Windows 10 – krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się:o Windows 10 – systemie dla każdego o Windows 10 – aplikacjach i Office o Windows 10 – wgranym i kupowanym osobno o Windows 10 – Home i Premium
Autor: Iwona

Windows 10 obecny jest już na miliardzie (sic!) komputerów i tabletów. Zajęło mu to niespełna pięć lat. Od początku istnienia co pół roku pojawiają się duże aktualizacje, dzięki czemu system wciąż jest nowoczesny!

Zobacz także: System Microsoft Windows 10 – przegląd wersji

Windows 10 – system dla każdego

Windows jest zainstalowany w trzech na cztery komputery na świecie. Nic dziwnego, aktualizacja do „dziesiątki” była darmowa! Poprzednie wersje systemu pojawiały się co trzy lata. Vista: rok 2006, „Siódemka” – 2009, „Ósemka” – 2012. Windows 8 jako pierwszy został dostosowany do obsługi dotykiem, pojawiło się nowe logo – monochromatyczne niebieskie okienko, w atmosferze lekkiego skandalu usunięto nawet przycisk Start. Z lewego dolnego rogu nie wysuwało się już Menu Start – w tamtym miejscu przełączałeś między interfejsem klasycznym a nowym kafelkowym. Kafelki Metro aktywujące aplikacje miały integrować Windowsa komputerowego nie tylko z tabletowym, ale i komórkowym – wtedy wierzono jeszcze w Windows Phone’y i Windows 10 Mobile (dziś nikt już nie produkuje telefonów z tym systemem, projekt upadł)…

Ekrany dotykowe nie opanowały jednak świata notebooków – po paru latach do debiutu laptopy „2 w 1” to wciąż dość kosztowna nisza, po boomie w latach 2013-2015 sprzedaż tabletów też trochę spadła. Windows 10 w pewnym sensie jest krokiem wstecz, w kierunku bardziej „pecetowym”. Tryb tabletowy (przeznaczony także dla laptopów z ekranem dotykowym) ukryto w menu powiadomień w prawym dolnym rogu, po aktualizacji z jesieni 2020 r. w ogóle zniknął z urządzeń bez ekranu dotykowego (i słusznie, bo był niepotrzebny)… W ramach tej aktualizacji dokonano też innej istotnej zmiany – zmieniono silnik przeglądarki Edge na popularny, ogólnodostępny Chromium, wykorzystywany także przez konkurentów. „Z koniem nie ma się co kopać”, uznał Microsoft, przyznając, że to rozwiązanie jest lepsze od własnego.

Windows 10 – aplikacje i Office

W Windows 10 (podobnie jak w Windows 8) możesz pobierać sprawdzone i bezpieczne aplikacje ze sklepu Microsoft Store. Wygląda jak sklep z aplikacjami na telefonie. Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, Deezer, Tidal, TuneIn Radio, a nawet Apple’owski iTunes – znajdziesz tu wszystkie popularne serwisy VOD i muzyczne. Są komunikatory: Messenger, WhatsApp, Instagram, Twitter czy zyskujący użytkowników Telegram. Są apki bardziej biznesowe: Slack, Tello, Evernote, jest dysk Dropbox. Owszem, każdy z tych programów można otworzyć w oknie przeglądarki, ale dostęp do ikonki przypinanej do paska zadań jest łatwiejszy, a nowe wiadomości w wygodny sposób wyskakują z centrum powiadomień (prawy dolny róg). Są też aplikacje, za pomocą których możesz podrasować interfejs wizualnie, np. Translucent Task Bar – zachęcamy, w końcu z Windows 10 obcujesz codziennie! Pamiętaj, że do instalowania programów musisz mieć uprawnienia administratora, czyli prawdopodobnie nie zrobisz tego na komputerze pracowym.

Windows 10 i praca to dobrana para. Pakiet online’owego biura Microsoft 365 Personal dostępny jest w cenie 300 zł na rok, a przy zakupie laptopa z Windows 10 albo samego systemu często oferowana jest zniżka lub darmowy okres. To nie tylko Office, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote. To także 1 TB miejsca na wirtualnym dysku OneDrive. To spięte wspólnym kontem aplikacje do komunikacji –Skype i Teams. Programów da się używać na pięciu urządzeniach, także na smartfonach. W wersji Family za 430 zł z pakietu może korzystać sześć osób (każda dostaje po terabajcie w chmurze!). Windows 10 to także integracja z Xboxem i możliwość przesyłania i kontrolowania przez laptopa – graj „z xboksa” w pomieszczeniu bez telewizora!

Warto zaznaczyć, że do urządzenia z systemem Windows 10 możesz podłączyć bezprzewodowo dowolny smartfon, aby wyświetlać zdjęcia czy odpowiedzieć na wiadomości. Co więcej, aplikacja Twój telefon się rozwija. Użytkownicy wybranych komórek serii Samsung Galaxy mogą strumieniować obraz telefonu na komputer z Windows 10, a nawet obsługiwać w ten sposób aplikacje androidowe!

