Data publikacji: 9 maja 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Woda z kranu – obalamy mity!

Poleć znajomemu Drukuj

Wiele osób sądzi, że woda z kranu nie nadaje się do picia, a jej spożywanie może skutkować dolegliwościami zdrowotnymi. Dlatego na stołach przez lata królowała woda przegotowana, a w ostatnim czasie – głównie butelkowana. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że woda w Polsce ma dobry skład i jest jak najbardziej zdatna do picia. Obalamy najpopularniejsze mity na ten temat – przeczytaj!

Woda z kranu do picia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy można pić wodę z kranu
  2. czy woda przegotowana jest zdrowsza od tej z kranu
  3. czy warto korzystać z dzbanków filtrujących do wody

Woda z kranu – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Picie wody z kranuZastanawiasz się, czy można pić wodę z kranu bez konsekwencji zdrowotnych? Nie jesteś w mniejszości – przekonanie, że woda w polskich miastach nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, jest niestety dość powszechne. Wiele osób obawia się pić kranówkę, a w poszukiwaniu orzeźwienia skłania się ku kupowanej w zgrzewkach wodzie mineralnej lub źródlanej, a także – niestety – napojom słodzonym. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest właśnie picie wody z kranu. Skutki jej spożywania to bowiem po prostu mit.

Woda kranowa dostarczana przez wodociągi spełnia wysokie normy jakości i jak najbardziej można ją pić. Co więcej, jej spożywanie nie tylko nie grozi dolegliwościami zdrowotnymi, ale i może być korzystne – skład wody kranowej bywa często lepszy niż tej źródlanej, sprzedawanej w butelkach. Szczególnie dobre parametry osiąga po dodatkowym przefiltrowaniu, np. za pomocą dzbanków filtrujących.

Jak pić wodę – przegotowaną czy prosto z kranu?

Jeszcze do niedawna standardowym widokiem w wielu polskich domach był dzbanek z wodą, która wcześniej została zagotowana w czajniku i ostudzona. Wiele osób sądzi bowiem, że w płynącej z rur kranówce mogą znaleźć się niebezpieczne bakterie, których pozbyć się można przez poddanie jej wysokiej temperaturze.

Jest to kolejny mit, który nie znajduje odzwierciedlenia w wyśrubowanych standardach wodociągów dostarczających wodę do mieszkań. Zanim kranówka trafi do domów, przechodzi proces uzdatniania – zostają z niej usunięte wszelkie zanieczyszczenia, drobnoustroje i inne związki, które mogłyby być szkodliwe dla konsumenta. W efekcie woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia niezależnie od tego, czy była gotowana, czy nie.

Czy woda przegotowana ma inne właściwości, których nie ma surowa kranówka? Aspektem, na który zwraca uwagę wiele osób, jest twardość wody z kranu, a tę można zredukować właśnie przez gotowanie. W większości miast w Polsce dostarczana woda jest dość twarda. Wpływa to na stan rur, baterii kuchennych i naczyń, a także – smak przygotowywanych na bazie kranówki napojów, takich jak kawa i herbata. Woda przegotowana w czajniku staje się miękka. Warto jednak pamiętać, że wraz z kamieniem wytrącają się z niej cenne mikroelementy.

Proponowane produkty:
Aquaphor Prestige 2,8l (czarny) <%– –%>
Laica Prime Elegance J51CB (szary) <%– –%>
Brita Fill & Go Active (różowy) <%– –%>
Brita Marella Cool (biały) <%– –%>
Brita Marella Cool (grafit) <%– –%>

WARTO WIEDZIEĆ

Twarda woda z kranu jest przede wszystkim szkodliwa dla sprzętów AGD i urządzeń sanitarnych, których żywotność może obniżać odkładający się kamień. Nie jest jednak możliwe, by negatywnie wpływała na stan zdrowia ludzi – tzw. odkładanie kamienia z wody w nerkach to tylko szkodliwy mit.

Dzbanek filtrujący do wody kranowej – czy jest potrzebny?

Dzbanek filtrujący Brita Elemaris XLWiele osób nie przepada za kranówką nie z powodu wątpliwości zdrowotnych, ale nie najlepszego smaku wody płynącej z rur. Faktycznie – aby zapewnić bezpieczny dla zdrowia skład, wodociągi wykorzystują dezynfekujące właściwości chloru. To związek, który pozwala usunąć z wody do picia wiele szkodliwych drobnoustrojów, w tym bakterie e-coli. Niestety, ma on dość nieprzyjemny smak i zapach, które bywają wyczuwalne pomimo małego stężenia tej substancji w wodzie.

Problem ten rozwiązuje dzbanek filtrujący, np. Brita Elemaris XL. Umieszczone w naczyniu filtry do wody kranowej poprawiają jej smak, usuwając związki chloru i zmniejszając ilość kamienia. Przefiltrowana woda z kranu do picia nie ma też nieprzyjemnego, ostrego zapachu chloru.

Więcej o tym, jak działa dzbanek filtrujący do wody, dowiesz się z tego artykułu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas