Streamowanie – jak zacząć swoją przygodę z transmisjami w sieci?

Autor: Joanna

Już od dawna interesujesz się streamowaniem gier? Chciałbyś wejść w świat streamingu, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy, jakie są najlepsze miejsca do streamowania w sieci oraz jaki sprzęt trzeba mieć, by rozpocząć karierę w streamowaniu.

Mężczyzna streamuje grę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest streamowanie;
  2. jaki sprzęt będzie potrzebny do streamowania gier;
  3. gdzie streamować.

Co to jest streamowanie?

Streaming gry

Zanim podpowiemy, jakiego sprzętu potrzebujemy do streamowania i jak streamować, przyjrzymy się samej definicji tego słowa. Streamowanie to udostępnianie na żywo treści w internecie. Treści te mogą być różnego rodzaju, np. możemy pokazywać ekran swojego smartfona lub komputera podczas gier lub prowadzić transmisję z jakiejś ciekawej imprezy, w której uczestniczymy.

Tym co zachęca wielu ludzi do spróbowania swoich sił w streamowaniu, jest możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Najlepszych streamerów śledzą nawet tysiące widzów i są oni bardzo popularni. Wiele osób wykorzystuje swoją sławę do nawiązywania kontraktów reklamowych z różnymi firmami i wyświetlaniu w swoich transmisjach reklam. Dobrze jednak mieć na uwadze, że aby dojść do takiego poziomu i uczynić ze streamowania swój sposób na życie, trzeba być bardzo dobrym oraz przede wszystkim cierpliwym, ponieważ popularność streamerów często jest budowana przez długie lata. Z tego względu warto na początek traktować streamowanie w sieci jako rozrywkę i hobby.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do streamowania gier?

Aby zacząć streamować, potrzebujemy nie tylko komputera, ale też dodatkowego sprzętu. Oto, co powinniśmy posiadać:

Łącze internetowe – to pierwsza w kolejności rzecz, którą trzeba sprawdzić, kiedy chcemy zabierać się za streamowanie. Łącze internetowe musi być wystarczająco szybkie. Ważna jest nie tyle prędkość pobierania, co prędkość wysyłania danych. Często różnice pomiędzy tymi dwoma parametrami są naprawdę duże, np. możemy pobierać dane z szybkością 60 Mb/s, a wysyłać tylko z 6 Mb/s. Zalecana minimalna prędkość wysyłania to 4 Mb/s. Ale im większa jest ta wartość, tym lepiej, szczególnie jeżeli planujemy umieszczać nasze nagrania w serwisach multimedialnych.

Komputer – w komputerze do streamowania najważniejszy jest procesor. Im lepszy procesor, tym lepsza będzie jakość transmisji. To właśnie on jest odpowiedzialny za gromadzenie danych gry, mikrofonu oraz kamery i wysyłanie ich w formie transmisji na platformę streamingu. Polecanym procesorem do streamowania jest np. AMD Ryzen 5 2600 3,9 GHz AM4. Warto pamiętać, że istnieje coś takiego jak karta do streamowania, np. AVerMedia Live Gamer HD2. To urządzenie pozwoli znacznie odciążyć procesor i wspomóc jego działanie. Istotnymi elementami komputera są także karta graficzna i pamięć RAM.

Mikrofon – nie jest to obligatoryjny sprzęt, jednak jeśli chcemy, by nasza transmisja była jeszcze bardziej atrakcyjna, to dobrze go zakupić. Na początek możemy używać gamingowych słuchawek z mikrofonem, np. HyperX Cloud II KHX-HSCP-GM. Jeżeli uznamy, że jakość dźwięku jest zbyt słaba, to dobrym pomysłem może okazać się mikrofon z redukcją szumów, np. Trust GXT 232 Mantis Streaming 22656. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zakupienie mikrofonu, który można przypiąć przy słuchawkach.

Kamera – tak, jak w przypadku mikrofonu: nie jest to konieczny sprzęt, ale miły dodatek podnoszący atrakcyjność streamu. W zupełności wystarczy prosta kamera o wysokiej rozdzielczości np. Logitech BRIO 4K Stream Edition. Przed rozpoczęciem transmisji z kamerą warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia. Przydatne mogą okazać się lampa i blenda.

Jeżeli streamujemy z komputera, to przyda nam się dodatkowe oprogramowanie do streamowania. Najpopularniejszymi programami do transmisji są OBS Studio i Evolve. Są one darmowe. Bardziej zaawansowani i profesjonalni streamerzy korzystają również z XSplit. Oferuje on większe możliwości w porównaniu do OBS Studio i Evolve, ale jest płatny.

  • 109,99 zł
  • 579 zł
  • 129,99 zł
  • 1 029 zł
  • 999 zł

Gdzie streamować?

Rejestrator obrazu AVerMedia Live Gamer 4K GC573 RGB

Kiedy posiadamy już odpowiedni sprzęt, pozostaje nam wybranie platformy do streamowania. Mamy do wyboru kilka platform, jednak dzisiaj przyjrzymy się tym najpopularniejszym: Twitch, YouTube Gaming, Smashcast i Mixer.

Twitch to najpopularniejsza i najbardziej znana platforma do streamowania gier. To właśnie Twitch spopularyzował streaming gier. Ma on bardzo rozwiniętą funkcję czatu, lecz liczne reklamy zniechęcają wielu użytkowników. Twitch umożliwia maksymalnie transmisję 1080p 60fps.

YouTube Gaming to ciekawa alternatywa dla Twitcha. Jego dużą zaletą jest zintegrowanie z serwisami Google, przez co nie musimy zakładać nowego konta – zalogujemy się tym samym, którym logujemy się do YouTube i innych usług Google.

Smashcast to platforma, która powstała po połączeniu dwóch innych serwisów streamingowych – Azubu oraz Hitbox.tv. Specjalizuje się w rozgrywkach e-sportowych.

Mixer natomiast jest usługą dostępną dla graczy korzystających z konsoli Xbox One.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link