Wiatromierz – co to jest? Do czego służy? Jakie są rodzaje? Przegląd modeli

Autor: Adam

Wiatromierz to bardzo ważne urządzenie dla miłośników sportów wodnych i powietrznych. Dzięki dokładnym pomiarom prędkości i kierunku wiatru pomaga zmniejszyć ryzyko wypadku. Najnowocześniejsze wiatromierze są lekkie, a dzięki temu także mobilne. Ponadto współpracują ze smartfonami.

Wiatromierz czaszowy wykorzystujący półkoliste czasze, które są umieszczone na ramionach krzyżaka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest wiatromierz;
 2. do czego służy wiatromierz;
 3. jakie są rodzaje wiatromierzy;
 4. co może technologia ultradźwiękowa w wiatromierzu;
 5. jakie dane dostępne są w aplikacji pogodowej.

Co to jest wiatromierz?

Najprostszy obrotowy wiatromierz, który wizualizuje prędkość i kierunek wiatru, nie jest to metoda dokładna

Wiatromierz, zwany też anemometrem (od greckiego słowa anemos), to urządzenie rejestrujące prędkość wiatru. Budowa wiatromierza zależna jest od jego rodzaju. Najprostsze urządzenie składa się z podziałki i płytki, której odchylenia wskazują siłę wiatru, oraz statecznika, którego ustawienia pomagają określić kierunek. Obecnie wiatromierze oparte są na nowoczesnej technologii, dzięki czemu umożliwiają dokładny pomiar.

CZY WIESZ, ŻE...

Wiatromierze znane były cywilizacjom starożytnym, m.in. Majom. W XI w. proste anemometry pojawiły się we Włoszech i w Anglii na wieżach kościelnych. Bardziej zaawansowane konstrukcje pochodzą z XV w. Projekt Leona Battisty Albertiego z 1450 r. doczekał się realizacji w 1667 r. przez Roberta Hooke’a. I to właśnie to urządzenie uważane jest za protoplastę nowożytnych wiatromierzy zaawansowanych technologicznie.

Do czego służy wiatromierz?

Podstawową funkcją wiatromierza jest pomiar prędkości ruchu wiatru, choć urządzenia te są także wykorzystywane do określania prędkości cieczy. Umożliwiają również wskazanie kierunku ruchu. Wiatromierz znajduje zastosowanie w para- i motolotniarstwie, szybownictwie, żeglarstwie, kitesurfingu oraz pozostałych sportach, gdzie istotna jest siła wiatru.

Rodzaje wiatromierzy

Pod względem budowy i technologii wyróżnia się następujące rodzaje wiatromierzy:

 • obrotowe – istotny jest tu ruchomy element, wprowadzany przez wiatr w ruch: szybkość obrotu jest proporcjonalna do prędkości wiatru; wśród obrotowych wiatromierzy wyróżnia się wiatrakowe i czaszowe; najprostsze anemometry tego rodzaju można samodzielnie skonstruować, wykorzystując karton, kubeczki i statyw, jednak wiatromierz domowej roboty nie jest przyrządem dokładnym;
 • wychyłowe – zbudowane z podziałki i płytki, która odchyla się pod wpływem wiatru;
 • ciśnieniowe – pomiar dokonywany jest na podstawie zmiany ciśnień;
 • elektryczne (cieplne) – podstawą pomiaru jest zmiana odbioru ciepła z podgrzewanej płytki;
 • ultrasonograficzne (dopplerowskie) – są najdokładniejsze, za ich pomocą dokonuje się pomiaru częstotliwości dźwięku, który rozchodzi się w powietrzu; jest ona zależna od położenia względem obserwatora poruszającego się środka.

CZY WIESZ, ŻE...

Wiatromierz, który w sposób graficzny rejestruje prędkość i kierunek wiatru nazywa się anemografem.

Polecane stacje pogody
 • 1 119 zł
 • 219 zł
 • 229 zł
 • 809 zł
 • 149,99 zł

Wiatromierz z technologią ultradźwiękową

Wiatromierz wiatrakowy jest częstym elementem krajobrazu

Pomiar dokonywany za pomocą technologii ultradźwiękowej należy do najdokładniejszych i najbardziej wiarygodnych. Polega na wysyłaniu impulsów akustycznych w różnych pasmach kHz, które następnie są rejestrowane przez odbiornik. Wiatromierz tego typu zapewnia dwukierunkowy pomiar prędkości wiatru. Jest ona mierzona pomiędzy dwoma punktami w poruszającym się powietrzu. Co ciekawe – czynnikiem w sposób najistotniejszy wpływającym na prędkość rozchodzenia się fali dźwiękowej w powietrzu jest temperatura. W związku z tym anemometr wykorzystujący technologię ultradźwiękową może również mierzyć temperaturę powietrza.

Dane z wiatromierza w smartfonie

Dla komfortu użytkowników najnowocześniejsze wiatromierze połączone są z aplikacjami dostępnymi na smartfony. Dzięki temu można w łatwy i wygodny sposób na bieżąco kontrolować siłę wiatru. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest anemometr Netatmo Wind Gauge, połączony z aplikacją Stacja Pogodowa – Weather Station. Dostępne dane pozwalają na określenie najbardziej sprzyjających warunków pogodowych. W aplikacji można także ustawić powiadomienie na temat określonej prędkości wiatru. Niezawodny pomiar prędkości i kierunku wiatru w tym urządzeniu jest możliwy dzięki wykorzystaniu czterech przetworników ultradźwiękowych, które emitują fale. Pomiar opiera się na zmianach sygnałów.

CZY WIESZ, ŻE...

Stacja Pogodowa to aplikacja, do której można podłączyć trzy dodatkowe moduły wewnętrzne. Jednym z nich jest urządzenie służące do mierzenia temperatury, wilgotności oraz stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Jeśli jakość powietrza jest niska, urządzenie informuje o konieczności przewietrzenia.

Czujniki, które można łączyć w aplikacji z wiatromierzem Netatmo Wind Gauge to m.in. deszczomierz Netatmo Rain Gauge oraz przyrząd służący do mierzenia jakości powietrza na zewnątrz.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link