Wizjer elektroniczny w aparacie cyfrowym – wszystko, co musisz wiedzieć

Autor: Ola

Wizjer elektroniczny, nazywany również cyfrowym, to zdobywający uznanie mocny konkurent wersji optycznej. Doskonale radzi sobie z trudnymi zdjęciami makro. Jest stworzony do fotografii krajobrazowej i nocnej. Ma jednak kilka wad.

Mężczyzna fotografuje góry

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa wizjer elektroniczny
  2. jakie są wady i zalety wizjerów elektronicznych
  3. do jakich zdjęć sprawdzi się wizjer elektroniczny

Czym jest wizjer elektroniczny w aparacie cyfrowym?

Sylwetka fotografa na tle zaśnieżonych gór

Pierwsze wizjery elektroniczne nie zachwycały jakością. Działały z opóźnieniem, co negatywnie wpływało na efekt zrobionego zdjęcia, a ponadto jakość wyświetlanego obrazu była bardzo słabej jakości. Dlatego też tego typu celowniki były montowane tylko do niskopółkowych aparatów kompaktowych. Zmiana zaczęła następować całkiem niedawno, kiedy wraz z rozwojem technologicznym aparatów cyfrowych zaczęto pracować nad udoskonalaniem również samych wizjerów. O ile miłośnicy fotografii lustrzanką zawsze podkreślają wyższość wizjerów optycznych, tak wysokopółkowe aparaty cyfrowe z wizjerem elektronicznym zyskują na uznaniu i zaskakują tym, co mogą zaoferować nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Działanie wizjera elektronicznego opiera się na światłoczułej matrycy, na którą rzucony zostaje obraz. Projekcja kadru może być korygowana czułością ISO, czasem ekspozycji i przesłony czy autofocusem. Widziany obraz zostaje automatycznie poddany obróbce balansem bieli. Ostatecznie widziane zdjęcie na monitorze może więc różnić się od tego, co widzi ludzkie oko.

Wizjer elektroniczny w praktyce

Wizjer elektroniczny ma wady i zalety, które uwidocznią się w różnych rodzajach fotografii. Ich największą zaletą jest możliwość szybkiej korekcji kadru i dostosowania parametrów do panujących warunków oświetleniowych. Dzięki temu możliwe jest zrobienie zdjęcia nawet pod słońce. Aparaty z tego typu celownikiem sprawdzą się w fotografii krajobrazowej, ulicznej czy portretowej. Wizjer cyfrowy jest wprost stworzony do zdjęć makro i fotografii produktowej. Jego skuteczne działanie docenią też osoby wykonujące zdjęcia nocne, które możliwe będą do wykonania dzięki wzmocnieniu matrycy. Sprzęt z wizjerem elektronicznym jest lekki i w przeciwieństwie do lustrzanek ma o wiele mniejsze gabaryty. Bardzo dużą zaletą celownika cyfrowego jest 100% pokrycie kadru, wyświetlanego na monitorze. Pod warunkiem, że „oko do patrzenia” będzie wystarczająco duże. Dobrej jakości wizjer elektroniczny powinien być duży, by umożliwić patrzenie na jak największy kadr. Małe celowniki są niedokładne i nie odzwierciedlają tego, co rzeczywiście widzi aparat. Wadą wizjerów energetycznych jest wysoki pobór energii, co przekłada się na szybkie zużywanie akumulatorów.

