Do czego służy Wi-Fi w amplitunerze? Czy jest potrzebne?

Autor: Grzegorz

Tworząc swoją własną, domową bazę multimedialną, przy kompletowaniu sprzętu należy pamiętać o każdym szczególe. Jednym z nich jest Wi-Fi w amplitunerze, czyli dość innowacyjna funkcja, pozwalająca nie tylko wzbogacić swój zestaw sprzętowy, ale i uatrakcyjnić zakres jego możliwości.

Logo WiFi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego łączność bezprzewodowa w amplitunerach jest ważna
  2. do czego służy Wi-Fi w amplitunerze
  3. na co należy uważać przy wyborze amplitunera z Wi-Fi

Bezprzewodowe standardy w amplitunerach

Przykładowy amplituner

Coraz częściej producenci decydują się na wbudowaną obsługę technologii bezprzewodowych, takich jak multiroom audio, AirPlay i wszechobecny moduł Bluetooth. W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że amplitunery wyposażone były w funkcje, które niekoniecznie okazywały się przydatne i użyteczne. Odbiorniki z dużymi możliwościami bezprzewodowymi są jednak zdecydowanie korzystniejszym wyborem dla użytkowników, którym zależy na mobilności, dodatkowych funkcjonalnościach i przede wszystkim wysokiej jakości dźwięku.

Mogłoby się wydawać, że rozwój technologiczny niekorzystnie wpłynie na starsze, aczkolwiek zasłużone modele, które w ofercie funkcji nie posiadają łączności bezprzewodowej. Takie urządzenia, jak Pioneer SX-20DAB czy Yamaha HTR-2071 teoretycznie mogły zostać wyparte przez amplitunery z Wi-Fi, modułem Bluetooth czy AirPlay, jednak praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Użytkownicy, którym przede wszystkim zależy na wysokiej jakości dźwięku, a nie dodatkowych funkcjonalnościach, z pewnością nie są zdania, że brak takich dodatków jest szczególnie zauważalny.

Polecane amplitunery
  • 3 699 zł
  • 2 999 zł
  • 3 199 zł

Po co Wi-Fi w amplitunerze?

Przykładowy model amplitunera

Niektórzy mogą być zdania, że moduł Wi-Fi nie jest do końca ważny przy wyborze amplitunera, choć rzecz jasna jest to kwestia indywidualna. Dzięki tej technologii urządzenie bez problemu można podłączyć do sieci domowej (zamiast potrzeby przewodowego połączenia przy użyciu kabla Ethernet), co umożliwia sterowanie smartfonem, aktualizowanie oprogramowania wewnętrznego i uzyskanie możliwości zintegrowanych usług przesyłania strumieniowego, takich jak Pandora czy Spotify.

Jeden z głównych powodów, dla których Wi-Fi w amplitunerze jest przydatne, to technologia AirPlay. Dzięki niemu użytkownicy mają możliwość przesyłania muzyki przy wykorzystaniu jedynie domowej sieci bezprzewodowej. Początkowo funkcja ta dedykowana była jedynie pod urządzenia marki Apple, ale zauważając wyraźny wzrost zainteresowania, udostępniono ją innym producentom współpracującym z amerykańskim gigantem. Przykładami są modele Yamaha MusicCast RX-V685 i Pioneer VSX-S520D, czyli jedne z najpopularniejszych na rynku z możliwością bezprzewodowej łączności.

Sporym znakiem zapytania w kontekście modułu Wi-Fi w amplitunerze była kwestia jakości. O ile w starszych modelach, w których przesyłanie dźwięku odbywało się tylko za pośrednictwem kabla, aspekt ten nie budził większych zastrzeżeń, to wraz z rozwojem technologii, dopóki nie była ona tak mocno spopularyzowana, zaczęto się zastanawiać, czy sam dźwięk nie będzie tracił swoich walorów przy bezprzewodowej łączności. Odpowiedź raczej nie jest zaskakująca – wszystko zależy od konkretnego modelu. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń, które oferują podobną jakość sygnału, jednak z uwagi na nieco inne specyfikacje, efekt może nieco się różnić.

Podsumowując, Wi-Fi w amplitunerze gwarantuje odtwarzanie utworów ze smartfona lub tabletu, dostęp do stacji radiowych, wygodę i brak poplątanych kabli i dostęp do dodatkowych aplikacji.

Wi-Fi w amplitunerze – na co należy uważać?

Decydując się na wybór amplitunera wyposażonego w Wi-Fi i inne bezprzewodowe standardy, warto przede wszystkim sprawdzić, czy aby na pewno będą one kompatybilne z urządzeniami, które mają służyć do przesyłania muzyki. Niektórzy producenci oferują takie funkcjonalności tylko w połączeniu ze smartfonami czy tabletami marki Apple, zaś inni posiadają w swojej ofercie modele dedykowane na przykład pod konkretny system operacyjny. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przegląd specyfikacji powinien odbyć się jeszcze przed zakupem amplitunera.

Z drugiej strony zakup amplitunera z Wi-Fi i innymi funkcjami należy przemyśleć pod kątem tego, czy wszystkie opcje będą potrzebne. Takie modele, jak Yamaha MusicCast R-N803D posiadają szereg dodatków i opcji dla audiomaniaków, niedostępnych w wielu mniej zaawansowanych urządzeniach. Ich cena jest oczywiście wyższa. Krótko mówiąc, aby nie przepłacić, a mimo wszystko cieszyć się wysoką jakością dźwięku, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach amplituner będzie mógł spełniać swoje zadanie i czy długa lista innowacyjnych funkcjonalności będzie wykorzystywana przez użytkownika.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link