Windows 10 – wgrany i kupowany osobno

Kupując komputer – laptop lub stacjonarny – Windows 10 najczęściej jest już zainstalowany przez producenta (Acer, Asus, HP itp.). Na odwrocie komputera znajdziesz naklejkę – hologram świadczący o autentyczności systemu. Nie otrzymujesz płyty, pendrive’a, nawet numeru licencji. Licencja przypisana jest do konkretnego urządzenia, zaszyta w jego BIOS-ie (dlatego nie utracisz systemu podczas formatowania dysku).

Niektóre komputery sprzedawane są bez systemu. Możesz tam zainstalować darmowego Linuxa (rozwiązanie stosowane przez zaawansowanych użytkowników, wymaga komputerowego obycia), możesz samodzielnie zainstalować Windows 10. To nie jest skomplikowane, samouczki znajdziesz na YouTubie. System kupujesz na tzw. licencji OEM – na płycie, nośniku typu pedrive lub w postaci kodu cyfrowego. Minus rozwiązania: brak wsparcia technicznego od suportu Microsoftu

W nazwie produktu możesz też znaleźć hasła: Box oraz ESD, w praktyce dotyczą sposobu dystrybucji. Prawa do użytkowania wyglądają tak samo – wieczyste, na jedno urządzenie jednocześnie, zostaną przypisane do twojego konta Microsoft. Taki system będziesz mógł wgrać na inne urządzenie po deinstalacji i „odpięciu” od starego komputera w ustawieniach konta.

Decyzje podejmij, gdy wybierzesz konkretny model komputera, o konkretnej konfiguracji. Nie zawsze jest wersja urządzenia bez systemu. Tak samo jak nie zawsze jest wersja z systemem. Bezsystemowy laptop (dostępne są też takie „złożone” już pecety) może być wiele tańszy!

Windows 10 – Home czy Premium

Większość prywatnych użytkowników Windows 10 ma najtańszą wersję Home. To system w wydaniu podstawowym. Przy prowadzeniu działalności na kilka komputerów warto już dołożyć do edycji Professional (Pro). Jej przewagi to m.in.:

  • Szereg usług związanych ze zdalnym i stacjonarnym zarządzaniem urządzeniami w firmie.
  • Zdalna blokada zgubionego lub ukradzionego urządzenia.
  • Ochrona przed wyciekiem danych, np. z programów pakietu Microsoft Office.

Dla najmocniejszych komputerów przeznaczono Windows 10 Pro for Workstations. Przystosowany jest do obsługi wielu równoległych, energożernych procesów, i szybkiej transmisji danych. Jeśli masz zaś komputer od pracodawcy – dużej organizacji – to pewnie w wersji Enterprise.

Istnieje też wersja systemu stworzona z myślą o tańszych laptopach przeznaczonych do edukacji, obecna również na urządzeniach Surface Laptop i Surface Go. To Windows 10 S, który blokuje możliwość instalowania programów spoza Windows Store, uniemożliwia zmianę domyślnej przeglądarki i wyszukiwarki (czyli są Edge z Bingiem) oraz używanie poleceń znanych bardziej zaawansowanym użytkownikom. Microsoft przekonuje, że takie ograniczenia zapewniają szybkie uruchamianie i bezproblemową pracę latami. Windows 10 S, kiedyś osobna wersja systemu, teraz jest „Trybem S”. To oznacza, że jeśli nie przekonuje cię argumentacja producenta i chcesz mieć dostęp do pełnego Windowsa, możesz dokonać – uwaga! – nieodwracalnej operacji dezaktywowania „S” i przejścia na Home lub Professional (zgodnie z zakupioną licencją).

Na koniec dwa wątki. Windows 10 stworzono na urządzenia z procesorami zarówno o architekturze 32-bitowej (popularnymi w momencie debiutu systemu), jak i znacznie bardziej zaawansowanymi (zdolnymi obsłużyć więcej pamięci RAM) – 64-bitowej. To dwa osobne wydania systemu. Pierwsze jest reliktem przeszłości, Microsoft wycofał się z dostarczania edycji 32-bitowej producentom komputerów (bo takich urządzeń już po prostu nie ma), ale wciąż można je kupić (by zainstalować na komputerze ze starym procesorem). Druga sprawa – najlepiej mieć Windows 10 w wersji polskojęzycznej. Co nie oznacza, że nie możesz wybrać angielskiego wydania, jest nieznacznie droższe.

Microsoft zapowiedział, że Windows 10 będzie już ostatnim – ostatecznym – systemem operacyjnym. I nie zmienił zdania od pięciu lat. Teraz czekamy na opóźniony Windows 10X, przystosowany do urządzeń z dwoma ekranami.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link