pigmentu (otrzymywano go ze sproszkowanych owadów czerwca polskiego).

Czerwony w kuchni

Czerwień, co potwierdzają naukowcy, jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Jest dynamiczny, przykuwa uwagę i świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, takich jak kuchnia właśnie. Nie najlepiej jednak zrobimy, malując po prostu ściany na ten kolor. Jeśli już chcemy tego dokonać, warto wybrać odcień przygaszony, stonowany, ciemniejszy lub pastelowy. Lepiej jednak pozostawić ściany w neutralnym kolorze (ewentualnie lekko je złamać czerwonym pasem – na przykład przy ściance podwieszonego sufitu czy kilkoma rzędami kafelków nad zlewozmywakiem i kuchenką albo czerwonymi roletami w oknie) i skupić się na dodatkach. Taka aranżacja kuchni jest nowoczesna i energetyczna. Czerwony kolor akcesoriów, doda jasnym meblom blasku. Nowoczesna kuchnia będzie przestronna i funkcjonalna.

 

Czerwone AGD

Jeśli znudziła nam się nasza kuchnia, wydaje nam się już nieciekawa i niemodna, zamiast wydawać krocie na projektanta, który wymyśli aranżację niekoniecznie spełniającą nasze oczekiwania, spróbujmy najpierw sami dokonać niby drobnych, ale jakże znaczących zmian: zaopatrzmy się w sprzęt kuchenny z elementami czerwonego, jak chociażby ekspres do kawy.
Z pewnością zostanie on zauważony przez gości ze względu na swój bardzo ładny wygląd, a my będziemy pękać z dumy, zachowując przy tym pełny portfel.
Równie ciekawym i oryginalnym akcentem w naszej kuchni będzie czerwony czajnik elektryczny, czy, jeśli wolimy, tradycyjny stalowy czajnik, stawiany na palniku, koniecznie również czerwony. Hitem naszej kuchni jednakże może okazać się krwisto czerwony robot kuchenny kitchenaid. Użytkownicy piszą tak: „Zdecydowaliśmy się na zakup ze względu na design i kolor. Tu ja nie mam się do czego przyczepić, ale wygląd to kwestia subiektywna może się podobać  lub nie” Jeśli potrzebujemy w naszej kuchni tostera – również i tutaj możemy z łatwością dobrać ten produkt właśnie w kolorze czerwonym. Jak chociażby ten: Russell Hobbs Flame 18951-56Poza urządzeniami elektrycznymi, także i dodatki z łatwością dobierzemy w kolorze czerwonym. Wyeksponowany czerwony młynek do kawy, obieraczka do warzyw, czy nożyczki, a nawet otwieracz do wina, termos i kubek termiczny, nadadzą naszej kuchni niepowtarzalny charakter. Nie zapomnijmy również o garnkach – obecnie nawet patelnię możemy nabyć w kolorze czerwonym. Obramowana tym kolorem deska do krojenia, również świetnie w komponuje się w wystrój naszej kuchni.

 


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę