Montaż zmywarki kroku po kroku – porady i proponowane produkty

Autor: Anna

Montaż zmywarki w kuchni nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, dlatego warto spróbować wykonać go samodzielnie. Wodę można doprowadzić z baterii zlewozmywakowej, więc nie ma konieczności wykonywania nowego punktu wodnego.

Zmywarka pod zlewem to bardzo wygodne rozwiązanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak zamontować zmywarkę;
 2. jakich zasadach przestrzegać w trakcie montażu zmywarki;
 3. na jakie modele zmywarek warto zwrócić uwagę.

Jak zamontować zmywarkę? Zasady

Zmywarka pod zlewem to bardzo wygodne rozwiązanie

Wiele osób zastanawia się, jak zamontować front do zmywarki. Decydując się na samodzielny montaż zmywarki, musisz sprawdzić, jaki typ urządzenia posiadasz. Zdecydowana większość modeli może być podłączona wyłącznie do zimnej wody, jednak na rynku można znaleźć zmywarki, które pobierają od razu wodę ciepłą. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne, zwłaszcza jeśli korzystasz z pompy ciepła. Po drugie należy zaznaczyć, że woda powinna mieć taką jakość, jak ta przeznaczona do picia. Nie może także być zbyt twarda, bo to pogarsza jakość zmywania i niszczy urządzenie. Ciśnienie wody powinno mieć wartość wymaganą dla danego urządzenia – zwykle wystarcza typowe ciśnienie w instalacji wodnej. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10–15 l/min.

Spore znaczenie w trakcie montażu zmywarki ma wykonanie podejść wodnych lub kanalizacyjnych. Warto umiejscowić zmywarkę w takim miejscu, do którego będzie łatwy dostęp, co ma znaczenie w przypadku awarii. Ujęcie wody jest najczęściej doprowadzone z baterii zlewozmywakowej, które musi być zakończone zaworem czerpalnym o średnicy 1 cala ze złączką do węża lub specjalnie przystosowanym do podłączenia zmywarek zaworem kulowym. Może to być też głowica ceramiczna. Pamiętaj, że podczas podłączenia zmywarki pod zlewem do zaworu podłącza się wąż doprowadzający wodę do zmywarki, który znajduje się w komplecie razem z urządzeniem, zwykle z zaworem zwrotnym Aquastop, który zabezpiecza przed cofaniem wody do instalacji. Ścieki ze zmywarki najlepiej odprowadzić do syfonu zlewozmywaka. W tym celu musisz wymienić górną kształtkę syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem. Na to podłączenie nasadza się wąż ściekowy ze zmywarki. Aby ten wąż się nie zsunął, można ścisnąć go cybantem.

Przeczytaj też artykuł Zmywarka i piekarnik w jednym? Poznaj innowacyjne urządzenie Candy DUO 609 X.

Polecane zmywarki
 • 1 749 zł
 • 2 299 zł
 • 5 199 zł
 • 1 949 zł
 • 1 649 zł

Jak zamontować zmywarkę pod zabudowę?

Zmywarka pod zlewem Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

Warto pamiętać, że montaż zmywarki do zabudowy jest trudniejszym zadaniem niż w przypadku urządzenia wolnostojącego. Wielu producentów dołącza jednak do zmywarki stelaż, dzięki któremu można zaznaczyć miejsca, które trzeba wywiercić, aby zamontować urządzenie. W przypadku niektórych zmywarek konieczne jest zabudowanie ich za pomocą śrub, natomiast inne posiadają system haczyków. Montaż zmywarki pod zabudowę można wykonać w następujących krokach:

 1. Wymontuj szafkę w miejscu, w którym ma stanąć zmywarka.
 2. Zabezpiecz krawędź blatu przed parą wodną za pomocą listwy, która zwykle jest dołączana do zmywarki.
 3. Podłącz urządzenie do źródła energii oraz do wody.
 4. Wyreguluj nóżki zmywarki, a następnie wsuń ją pod blat.
 5. Wywierć odpowiednie miejsca na śruby lub haczyki do montażu frontu zmywarki.

Montaż zmywarki pod zabudowę nie jest bardzo trudny, jednak osoby, które nie są pewne swoich zdolności, powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Szczególne znaczenie mają kwestie hydrauliczne, aby woda ze zmywarki nie wylewała się i nie spowodowała problemów w kuchni.

Jaką zmywarkę warto kupić?

Wybierając zmywarkę, należy kierować się parametrami, takimi jak: moc, zużycie prądu i wody, a także pojemność. Spore znaczenie ma rodzaj urządzenia, ponieważ na rynku można znaleźć zarówno zmywarki wolnostojące, jak i sprzęty do zabudowy. Wśród proponowanych zmywarek można wyróżnić:

 • Bosch SPS25CI02E – wolnostojąca zmywarka, której montaż jest dosyć łatwy. Urządzenie ma mocny silnik bezszczotkowy, pracuje cicho i umożliwia skrócenie czasu płukania dzięki systemowi Vario Speed Plus;
 • Whirlpool WSFO 3O23 PF X – energooszczędna zmywarka z małym zużyciem wody, która ma 7 programów i pracuje w cichy sposób;
 • Electrolux ESF75533LX – duża zmywarka dla całej rodziny, która chroni szklane naczynia i ma wysoką klasę energetyczną;
 • Whirlpool WRIC 3C26 – zmywarka do zabudowy z wysoką klasą energetyczną i dosyć niskim zużyciem wody;
 • Whirlpool WSIO 3O34 PFE X – bardzo pojemna i energooszczędna zmywarka do zabudowy, która jest funkcjonalna i prosta w użytkowaniu.

Montaż zmywarki wolnostojącej jest zdecydowanie prostszy niż urządzenia pod zabudowę, jednak wybierając konkretny sprzęt, lepiej kierować się jego funkcjonalnością, a nie poziomem trudności montażu. W razie problemów z zamontowaniem zmywarki lub braku doświadczenia w tego typu pracach lepiej zdecydować się na pomoc fachowca.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link