Woda z kranu – fakty i mity

Autor: Anna

Woda z kranu – mimo wielokrotnych prób ukazania jej w innym świetle – wciąż postrzegana jest jako brudna i szkodliwa. Dlatego też wykorzystuje się ją głównie w celach użytkowych: do prania, sprzątania i mycia. W celach spożywczych jest akceptowana, jednak wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Czy można pić wodę z kranu? Pora zaprezentować fakty i mity, które przez długi czas rosły wokół tego zagadnienia.

Woda z kranu do picia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy woda z kranu jest zdrowa
  2. co zawiera popularna „kranówa” i czy rzeczywiście jest to szkodliwe
  3. co zrobić, aby woda z kranu była nie tylko zdatna do picia, ale również smaczna

Woda z kranu – czy na pewno jest zdrowa?

Picie wody z kranu

”Czy woda z kranu jest zdrowa?” – to pytanie zadaje sobie wiele osób. W szczególności mieszkańcy dużych miast mają przekonanie, że poziom zanieczyszczeń miejskich rzek bezpośrednio wpływa na jakość popularnej „kranówy” i czyni ją niezdatną do picia. Jej spożywanie dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy zostanie ona przegotowana. Jak się jednak okazuje, przekonania te nie mają wiele wspólnego z prawdą. Picie wody z kranu nie jest szkodliwe, a dodatkowo może przynieść korzyści dla zdrowia. Woda z kranu dostarczana przez wodociągi musi spełniać szereg wymagań, aby mogła zostać dostarczona do polskich domów. Dopiero w momencie, gdy spełnia wysokie normy jakości, jest przekazywana do użytkowania. Można więc pić ją bez obaw, a po przefiltrowaniu za pomocą odpowiednich akcesoriów filtrujących „kranówa” dodatkowo poprawia swoje właściwości. Warto pamiętać, że do picia nadaje się tylko zimna woda.

Mimo to wiele osób wciąż decyduje się na zakup dużej ilości wody butelkowanej. Woda źródlana kusi prozdrowotnymi walorami, jednak jej spożywanie ma również wady. Plastikowe butelki, w których jest sprzedawana, to nic innego jak sztuczne tworzywa, które niszczą środowisko naturalne i mają negatywny wpływ na ludzki organizm. Długotrwały kontakt wody z plastikiem znacznie pogarsza jej jakość. Duże ilości plastikowych odpadów, które są w ten sposób generowane przez gospodarstwa domowe, mają zgubne działanie dla środowiska.

Co zawiera woda z kranu? Czy faktycznie są to szkodliwe substancje?

Co zawiera woda z kranu? Wokół tego zagadnienia również urosło mnóstwo mitów, wśród których najpopularniejsze jest przekonanie, że woda z kranu zawiera chlor, jest twarda i ma nieodpowiedni wskaźnik pH. Jak się okazuje, skład wody w kranie jest zbliżony do niskosodowej wody źródlanej, którą sprzedaje się w sklepach. „Kranówa” nie stanowi co prawda źródła minerałów, ale jest zdrowym i tanim płynem, który błyskawicznie – i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów – zaspokoi pragnienie.

Jakie pH ma woda z kranu? Jak się okazuje, wskaźnik pH wody kranowej nieznacznie przekracza 7,0. W sprzedaży jest wiele wód mineralnych z takim samym współczynnikiem. Osoby, które wciąż nie ufają w dobroczynne działanie wody z kranu, mogą wykonać w domu test kropelkowy, który wskaże podstawowe parametry wody kranowej, takie jak: twardość, dokładny odczyn pH, zawartość żelaza, chloru itd. Koszt takiego badania wynosi około 30 zł. Bardziej specjalistyczne badania można zlecić w Sanepidzie, jednak wodociągi są na bieżąco kontrolowane, a przekroczenie norm zdarza się zazwyczaj w małych sieciach wodociągowych.

  • 69,99 zł
  • 249 zł
  • 29,99 zł
  • 69 zł
  • 59,99 zł

Co zrobić, aby woda z kranu była smaczna?

Picie wody z kranu

Woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia i nie wymaga dodatkowego uzdatniania poprzez gotowanie czy filtrowanie. Niemniej jednak można w prosty sposób poprawić jej właściwości oraz walory smakowe. Wystarczy użyć odpowiedniego rodzaju dzbanka filtrującego, dzięki któremu woda kranowa z powodzeniem zastąpi wodę butelkowaną. Będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne dla środowiska i domowego budżetu.

Przykładem dzbanka filtrującego jest Brita Elemaris XL (czarny) lub Aquaphor Onyx (biały), który oprócz pojemności i funkcjonalności może poszczycić się ciekawym designem. Urządzenie to pozwala przefiltrować dużą ilość wody na raz – jest to objętość 2,2 l. Dzięki temu woda zyskuje przyjemny posmak i trudno zorientować się, że to „kranówka”.

Trzeba pamiętać, aby odpowiednio często wymieniać filtry w dzbankach, ponieważ po częstym i długim użytkowaniu dzbanek może stracić swoje właściwości. W zależności od marki posiadanego dzbanka, dobrze zaopatrzyć się w zapas filtrów Brita Maxtra Plus lub Aquaphor B100-25 Maxfor. Dla osób aktywnych, które chcą mieć zdrową wodę z kranu zawsze przy sobie, idealny będzie poręczny bidon z funkcją filtra Brita Fill & Go Active (niebieski). Można zabrać go ze sobą na wycieczkę lub poranny trening. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, dzięki któremu osoby aktywne nie generują tak wielu plastikowych opakowań po napojach. Woda z kranu nie zaopatrzy organizmu w niezbędne minerały, ale z pewnością nawodni go w odpowiedni sposób.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link