Dla osób, które chcą zabrać aparat na wędrówkę, wiąże się to z koniecznością posiadania przy sobie zapasowych akumulatorów. Wizjer elektroniczny może mieć również problem ze zrobieniem dobrej jakości zdjęcia dynamicznego. W czasie, w którym liczy się każda sekunda, celownik odrobinę zawodzi szybkością pracy matrycy. Co prawda jest to kwestia zaledwie ułamka sekundy, jednak w niektórych fotografiach, np. zdjęciach sportowych, może mieć to ogromne znaczenie. Istotne, by przy wyborze aparatu zwracać uwagę na jakość wyświetlacza. Model o zbyt małej rozdzielczości nie sprawdzi się w słabych warunkach oświetleniowych, gdzie podgląd kadru będzie pełen szumów i tzw. śnieżenia. Najważniejszym kryterium w ocenie jakości aparatu jest zgodność wyświetlanego obrazu z tym, co widzi ludzkie oko. Niektóre ze sprzętów zbyt mocno ingerują w kontrast i nasycenie barw obrazu, powodując zbyt sztuczne zdjęcia.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 1 639 zł
  • 3 399 zł
  • 4 299 zł
  • 729 zł
  • 2 399 zł

Przegląd aparatów cyfrowych z wizjerem elektronicznym

Aparat fotograficzny

Jedną z ciekawszych propozycji sprzętu z wizjerem elektronicznym jest Nikon Coolpix P1000. To model oferujący znakomitą jakość obrazu w rozdzielczości 16,1 Mpix, która uchwyci najmniejszy szczegół. Układ stabilizacji optycznej pozwoli na zrobienie wymagających zdjęć dynamicznych. Łatwe kadrowanie umożliwia aż 3,2 calowy ekran LCD, na którym będą mogły polegać początkujące osoby. Aparat został wyposażony w funkcję zdjęć panoramicznych, co docenią fani fotografii krajobrazowej. Nikon Coolpix to model nie tylko stworzony do zdjęć, ale również filmów, które zachwycają jakością 4K. Drugą ciekawą propozycją jest aparat Canon PowerShot SX70. Całkowita rozdzielczość 20,3 Mpix i zbliżenie optyczne 65,0 x czynią go solidną konkurencją na tle innych aparatów. O ostre zdjęcia zadba układ optycznej stabilizacji obrazu, dzięki któremu dobra fotografia dynamiczna przestanie być niemożliwa.

Wymagający użytkownicy, poszukujący sprzętu z wyższej półki do zadań specjalnych, powinni sięgnąć po model Sony Cyber-shot DSC-RX10 III. To pierwszy obiektyw o zmiennej ogniskowej F2,4-4 o zaskakująco dużej jasności. Sprzęt oferuje ponadto aż 25-krotny zoom wsparty ogniskową o jakości teleobiektywu (24-600mm). Wysoką rozdzielczość i doskonałą ostrość zdjęć zapewni zastosowane w obiektywie szkło ED wzbogacone elementami asferycznymi. W sprzęcie zastosowano ponadto algorytm wykrywania obiektu, co gwarantuje doskonałą ostrość nawet z użyciem opcji teleobiektywu. Aparat doskonale nadaje się także do robienia zdjęć seryjnych, co gwarantuje duża prędkość odczytu przetwornika na poziomie 14 kl/s. W modelu zastosowano opracowany przez firmę Sony stabilizator Optical SteadyShot, który wydłuża czas otwarcia migawki o 4,5 jednostki. W efekcie zarówno nagrywane filmy, jak i zdjęcia wykonane z użyciem teleobiektywu wyróżniają się niezwykłą ostrością i płynnością. Aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K, które, dzięki wysokiej rozdzielczości i procesorowi obrazu BIONZ X, pozbawione będą szumów i efektu postrzępionych krawędzi.

Użytkownicy poszukujący małych i podręcznych aparatów cyfrowych powinni zainteresować się modelem Panasonic Lumix DMC-TZ80. To kieszonkowy aparat z 30-krotnym zoomem i technologią 4K, który sprawdzi się w podróżniczej fotografii krajobrazowej. Sprzęt został wyposażony w tryb kompozycji światła, która będzie przydatna w zdjęciach nocnych robionych bez lampy pomocniczej. Możliwość sterowania aparatem za pomocą smartfonu okaże się pomocna m.in. w zdjęciach grupowych lub selfie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów